NiewiarygodneWzruszające

Opublikowane 2022-01-24
0 Komentarz

Thierry Mugler – francuski projektant, który ubierał Kim Kardashian czy Beyonce, zmarł w wieku 73 lat.

Smutne wieści nadeszły ze świata mody - ogłoszono, że legendarny francuski projektant Thierry Mugler zmarł w wieku 73 lat. Karierę rozpoczał w wieku 20 lat, a znany był z krojów o duzych ramionach i wąskiej talii, które królowały w modzie w latach 80., uwielbianych przez wiele gwiazd, takich jak np. David Bowie. Mugler odpowiedzialny był również za jedne z najbardziej kultowych stylizacji z czerwonego dywanu. Jak zdobył sławę? Jakie były niektóre z najbardziej pamiętnych stylizacji w jego karierze? Co było przyczyną śmierci? Czytaj do końca, aby dowiedzieć się więcej o życiu i karierze Thierry'ego Muglera.

Thierry Mugler Śmierć

W niedzielę wieczorem na oficjalnych mediach społecznościowych projektanta pojawił się post, który brzmiał: „Jesteśmy zdruzgotani ogłoszeniem śmierci pana Manfreda Thierry'ego Muglera, która nastąpiła w niedzielę 23 stycznia 2022 r. Niech jego dusza spoczywa w pokoju." Ogłoszenie było dla wielu szokujące, ponieważ nie było żadnych wcześniejszych wiadomości o tym by legenda mody była chora lub cierpiała z powodu jakiś dolegliwości. I chociaż nie podano oficjalnej przyczyny śmierci, BBC donosi, że agent projektanta powiedział agencji prasowej AFP, iż Mugler zmarł z przyczyn naturalnych. Podczas gdy wiele znanych postaci z branży modowej złożyło kondolencje, w jaki sposób projektant osiągnął tak wielki sukces? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Thierry Mugler Początki kariery

Projektant urodził się jako Manfred Thierry Mugler w 1948 roku w Strasburgu we Francji. Dorastając zaczął rozwijać swoją pasję do sztuki w wieku 9 lat, rozpoczynając naukę tańca klasycznego, a w wieku 14 lat został tancerzem Ballet du Rhin. Mniej więcej w tym samym czasie Mugler rozpoczął szkolenie w zakresie projektowania wnętrz w Szkole Sztuk Zdobniczych w Strasburgu. Gdy miał niewiele ponad 20 lat, przeniósł się do stolicy Francji, Paryża, gdzie pracował w butiku Gudule. W wieku 26 lat został niezależnym projektantem, tworząc projekty dla różnych dużych domów mody typu ready-to-wear w całej Europie. Następnie w 1973 stworzył własny salon „Cafe de Paris”. Mówiąc o swoich początkach w zawodzie projektanta w wywiadzie dla Women's Wear Daily, powiedział: „Nie byłem pewien, co chcę robić, ale moda przyjęła mnie bardzo szybko w Paryżu, właściwie gdy tylko pokazałem moje szkice”. I tak już rok później powstała marka znana jako Thierry Mugler.

Inspiracje Muglera

Thierry stał się znany ze swoich teatralnych projektów, które podkreślały cechy, takie jak biodra i ramiona, oraz które miały głęboki dekolt i zwężoną talię. Jednym z jego częstych źródeł inspiracji była społeczność LGBTQ, a sam projektant był otwarcie homoseksualistą. Wielu często chwaliło Muglera za zatrudnianie modeli trans na swoje pokazy już w latach 80. i częstą współpracę z artystami drag na wybiegu jak i poza nim, a jednym z jego wybitnych współpracowników był gorsetmistrz, pan Pearl.

Mugler i słynne gwiazdy

Odważne projekty Muglera i stylizowane, tematyczne pokazy były na czele dekadenckiego stylu, który stał się znany jako „power dressing”. Były również bardzo kochane przez wielu celebrytów, a projekty Thierry'ego nosili tacy jak George Michael, Sharon Stone, Cardi B i Rihanna. To on zaprojektował słynną czarną sukienkę Demi Moore z filmu Niemoralna propozycja. Jedną z gwiazd, z którą ściśle współpracował, był David Bowie. Ich więź była tak silna, że francuski projektant mody ubrał nawet piosenkarza Space Oddity na jego ślub z Iman.

Odejście od mody

Marka Thierry Mugler prosperowała, ale pod koniec lat 90. jej nazwa zaczęła być bardziej kojarzona z zapachami niż z modą, a wszystko to dzięki najlepiej sprzedającym się perfumom Angel. Kiedy prawa do nazwiska projektanta zostały przejęte przez firmę kosmetyczną Clarins w 1997 roku, a ich dział mody został zamknięty w 2003 roku z powodu strat finansowych, perfumy Angle, a później Alien, nadal były niezwykle dochodowe i według New York Times przynosiły razem około 280 milionów dolarów ze sprzedaży rocznie. Mówiąc o swojej decyzji o opuszczeniu marki, projektant powiedział: „Moda to piękna, trójwymiarowa sztuka na człowieku. Ale to nie wystarczyło, dlatego zacząłem tworzyć na inne sposoby. Dla mnie to już nie było właściwe narzędzie. Ale perfumy nadal mnie interesują.” Mugler nadal tworzył nowe stroje. Które z nich były jednymi z jego bardziej popularnych? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Mugler i Kim Kardashian, Beyonce

Przez długi czas mówiono, że projektant był samotnikiem, tym bardziej, że odszedł od swojej marki i skupił się na kulturystyce. Lecz choć wydawało się, że na początku XXI wieku wycofał się z mody, Thierry nadal tworzył niepowtarzalne elementy dla różnych gwiazd. W szczególności był doradcą kreatywnym podczas światowej trasy koncertowej Beyonce I AM… w 2010 roku. Innym z jego bardziej znanych stylizacji była słynna „mokra sukienka”, którą Kim Kardashian założyła na galę Met w 2019 roku. Według agenta projektanta Mugler planował w tym tygodniu ogłosić nowe współprace, choć w tej chwili nie wiadomo, czy plany te zostaną zrealizowane zgodnie z założeniem.

Kondolencje od gwiazd

Wiele gwiazd przeniosło się do mediów społecznościowych, aby oddać hołd projektantowi. Jedną z nich była Diana Ross, która podzieliła się swoim zdjęciem z Thierrym, pisząc: „Będę tęsknić za tobą Thierry Mugler, to był wspaniały czas w naszym życiu”., Beyonce złożyła hołd awangardowemu projektantowi, publikując kolaż swoich zdjęć w kreacjach Muglera z czarno-białą fotografią, na której projektant się uśmiecha. Kourtney i Khloe Kardashian na Instagramie skomentowały smutną wiadomość, a najstarsza siostra podzieliła się swoim zdjęciem z siostrami i matką Kris, kiedy wszystkie miały czarne lub białe wzory Muglera.

Czy znaliście francuskiego projektanta? Dajcie nam znać w komentarzach.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku!
Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Meat Loaf, legendarny rockowy muzyk, zmarł w wieku 74 lat