O co kaman

Opublikowane 2021-12-16
0 Komentarz

Amisze i seks. Wszystko o tradycjach, przesądach i nadużyciach!

Dla tych, którzy mieszkają w pobliżu społeczności Amiszów, normą jest widok ludzi, których styl życia fascynuje wiele osób na całym świecie. Jednak dla innych jest to coś, czego nigdy wcześniej nie widzieli. Amiszów można opisać jako prostych, bogobojnych ludzi, którzy trzymają się z dala od współczesnego świata i żyją z tego co rodzi matka natura. I podczas gdy jednych ciekawi ich funkcjonowanie ogólnie, inni bardziej zainteresowani są takimi aspektami ich życia jak seks i pożądanie. Jak wyglądają sprawy intymne Amiszów, żyjących w dystansie od cywilizacji? Jak przez młodych członków tych społeczności postrzegane są tematy seksualne, które w naszym świecie są czymś normalnym? Jakie są ich poglądy na cielesne pożądanie? I czy wykorzystywanie seksualne jest tajemnicą poliszynela w tych społecznościach?

Poglądy Amiszów na temat seksu

Poglądy Amiszów na temat seksu

W Ameryce Północnej żyje około 342 tysiące Amiszów, którzy są rozproszeni na obszarach wiejskich w takich stanach jak Pensylwania, Ohio, Indiana, Kentucky, Nowy Jork, Michigan i Wisconsin. W tym miejscu warto zaznaczyć, że każda wspólnota ma swój własny regulamin i różnią się one od siebie w innych wspólnotach. Dla tych którzy nigdy nie mieli styczności z Amiszami, ich sposób bycia może wydawać się dziwny, a nawet bywa, że niektórzy uważają ich za podludzi. Jednak ci, którzy mieli ze społecznością Amiszów styczność, mieszkając np. w tej samej okolicy lub pracując dla nich, sporo o nich opowiadają. Na pytanie, jaki jest ich stosunek do seksu, jedna osoba w serwisie Quora odpowiedziała, że w większości przypadków Amisze mają podobne odczucia seksualne jak każda inna osoba na ziemi. Jednak niektórzy z nich byli uczeni, aby kontrolować swoje popędy aż do małżeństwa, z kolei inni byli zachęcani, aby się wyluzować i trochę poeksperymentować. Jakie są tego konsekwencje? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Amisze - problem związków kazirodczych?

Jednym z pytań, jakie zadaje wiele osób, widząc liczby ludności Amiszów, jest to, czy występują w ich społecznościach związki kazirodcze. I choć w oczach niektórych pytanie to może być postrzegane jako nieczułe, w rzeczywistości jest to jedna z wielu odpowiedzi, na które odpowiada Amish America, jedna z największych stron oferująca wiarygodne informacje na temat Amiszów i ich sposobie życia. Jak napisano na stronie, biorąc pod uwagę, że populacja Amiszów jest ograniczona, a do społeczności dołącza kilka osób z zewnątrz, nie powinno być zaskakujące to, że pary małżeńskie mogą być ze sobą daleko lub nawet bliżej spokrewnione, na przykład jako kuzyni drugiego stopnia. W jednym z artykułów na stronie Amish America zauważono również, że ludzie są świadomi potencjalnych zagrożeń związanych z endogamią, a w niektórych mniejszych osadach znalezienie partnera do małżeństwa dla młodych ludzi może być sporym problemem, dlatego też młodzież w wieku rozrodczym może być zachęcana do odwiedzania innych społeczności. Według informacji w większości przypadków małżeństwa między kuzynostwem są powszechnie odradzane, jednak w ograniczonej i mocno zamkniętej populacji, związki osób z bardziej odległymi powiązaniami rodzinnymi nieuchronnie prowadzą do ślubu.

Amisze - edukacja seksualna

Obecnie większość szkół oferuje swoim uczniom pewnego rodzaju zajęcia z edukacji seksualnej lub seminaria, aby dorastająca młodzież mogła m.in. dowiedzieć się więcej o swoim ciele i nauczyć się korzystać z ochrony. Jednak szkoły Amiszów nie zapewniają formalnej edukacji seksualnej. Dorośli celowo ignorują wszelkie wzmianki w temacie seksualności, zwłaszcza w obecności dzieci, więc jeśli chodzi o formalną edukację, to bardzo niewiele w tym temacie jest przekazywane małoletnim Amiszom. Chociaż oczywiście, dzieci Amiszów nie różnią się za bardzo od innych dzieci na świecie, ponieważ one również często rozmawiają o tematach tabu z innymi dziećmi w ich wieku i kawałek po kawałku same zbierają informacje o intymnym świecie. Mogą być również ciekawe jak pewne sprawy funkcjonują również jeśli chodzi o pracę ze zwierzętami hodowlanymi i mogą pytać rodziców o to, jak rozmnażają się zwierzęta. I rzecz jasna, nawet bez odpowiedniej edukacji młodzież eksperymentuje na swój własny sposób. Niektórzy ludzie pracujący z Amiszami zauważyli, że to, co rodzice mówią swoim dzieciom, zależy od danej społeczności. Jeśli należą do społeczności ultrakonserwatywnych, będą unikać wszystkiego co związane z seksem za wszelką cenę, ale jeśli są w społecznościach bardziej otwartych, rodzice mogą rozmawiać ze swoimi dziećmi na te tematy, aby przekazana im wiedza pomogła w uniknięciu pokus.

Amisze - antykoncepcja, kontrola urodzeń

Większość Amiszów postrzega dzieci jako prawdziwy dar od Boga i duże rodziny są przez nich cenione, więc naturalnie większość ludzi zakłada, że te społeczności są przeciwne wszelkim formom kontroli urodzeń. I tu w większości przypadków mieliby rację. Oficjalnie Amisze sprzeciwiają się sztucznym metodom kontroli urodzeń, opierając swoje przekonania na zasadach biblijnych i nakazie "bądźcie płodni i rozmnażajcie się", zawartym w Księdze Rodzaju. Ale mimo wszystko nie oznacza to, że wszyscy Amisze powstrzymują się od stosowania środków antykoncepcyjnych. W ostatnich latach zauważono spadek liczebności urodzeń wśród rodzin Amiszów, co sugerowałoby, że pary stosują jakiś rodzaj zapobiegania ciąży, choć tylko naturalny, taki jak "metoda kalendarzykowa". Doniesiono również, że niektóre starsze kobiety mogą poddawać się sterylizacji. Autor książki o Amiszach, Donald Kraybill, twierdzi, że stosowanie przez nich antykoncepcji jest "minimalne", ale ostatnio w niektórych przypadkach faktycznie nastąpił wzrost jej stosowania jako "trend nowoczesności - przejście od losu do wyboru”.

Amisze - problem związków kazirodczych?

Amisze - opinie na temat antykoncepcji

I chociaż w ten czy inny sposób wzrosło stosowanie kontroli nad zachodzeniem w ciążę wśród Amiszów, co o tym myśli i jak się z tym faktem czuje większość ludzi w tych społecznościach? Jedna starsza Amiszka poruszając ten temat powiedziała: "Sztuczna kontrola urodzeń jest zła, jeśli jest używana z egoistycznych powodów, ale jest w porządku dla małżeństw, jeśli jest stosowana ze względów zdrowotnych lub emocjonalnych”. Chociaż wielu używa jakiegoś rodzaju kontroli przed zachodzeniem w ciążę, mimo że nie akceptują większości zabezpieczeń, nie używają przede wszystkim pigułek, ponieważ ten rodzaj antykoncepcji jest przez nich postrzegany jako odbieranie życia. Ankieta przeprowadzona wśród społeczności Amiszów w hrabstwie Holmes wykazała, że ponad trzy czwarte respondentów „zdecydowanie nie zgadza się” lub „nie zgadza się” z kontrolą urodzeń, jednak 13% „w pewnym stopniu zgadza się” z jej stosowaniem. Ale czy mają jakiś inny powód, by nie stosować żadnej antykoncepcji, która kontrolowałaby dawanie nowego życia? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Amisze - edukacja seksualna

Amisze - seks przedmałżeński

Pomimo faktu, że większość dzieci Amiszów jest uczona od najmłodszych lat, aby powstrzymywać się od seksu do czasu zawarcia małżeństwa, oni także chcą eksperymentować, jak wszyscy inni dorastający, młodzi ludzie. Tak więc oczywiście, podobnie jak w każdej innej społeczności, w związkach Amiszów może dojść do seksu przedmałżeńskiego. I z powodu braku wiedzy lub dostępu do antykoncepcji, takie zbliżenia często kończą się ciążą. To z kolei powoduje przyspieszone lub pozasezonowe śluby (większość ślubów Amiszów odbywa się jesienią lub zimą, ponieważ jest to pora roku, w której nie trzeba wykonywać wielu prac na roli i w gospodarstwie). Jednak warto wspomnieć, że w niektórych społecznościach zachęca się nawet do "eksperymentów" młodzież, ponieważ jeśli związek kończy się ciążą, młodzi biorą ślub. W oczach wielu starszych Amiszów jest to sposób na utrzymanie młodych w kościele lub pozyskanie nowych członków, jeśli jedna osoba jest spoza ich społeczności. A jeśli intymne relacje miały miejsce poza związkiem małżeńskim, pary Amiszów mogą być zobowiązane do spowiedzi przed przyjęciem chrztu lub złożeniem przysięgi małżeńskiej.

Amisze - społeczność LGBT+

Widząc, że świat staje się coraz bardziej postępowy i coraz więcej ludzi przestaje postrzegać członków społeczności LGBT+ jako heretyków lub grzeszników, akceptując, że jest to normalne, Amisze nie mają takiego samego poglądu. Biorąc pod uwagę, że są oni grupą ludzi, którzy skrupulatnie przestrzegają Biblii, uważają homoseksualizm za grzech. Otwarte związki homoseksualne nie są akceptowane ani widziane wśród Amiszów, co powoduje, że wielu pyta, co by się stało, gdyby ktoś z nich był częścią społeczność LGBT+ Statystycznie rzecz biorąc, z pewnością były takie przypadki i tutaj są tylko dwie drogi wyboru; albo dana osoba musiałaby opuścić kościół, co w konsekwencji oznaczałoby opuszczenie rodziny, wspólnoty i dotychczasowego życia, albo po prostu stłumić i wyprzeć prawdziwe uczucia i popęd seksualny, by prezentować heteroseksualne "ja". Jeśli taka osoba chce skorzystać z tej drugiej opcji, może skorzystać z poradnictwa lub po prostu zachować swoje preferencje w tajemnicy. Jednak jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju stosunki seksualne wśród Amiszów, społeczności te borykają się z pewnymi mrocznymi problemami, o których możesz dowiedzieć się więcej na następnej stronie.

Amisze - antykoncepcja, kontrola urodzeń

Amisze - wykorzystywanie seksualne tle dzieci

W jednym ze swoich artykułów magazyn Cosmopolitan opublikował historię o wykorzystywaniu seksualnym wśród społeczności Amiszów. Podczas badań nad artykułem, zidentyfikowali oni 52 oficjalne przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci Amiszów w siedmiu stanach w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jednak, jak stwierdzili, z pewnością takich przypadków jest więcej, ponieważ praktycznie wszystkie ofiary z którymi rozmawiano (wśród ofiar byli mężczyźni, jednak w grupie tej przeważały kobiety) mówili, że byli zniechęcani przez swoją rodzinę lub przywódców kościelnych do zgłaszania nadużyć na policję lub zostali nauczeni, by nie szukać pomocy z zewnątrz. Biorąc pod uwagę, że wielu Amiszów nie otrzymuje żadnej edukacji seksualnej, jak wcześniej wspominaliśmy, mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, co się dzieje i że właśnie doszło do aktu nadużycia czy przemocy seksualnej. I jak powiedział dziennikarzom sędzia Craig Stedman, wiele kobiet nie zna nawet właściwych nazw swoich części ciała.

Amisze i kary za nadużycia seksualne

Jak się jednak okazuje, takie rzeczy są słabo strzeżoną tajemnicą. Jedna z kobiet, która rozmawiała z reporterem Cosmopolitan, powiedziała, że kiedy ich społeczność dowiedziała się, że ojciec napastował ją seksualnie, przez sześć tygodni "wszyscy o unikali". Jest to powszechna forma dyscypliny, w której oskarżony jest społecznie wykluczony i nie może jeść przy tym samym stole co członkowie kościoła. Po upływie tego okresu osoba ta przyznaje się w kościele do winy, a społeczność jest silnie zmuszona do przebaczenia i zapomnienia o tym, że ​​ten „grzech” w ogóle miał miejsce. Jak ujawniła jedna z ofiar po tym okresie, wszystko w jej domu wróciło do poprzedniego stanu i wszyscy zachowywali się tak, jakby nic się nie stało. Jednak inne ofiary wyjawiły, że były zastraszane i grożono im ekskomuniką, gdyby coś powiedziały. Dla wielu osób, które nie znają innego sposobu życia, postawienie takiego ultimatum mogło wystarczyć, aby zachowały milczenie. Warto jednak dodać, że w ostatnich latach, zwłaszcza w następstwie ruchu #MeToo, coraz więcej kobiet Amiszów mówi o problemie. I choć nie robią tego za pośrednictwem mediów społecznościowych, dzielą się między sobą swoimi historiami i tym, co mogą zrobić, aby uzyskać pomoc.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku! Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Colonia Dignidad - ogromu potworności sekty nie obnażył nawet szokujący film z Emmą Watson.