Niewiarygodne

Opublikowane 2021-12-02
0 Komentarz

Obrzydliwe i dziwaczne nawyki roylasów. Spanie z trupami, tron połączony z toaletą i inne!

Aktualnie, gdy myślimy o jakiejś rodzinie królewskiej, od razu prawdopodobnie widzimy Królową Elżbietę II i jej bliskich. Królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów kojarzy nam się z nie tylko z długowiecznością i oddaniu służbie, lecz również z wyjątkową dbałością i elegancją. Monarchini wraz ze swoją rodziną niezmiennie od lat wzbudza wielkie zainteresowanie prasy i mediów. Prawda jest jednak taka, że życie członków rodzin królewskich na przestrzeni wieków zawsze wydawało się fascynujące. Oprócz zapisania się na kartach historii ze względu na rządy, w oczach zwykłych ludzi byli niezwykłymi postaciami i żyli we własnym świecie pełnym ekstrawagancji i luksusów. W czasach wielkich monarchii członkowie rodzin królewskich stylizowali się na osoby wyniosłe, stylowe i pełne kultury. Jak się jednak okazuje, nie zawsze miało to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Niektórzy z najbardziej znanych historycznie postaci, mieli dość dziwne i obrzydliwe nawyki. Gardzenie kąpielą i połączenie tronu z toaletą to niewielkie dziwactwa w porównaniu do pewnej królowej, która spała ze zwłokami zmarłego męża! Jakie inne dziwne zachowania lub hobby przejawiali niektórzy królowie i królowe?

Jakub I Stuart król Szkocji i Anglii gardził kąpielą

Jakub I Stuart, urodził się w 1566 roku w Edynburgu. Był jednym z nielicznych, którym udało się rządzić dwoma narodami. Na kartach historii zapisał się jako król Szkocji (Jakub VI) w latach 1567–1625 i król Anglii w latach 1603–1625. Podczas gdy jego rządy ustanowiły jedność między Anglią a Szkocją, osiągnięcie to jest często przyćmione przez fakt, że król nie lubił się kąpać, a ściślej mówiąc nigdy tego nie robił. Miał wielką niechęć do wody, co prowadziło do braku higieny. Nie mył nawet rąk. Wyjątek robił jedynie dla swoich palców - ich koniuszki po jedzeniu pocierał lekko wilgotną serwetką. Jakub nie posiadał wielu walorów wzbudzających sympatię. Nie odznaczał się postawą męską, o wygląd swój nie dbał, chodził zaniedbany, nie przejmował się elegancją w mówieniu i ponoć obficie się przy tym ślinił.

Karol VI, król Francji uważał, że jest ze szkła

Karol VI urodził się 3 grudnia 1368 w Paryżu i tam również zmarł, 21 października 1422 roku. Był synem króla Karola V Mądrego i Joanny de Burbon. Sam został królem Francji i sprawował rządy latach 1380–1422. Napadów psychozy zaczął doświadczać po dwudziestym roku życia. Około 10 lat po objęciu rządów, zaczął tracić zmysły i zapadł niespodziewanie na chorobę psychiczną, która nie opuściła go aż do śmierci. Czasy jego panowania przeplatały się z okresami jego szaleństwa i klarowności. Karol VI zwany Kochanym, a później Szalonym twierdził, że jest zrobiony ze szkła i nie wolno było go dotykać. Bał się gwałtownych ruchów, ponieważ uważał, że może się potłuc i robił wszystko aby się od tego uchronić. Podobno miał wszyte żelazne pręty w swoje ubrania, by się nie roztrzaskać, gdyby wszedł w kontakt z inną osobą. W wyniku postępującej choroby przestał preferować kąpiele i rzadko się mył. W 1405 roku nie zmieniał ubrań przez prawie pół roku.

Król Anglii Henryk VIII i służący od wypróżnień

Z kolei król Anglii Henryk VIII Tudor (panujący od 21 kwietnia 1509 roku do swojej śmierci w 1547 roku) najbardziej znany jest m.in. z dokonania rozłamu w Kościele rzymskokatolickim i ustanowienia Kościoła anglikańskiego, niezależnego od papieża, ale podporządkowanego królowi Anglii. Na kartach historii zapisał się również tym, że doprowadził do skazania na śmierć i egzekucji poprzez ścięcie swoich dwóch żon oraz tego że bardzo poważnie bardzo poważnie traktował swoje wypróżnienia. Miał specjalnego służącego, który zajmował się noszeniem za monarchą przenośnej toalety. Dzięki temu król mógł załatwiać się wszędzie gdzie tylko się udał. Osoba na tym stanowisku musiała także nieustannie być czujna, obserwować króla podczas posiłków, ile je i w jakich okolicznościach, by przewidzieć moment, kiedy Henryk VIII będzie potrzebował jego usług. Choć dziś taka praca może wydawać się czymś dziwnym i okropnym, wówczas była to praca bardzo odpowiedzialna, szanowana i jednocześnie jedną z bardziej poszukiwanych pozycji na angielskim dworze. Sługa od wypróżnień króla miał intymny dostęp do monarchy, miał też prawo do zamieszkania w zamku i otrzymywał wysoką pensję.

Ludwik XIV Wielki i jego tron połączony z toaletą

Ludwik XIV Wielki, król Francji i Nawarry zwany także Królem Słońce urodził się i zmarł we Francji. Żył w latach ​​1638 - 1715. Został władcą Francji i wstąpił na tron w wieku zaledwie czterech lat. Zapatrzony w siebie i rozpieszczony Ludwik XIV był jednym z najmniej wstydliwych władców w historii, prowadził wiele czynności osobistych przed swoimi poddanymi. I nie mówimy tu tylko o zmianie garderoby, lecz również korzystaniu z toalety. Mówiąc wprost król i jego dwór pachniały brzydko i to nie tylko z powodu faktu, że kąpał się on zaledwie trzy razy w ciągu całego życia. Król miał bowiem tron, który jednocześnie pełnił funkcję toalety. Nie miał żadnego problemu z korzystaniem z tego wynalazku publicznie, na przykład podczas obrad swojego dworu. Francuski dwór pachniał dość dziwnie, więc aby ukryć smród, Ludwik miał specjalny zespół, który zajmował się projektowaniem perfum. Powstałymi zapachami sam chętnie się oblewał.

Królowa Maria Eleonora spała z sercem zmarłego męża

Na dzisiejszej liście swoje miejsce znaleźli nie tylko mężczyźni. Kolejną postacią o której warto wspomnieć jest Maria Eleonora Hohenzollern, księżniczka brandenburska, królowa Szwecji. Urodziła się 11 listopada 1599 w Królewcu, zmarła 28 marca 1655 w Sztokholmie. Na dzisiejszą listę trafiła z uwagi na zachowanie po śmierci męża. 25 listopada 1620 w Sztokholmie poślubiła króla Szwecji Gustawa II Adolfa, pochodzącego z dynastii Wazów. Ich małżeństwo było bardzo szczęśliwe, para miała córkę Krystynę, która jako jedyna przeżyła wiek niemowlęcy. Maria Eleonora tak bardzo kochała swojego męża, że gdy król zginął w bitwie pod Lützen, a jego ciało zostało przewiezione do Szwecji, kazała wyjąć z klatki piersiowej jego serce i spała z nim każdej nocy. Śmierć ukochanego głęboko ją zszokowała, doprowadziła do histerii i depresji. Na rozkaz królowej zabalsamowane serce umieszczono w złotej szkatułce, którą wieszała nad łóżkiem. Według wspomnień córki Krystyny (która została królową Szwecji i panowała latach 1632–1654), matka kazała jej wchodzić z nią do łóżka i zmuszała ją do spania blisko serca zmarłego ojca.

Joanna I Kastylijska spała z martwym mężem

Królowa Maria Eleonora nie była jedyną, która chciała zatrzymać swojego zmarłego ukochanego blisko siebie. Jej poprzedniczką była Joanna I Kastylijska zwana Joanną Szaloną, która traktowała zmarłego męża, Filipa I Pięknego tak, jakby żył. Joanna I Kastylijska, nominalna królowa Kastylii i Aragonii urodziła się 6 listopada 1479 w Toledo, a zmarła 12 kwietnia 1555 w Tordesillas. Była nad wyraz utalentowana, znała kilka języków, studiowała też matematykę, prawo cywilne i kanoniczne, genealogię, filozofię, historię. Od dziecka przygotowywana do roli królowej na którymś z europejskich dworów, przejawiała jednak skłonności do zamykania się w sobie lub do niepohamowanych napadów złości. W dorosłości problemy te nasiliły się. W 1496 roku została żoną Filipa I, arcyksięcia Austrii i księcia Burgundii, syna króla Niemiec Maksymiliana I Habsburga. Według informacji była to miłość od pierwszego wejrzenia i to z obu stron. Filip i Joanna doczekali się szóstki zdrowych dzieci, które później zasiadły na tronach całej Europy. Filipowi na nieszczęście Joanny pierwsze zauroczenie minęło dość szybko. Zaczął zdradzać żonę, która stała się obsesyjnie zazdrosna. Gdy przebywała z dala od męża, nasilały się jej ataki szału i depresji. W 1506 roku Filip zachorował na tyfus. Zmarł w wieku 28 lat, pielęgnowany przez żonę będącą w ciąży z ich szóstym dzieckiem. Zrozpaczona Joanna zakazała pogrzebania swojego męża. Zamiast tego trzymała pierwszego przedstawiciela dynastii Habsburgów w Hiszpanii w swoim pokoju i traktowała jak żywą osobę – kazała nosić jego ciało, kłaść do małżeńskiego łoża, ubierać i rozbierać. Początkowo nie było powszechnie wiadomo, że Filip zmarł. Tym, którzy pytali o niego mówiono, że śpi i nie należy mu przeszkadzać, a słudzy Joanny zostali zmuszeni przez królową do traktowania jego rozkładającego się ciała z takim samym szacunkiem, jaki okazywali by żywemu królowi. Zgodziła się złożyć ciało do trumny, kiedy zapewniono ją, że przyspieszy to zmartwychwstanie Filipa. Przekazy z tamtych czasów opowiadają o otwieraniu trumny z zabalsamowanymi zwłokami Filipa, całowaniu go, wożeniu wszędzie ze sobą czy wreszcie scenach zazdrości, gdy w pobliżu zjawiła się jakakolwiek kobieta. Joanna była o zwłoki męża obsesyjnie zazdrosna. Nie chcąc, aby jakakolwiek kobieta zbliżała się do Filipa, nakazywała postój tylko w męskich klasztorach, ze strachu, że inne kobiety ogarnie pożądanie.

Król Szwecji i śmierć z przejedzenia

Adolf Fryderyk, który był królem Szwecji w latach 1751-1771 uwielbiał jeść. Jego rządy przerwała śmierć z przejedzenia. Jego ukochanym przysmakiem była semla, słodkie bułeczki zamoczone w gorącym mleku. Jednak gdy zjadł ich 14 zaraz po sutym obiedzie, na którym skonsumował kolejno homara, kawior, wędzone śledzie, kiszoną kapustę, zupę kapuścianą i popił szampanem, a później sięgnął po ukochany deser, jego organizm nie wytrzymał. Zmarł niedługo potem, na atak serca, skarżąc się na ogromny ból brzucha. Jednak jedno przypadek nie jest odosobniony i Adolf Fryderyk nie był jedynym monarchą, który umarł z przejedzenia. W podobnych okolicznościach zakończyło się życie m.in. króla Anglii Henryka I Beauclerca, który również na swój ostatni posiłek wybrał ulubione danie. Gdy udał się do Normandii, by odwiedzić córkę i jej drugiego męża, zmarł tam po uczcie i zjedzeniu zbyt dużej ilości minogów.

Karol II Stuart i peruka z włosów łonowych

Król Anglii i Szkocji Karol II Stuart urodził się 29 maja 1630 w jednym z najstarszych pałaców w Londynie. Przy narodzinach otrzymał tytuły księcia Kornwalii i Rothesay, a niedługo później księcia Walii. Jako około 20-letni młodzieniec został królem Anglii i Szkocji. Oprócz spraw związanych z rządami miał również inny, bardziej osobisty projekt, który rozpoczął w 1651 roku. Za każdym razem, kiedy szedł do łóżka z kobietą, wyrywał jej trochę włosów łonowych. Później włosy swoich ulubionych kochanek zszywał razem, aż stworzył w ten sposób perukę. Kiedy nakrycie głowy było już dostatecznie gęste, król perukę podarował ponoć szkockiemu klubowi Beggar’s Benison, w którym mężczyźni spotykali się, dyskutowali i pili alkohol. Według przekazów peruka tak im się spodobała, że chętnie używano jej przez lata podczas różnorodnych ceremonii.

Król i największa kolekcja pornografii

Na koniec naszej dzisiejszej listy władca, którego panowanie skończyło się około 70 lat temu. Król Egiptu i Sudanu Faruk I, rządzący w latach 1936-1952 był pra-prawnukiem Muhammada Ali i synem króla Egiptu Fu’ada. Faruk I posiadał podobno największą i najwspanialszą kolekcję pornografii na świecie, którą trzymał w wielu posiadłościach, m.in. w Rzymie, Kairze i Monako. Jednak kiedy imperium Faruka upadło, kolekcją zajęli się złodzieje. Zmuszony do abdykacji król Faruk bez oporu opuścił swój kraj i zamieszkał w Rzymie. W 1965 r. zmarł z przejedzenia w luksusowej włoskiej restauracji.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku! Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Dieta Jezusa - nie tylko chleb i wino, ale i robaki!