NiewiarygodneO co kaman

Opublikowane 2021-12-07
0 Komentarz

Co można zrobić z ciałem po śmierci?! Diament lub kompost z trupa!

Temat śmierci nie jest przyjemny i będąc jeszcze na tym świecie raczej nie myślimy co się będzie działo z naszym ciałem, gdy odejdziemy z tego świata. Trumna i pochówek w ziemi to najczęściej stosowana metoda postępowania ze zmarłymi, ale też nie ostatnia. Martwe ciało ludzkie może się dosłownie przysłużyć żywym, być użyte dla celów ekologicznych lub przetworzone na drogocenne kamienie. Jest też wiele możliwości pogrzebu innego niż tradycyjny, o których czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że są dostępne w naszym kraju. Nawet jeśli niechętnie myślimy o śmierci, jest ona czymś nieuniknionym, dlatego warto wcześniej zdecydować o tym, co będzie się działo gdy odejdziemy. Za życia trzeba bowiem wydać odpowiednie dyspozycje. A jakie możliwości mamy do wyboru? Co można zrobić z ciałem po śmierci? Jakie metody postępowania ze zmarłymi są dozwolone? Przekonaj się czytając do samego końca.

Tradycyjny pogrzeb

Po śmierci najpopularniejsze jest grzebanie zmarłych w ziemi. Grób nie może jednak zostać wykopany w przypadkowym miejscu, takim jak prywatna posesja, ale na cmentarzu komunalnym lub wyznaniowym. Mówiąc o grobie, to w świetle polskiego prawa, może mieć formę ziemną, murowaną lub być katakumbą, czyli grobowcem przeznaczonym dla większej ilości zmarłych. Kiedyś kościół katolicki wymagał aby przed pogrzebem trumna ze zmarłym była wystawiana podczas mszy żałobnej, ale obecnie odeszło się od tych zasad, ponieważ coraz bardziej popularne jest odchodzenie od pochówku całych ciał, a zamiast tego jest wybierane spopielanie w krematoriach. Ale czy to oznacza, że bliscy mogą przechowywać prochy nieżyjącego członka rodziny w domu, tak jak się to widzi w kulturach różnych krajów? Czytaj na kolejnej stronie.

Tradycyjny pogrzeb

Kremacja zwłok

Prawo zezwala na kremowanie zwłok. O tym, że chcemy być po śmierci spopieleni możemy zdecydować sami i jeszcze za życia złożyć odpowiednie oświadczenie woli przed osobami, które będą zajmować się pogrzebem. W tej kwestii można się też udać do notariusza, dzięki któremu nasze oświadczenie będzie prawnie wiążące, a notariusz poręczy, że zostało złożone przez osobę poczytalną. O skorzystaniu z usług krematoriów może też zdecydować rodzina zmarłego, nawet jeśli on sam przed śmiercią nie wydał odpowiednich dyspozycji. Statystyki wskazują, że w Polsce najwięcej ciał trafia do krematoriów w dużych miastach i jest to nawet 40% wszystkich zmarłych. Liczba placówek świadczących usługi spopielania też cały czas wzrasta i obecnie jest ich ponad 60. Warto zaznaczyć, że o ile kremowanie jest dozwolone w naszym kraju, to już przechowywanie urny w domu, jej zakopywanie na prywatnej działce lub rozsypywanie prochów w dowolnym miejscu lub na przykład z samolotu, jest przez prawo zabronione.

Kremacja zwłok

Pogrzeb w morzu

USA czy Wielka Brytania zezwalają na pochówki w morzu, jako alternatywę dla zakopywania zmarłego w ziemi, choć nie jest to usługa tania. A czy w Polsce też jest to możliwe? Otóż tak, ale w ściśle określonych przez prawo sytuacjach. Zatem, aby zostać pochowanym w morzu trzeba oddać swoje ostatnie tchnienie na płynącym statku, co jest też zgodne ze zwyczajami morskimi. Ale jest pewien wyjątek czasowy - jeśli jednostka pływająca, na której dojdzie do śmierci, w ciągu 24 godzin od odejścia jest w stanie przybić do portu objętego programem podróży, to wtedy ciało powinno być przetransportowane na ląd i tam pochowane. Zatem, aby być pochowanym w morzu w naszym kraju trzeba po prostu odejść z tego świata na statku, który szybko nie dopłynie do portu.

Pogrzeb w morzu

Przekazanie ciała na cele naukowe

Setki lat temu sekcję zwłok traktowano jako ich bezczeszczenie, ale obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej i samemu można zdecydować o tym, że nasze ciało po śmierci trafi w ręce studentów medycyny i posłuży do celów naukowych. Nieżyjący są źródłem ogromnej wiedzy o anatomii człowieka, zatem każda Akademia Medyczna zgadza się na przyjęcie ciał zmarłych do badań, po zakończeniu których ma obowiązek zorganizować pochówek. O tym, że nasze ciało będzie wykorzystane dla dobra nauki decydujemy my sami przed śmiercią. W takim przypadku w wybranej uczelni składamy oświadczenie, nazywane aktem donacji, które musi być potwierdzone notarialnie.

Przekazanie ciała na cele naukowe

Zmarli, a transplantologia

Martwe ciało może też być użyte do pobrania narządów. Przed śmiercią można złożyć odpowiedni formularz, w którym zgadzamy się na transplantację, ale równie dobrze możemy też przekazać rodzinie informację o naszej decyzji i gdy odejdziemy z tego świata to oni będę decydować o pobraniu narządów z ciała. Ponieważ są one zazwyczaj używane do ratowania życia innych ludzi, polskie prawo dopuszcza sytuację, w której nawet bez zgody osoby zmarłej czy jego rodziny, będzie dokonana transplantacja. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale jeśli nie chcesz dopuścić do takiej procedury, musisz zgłosić sprzeciw w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji.

Robienie diamentów ze zmarłych

Nieżyjące ciało może być przetworzone na prawdziwe kamienie szlachetne. W tym celu używa się prochów z krematorium, które są przekazywane do laboratorium i poddawane działaniu ekstremalnie wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Cały proces trwa kilka miesięcy i jest bardzo zbliżony do warunków, w jakich diamenty faktycznie powstają w środowisku naturalnym. Ale jak to możliwe, że z ciała można zrobić szlachetny kamień? Otóż, diamenty są odmianą węgla. Pierwiastek ten występuje też w ludzkim organizmie. Zatem, jeśli zastosuje się odpowiednią temperaturę i ciśnienie można go przerobić właśnie na diament. Co więcej gotowy produkt otrzymuje certyfikat oryginalności, ale wykonanie z porohów tzw. diamentu pamięci nie jest też tanie i może dochodzić nawet do kwoty 100 tysięcy złotych.

Zmarli, a transplantologia

Hibernacja ciała

Przy odpowiednio zasobnym portfelu można też skorzystać z usług firm zajmujących się hibernacją ciał zmarłych. W Polsce nie ma ani jednej takiej placówki, ale w Stanach Zjednoczonych czy Rosji jak najbardziej tak. Cały zabieg hibernacji, nazywanej też kriostazą, polega na zanurzeniu ciała nieżyjącej osoby w ciekłym azocie i przetrzymywaniu w temperaturze minus 200 stopni C. Ludzie korzystający z takich metod mają nadzieję, że kiedyś w przyszłości ożywienie ludzkiego ciała będzie możliwe, zatem zamrożenie będzie dla nich wizytówką do nieśmiertelności. Firmy zajmujące się hibernacją jednak nie dają żadnej gwarancji, że za jakiś czas faktycznie będzie to możliwe.

Kompost ze zwłok

Martwe ciało w służbie ekologii - jest to możliwe w przypadku gdy zostanie ono wykorzystane do zrobienia bogatego w składniki odżywcze kompostu. Za oceanem w stanie Seattle już otwarto pierwszy dom pogrzebowy, w którym usługa kompostowania jest świadczona całkowicie legalnie. W planach jest też zakładanie kolejnych, ponieważ naturalna redukcja organiczna to ekologiczny i energooszczędny sposób na pozbywanie się ludzkich szczątków. Oczywiście nie brakuje też przeciwników takiej metody, według których robienie z ludzi gleby jest bezczeszczeniem i brakiem szacunku. Niezależnie od krążących opinii warto dowiedzieć się jak odbywa się cały proces.

Ciało zmarłego jest umieszczane w specjalnej tubie wypełnionej wiórami, lucerną oraz słomą i poddane działaniu bakterii, które w ciągu miesiąca powodują całkowity jego rozkład. Produkt finalny tego procesu jest następnie przez kilka tygodni suszony, a gotowa gleba później trafia w ręce rodziny zmarłego lub jest przekazywana do celów lokalnego projektu środowiskowego. Firma Recompose przekonuje, że w ten sposób ciało jest zwracane naturze, a nie zamykane w betonowych bunkrach. Proces nie zanieczyszcza też powietrza dwutlenkiem węgla, tak jak ma to miejsce w przypadku kremacji.

Co myślisz o takiej metodzie pochówku? Czy chciałbyś po śmierci trafić do Akademii Medycznej lub oddać narządy do celów transplantologii? Daj nam znać w komentarzach, a jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie wahaj się podzielić nim ze znajomymi i zostaw polubienie na naszej stronie na Facebooku! I nie zapomnij śledzić nas na Instagramie, Tik Tok i Youtube, aby uzyskać więcej ciekawych historii!

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Śmierć można przewidzieć! Takie są typowe objawy gdy człowiek umiera...