Zdrowie i Uroda

Opublikowane 2021-12-02
0 Komentarz

Alzheimer w wieku 40 lat! Jakie są symptomy okrutnej, nieuleczalnej choroby?

Choć powszechnie wielu ludzi jest przekonanych, że choroba Alzheimera to schorzenie dotykające seniorów w podeszłym wieku, nie zawsze tak jest. Może nie tylko rozwinąć się u osób poniżej 65. roku życia, ale także u osób znacznie młodszych! Bywa, że wczesna choroba Alzheimera dotyka ludzi już w wieku 30-40 lat. Według różnych źródeł problem ten dotyczy około 5-10% chorych. Ta nieodwracalna, postępująca choroba mózgu, powoli niszczy pamięć i zdolności myślenia, a ostatecznie zdolność wykonywania najprostszych zadań. Początkowo bywa tak, że trudno ją zauważyć przez niejasne oznaki, które często są bagatelizowane lub mylone z innymi dolegliwościami. W końcu jednak doprowadza do tego, że człowiek staje się zupełnie niezdolny do samodzielnego funkcjonowania. Pomimo rozwoju medycyny, przyczyny Alzheimera wciąż są niejasne i nie ma leku, który odwróciłby chorobę lub chociaż ją zatrzymał. Jakie są ogólne symptomy tej powoli wyniszczającej choroby? Jakie objawy powinny zaniepokoić osoby młode i co może świadczyć o tym, że mamy do czynienia wczesna chorobą Alzheimera?

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to najczęstsza postać otępienia, nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci pacjenta. W 2006 na świecie cierpiało na nią około 26,6 miliona chorych. Przewiduje się, że w 2050 dotknie ona jedną na 85 osób. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia, dlatego jej objawy często są wiązane z obniżoną sprawnością umysłową mającą związek z podeszłym wiekiem. Choroba ta dotyka szacunkowo 1 na 14 osób w wieku powyżej 65 lat i 1 na 6 osób w wieku powyżej 80 lat. Jednak 1 na około 20 przypadków choroby Alzheimera dotyka osoby w wieku od 40 do 65 lat. Bywa, że rozwija się nawet u 30-latków, jednak są to przypadki bardzo rzadkie. Nazywa się to chorobą Alzheimera o wczesnym początku i o tym powiemy w dalszej części artykułu. Przyczyny choroby Alzheimera oraz jej powstawanie wciąż nie zostały do końca poznane. Niestety, nieznana jest również terapia zatrzymująca lub odwracająca jej postęp. Obecnie możliwe jest jedynie leczenie objawowe, które może wpływać na spowolnienie rozwoju choroby, łagodzenie objawów i poprawienie jakości życia chorych. Proces choroby powoduje uszkodzenia w korze mózgowej, co w konsekwencji prowadzi do postępującego spadku pamięci, zdolności myślenia i rozumowania. Alzheimer rozwija się powoli i z czasem powoduje coraz większe problemy w życiu codziennym. W wielu przypadkach rozwija się niezauważalnie, ponieważ symptomy choroby bywają bagatelizowane np. przez tłumaczenie ich stresem lub podobieństwo do innych dolegliwości. Tak więc, zanim choroba ujawni się w pełni, przebiega skrycie, potrafi postępować bez rozpoznania przez lata. Jednak średnia długość życia po postawieniu diagnozy wynosi zaledwie 4-7 lat. Mniej niż 3% chorych udaje się przeżyć ponad 14 lat.

Choroba Alzheimera 1

Etapy choroby Alzheimera

Z uwagi na nieuleczalność i wyniszczający charakter Alzheimera ci, którzy się z nim zmagają wymagają pomocy otoczenia. Rolę głównego opiekuna obejmuje zazwyczaj małżonek lub bliski krewny. Stadia choroby Alzheimera przedstawiają ogólne wyobrażenie o tym, jak zmieniają się zdolności u pacjenta po pojawieniu się objawów. Etapy podzielono na trzy kategorie: etap łagodny, o średnim nasileniu i ciężki/zaawansowany. I pokrótce je wyjaśnimy. We wczesnym stadium osoba może funkcjonować samodzielnie. Może nadal prowadzić dotychczasowe życie; jeździć samochodem, pracować i uczestniczyć w życiu towarzyskim. Mimo to chorzy odnoszą wrażenie, że mają zaniki pamięci. Objawy nie są zbyt widoczne na tym etapie, jednak rodzina i bliscy mogą je zauważyć. Mogą pojawić się m.in. huśtawki nastrojów oraz problemy z osobowością, a także wystąpić pewne objawy depresji lub cały ich szereg. W końcu samodzielne funkcjonowanie staje się coraz trudniejsze. Na etapie choroby o średnim nasileniu oprócz problemów z pamięcią dochodzi do coraz większych zaburzeń mowy i orientacji, pojawiają się również objawy psychotyczne. Pacjenci np. nie poznają miejsc, które są im dobrze znane przez co często mają kłopoty z trafieniem do domu. Postępujące zaburzenia prowadzą nawet do problemów z rozpoznawaniem swoich najbliższych. Może dochodzić też m.in. do omamów czy urojeń. Na tym etapie choroby konieczna jest już opieka nad pacjentem. W końcowym stadium objawy demencji są bardzo ciężkie. Chorzy tracą zdolność reagowania na otoczenie, prowadzenia rozmowy i ostatecznie kontrolowania ruchu. Na tym etapie wymagają ciągłej opieki i pomocy w codziennych czynnościach takich jak pielęgnacja ciała, ubieranie się i mycie. Doświadczają problemów z chodzeniem, siedzeniem, a nawet połykaniem posiłków. W końcu dochodzi do tego, że chorzy nie wstają z łóżka, mają kłopoty z utrzymaniem moczu i stolca. Pojawia się całkowity brak rozpoznawania najbliższych osób, a nawet pór dnia i nocy. Stopniowo tracone są funkcje życiowe, co prowadzi do śmierci.

Etapy choroby Alzheimera

Symptomy Alzheimera

Choć postęp choroby w zaawansowanym etapie jest bardzo przykry, początki Alzheimera są mało charakterystyczne i łatwo je przeoczyć. Problemy z pamięcią w dodatku początkowo niewielkie, są zwykle jednym z pierwszych objawów związanych z chorobą Alzheimera. Amerykańskie Stowarzyszenie Chorych na Alzheimera (Alzheimer’s Association) stworzyło listę 10 najczęściej występujących symptomów choroby Alzheimera. Mówiąc pokrótce są to: utrata pamięci, która zakłóca codzienne życie, wyzwania w planowaniu lub rozwiązywaniu problemów, trudność w wykonywaniu znanych zadań, zamieszanie z poczuciem czasem lub poczucie dezorientacji, problemy ze zrozumieniem obrazów wizualnych i relacji przestrzennych, wcześniej nie występujące problemy ze słowami w mowie lub piśmie, gubienie/umieszczanie rzeczy w nieprawidłowych miejscach i utrata możliwości odtworzenia kroków, doświadczenie zmian w ocenie lub podejmowaniu decyzji oraz zmiany nastroju i osobowości. Oczywiście wymienione symptomy, zwane ostrzegawczymi mają swoje rozwinięcie i opisane szersze wyjaśnienie. Jeśli jednak zauważysz przynajmniej 2 z 10 u siebie lub bliskich, nie ignoruj ​​ich. Warto wówczas umówić wizytę do lekarza w celu wykonania pogłębionej diagnostyki.

Symptomy Alzheimera

Wczesna choroba Alzheimera

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, choć choroba Alzheimera dotyka głównie osoby po 65. roku życia, niestety zdarza się, także osobom znacznie młodszym. Choroba Alzheimera o wczesnym początku najprawdopodobniej rozwija się w wyniku nałożenia się wielu czynników. Dokładna przyczyna choroby nie została do tej pory określona, naukowcy nadal starają się rozwiązać zagadkę, co dokładnie wpływa na zapoczątkowanie choroby. ​​Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych wczesna choroba Alzheimera dotyka od 220 000 do 640 000 Amerykanów. Osoby w wieku 30- 50 lat nie powinny doświadczać tak zwanych 10 objawów ostrzegawczych choroby Alzheimera. Jeśli tak się dzieje, mogą mieć wczesną wersję tej choroby. Jakie objawy na długo przed rozwinięciem choroby mogą świadczyć o wczesnej chorobie Alzheimera i na co osoby młode powinny zwrócić szczególną uwagę?

 Wczesna choroba Alzheimera

Zapomnienie i utrata pamięci

Każdemu z nas zdarza się zapominać nawet najprostszych rzeczy i takich przykładów można wymienić mnóstwo. Czasem mamy problem z przypomnieniem sobie gdzie położyliśmy kluczyki do samochodu, bywa, że nie jesteśmy pewni, czy wychodząc zamknęliśmy za sobą drzwi na klucz. To może się zdarzyć się każdemu w każdym wieku, zwłaszcza, gdy na na przykład robimy daną czynność mechanicznie jednocześnie się śpiesząc. Jednak, gdy zaczynamy zauważać nieco bardziej uporczywe zapominanie, które przysparza nam kłopotów lub przerwy w pamięci, zazwyczaj jest to oznaka, że coś jest nie tak. Co ważne, osoby z wczesnym początkiem choroby Alzheimera mogą zacząć zauważać nieprawidłowe i chroniczne zaniki pamięci już w wieku 30 lub 40 lat! Jeśli ktoś ma problem z orientacją, nagle nie wie skąd znalazł się w danym miejscu i gdzie właściwie jest, bądź musi się starać, by znaleźć właściwe słowa podczas rozmowy lub konsekwentnie zapomina, o co prosił ktoś bliski (np. partner), warto zwrócić uwagę na te nieprawidłowości. Jeśli dana osoba jest zbyt młoda, by doświadczać takich rzeczy, mogą to być powoli rozwijające się pierwsze oznaki wczesnego zaniku pamięci.

Zapomnienie i utrata pamięci

Upośledzenie języka

Chociaż zauważalne problemy z pamięcią mogą wiązać się z wczesnym początkiem choroby Alzheimera, oznaki na to, że coś może być nie tak, mogą być znacznie szersze. W rzeczywistości eksperci zauważają, że utrata pamięci, która jest ściśle związana z chorobą Alzheimera i jest powszechnie znanym symptomem, może być mniej widoczna u osób z wczesnym początkiem tej choroby. Zamiast zauważalnych problemów z pamięcią, osoby, które dotyka wczesny początek choroby Alzheimera skarżą się często na trudności w znajdowaniu odpowiednich słów podczas rozmowy. Mogą doświadczać problemów z uwagą i orientacją, a także z prostą matematyką. Według badań pacjenci z chorobą Alzheimera o wczesnym początku, w porównaniu z pacjentami z chorobą Alzheimera o późnym początku, mają lepsze wyniki rozpoznawania pamięci i pamięć semantyczną, jednak mają gorszą uwagę, język, funkcje wykonawcze, efekty ideomotoryczne i umiejętności wzrokowo-przestrzenne.

Upośledzenie języka

Wahania nastroju i zmiany osobowości

Symptomem choroby Alzheimera mogą być początkowo nieznaczne, lecz z czasem coraz większe trudności w podejmowaniu decyzji oraz trudności w planowaniu i rozwiązywaniu problemów. Najbliżsi u osoby chorej mogą zaobserwować zmiany w osobowości i wahania nastroju. I tak np. mogą zauważyć, że ich wcześniej ciężko pracująca żona/mąż nagle skarży się, na ciągłe zmęczenie i nie jest w stanie pogodzić tak wielu spraw jak wcześniej. To jednak symptomy podobne do wielu innych problemów, dlatego często wczesny Alzheimer nawet gdy daje o sobie znać, jest niezauważalny...

Wahania nastroju i zmiany osobowości

Wycofanie się z pracy i życia towarzyskiego

Jak już wspomnieliśmy, symptomy choroby Alzheimera pojawiające się wcześniej niż zazwyczaj brane są za np. za objawy stresu związanego z wszelkimi problemami związanego z pracą czy natłokiem obowiązków ale także za objawy menopauzy czy depresji. Osoby z wczesnym początkiem choroby Alzheimera, które kiedyś były energiczne, bardzo pracowite i skupione na swojej wymagającej pracy, mogą zacząć zauważać pogłębiający się spadek koncentracji, motywacji lub wydajności, który odbiega od ich charakteru. Osoby te mogą również zacząć izolować się od współpracowników, znajomych, rodziny i przyjaciół. Jest im coraz trudniej odnaleźć się w towarzystwie, nie czują się w nim tak jak wcześniej. Zauważa się, że zaniedbują lub rezygnują z hobby, które wcześniej sprawiało im przyjemność.

Wycofanie się z pracy i życia towarzyskiego

Rozpoznanie choroby Alzheimera

Wczesne rozpoznanie choroby jest bardzo ważne, ponieważ daje możliwości skuteczniejszego leczenia objawowego i zapewnienie lepszej jakości życia. Jednak przez pojawiające się pierwsze symptomy, brane jak wspomnieliśmy wcześniej np. za objawy stresu, pacjenci często otrzymują błędną diagnozę, co prowadzi do nieprawidłowego leczenia. Jednak wnikliwa diagnostyka choroby Alzheimera, odpowiednie testy i badania są w stanie postawić dokładną diagnozę, potwierdzić lub wykluczyć chorobę u pacjenta. Nieustannie prowadzone są badania nad różnymi metodami terapeutycznymi, ale obecnie Alzheimer niestety pozostaje nieuleczalny. Na szczęście istnieją sposoby na rozpoczęcie leczenia niektórych objawów choroby Alzheimera o wczesnym początku po jej rozpoznaniu i powstrzymaniu jej rozwoju na jakiś czas. W spowolnieniu jej postępu pomaga regularna aktywność fizyczna, ćwiczenia umysłowe, profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy, a także dieta bogata w przeciwutleniacze. Pacjentom podaje się leki, które mają na celu poprawę pamięci (jak preparaty dostarczające niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania mózgu) i poprawę jakości snu. Na ten moment jednak żadne środki farmakologiczne nie spowodują odwrócenia choroby Alzheimera.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku! Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

Rozpoznanie choroby Alzheimera
0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Meat Loaf, legendarny rockowy muzyk, zmarł w wieku 74 lat