Niewiarygodne

Opublikowane 2021-11-24
0 Komentarz

Niezwykła historia Lili Elbe! Co się stało z pierwszą osobą u której dokonano operacji korekty płci?

Lili Elbe była pierwszą osobą w historii u której dokonano operacji korekty płci. Przy narodzinach jej płeć uznano za męską i przez większość życia funkcjonowała jako Einar Wegener urodzony w 1882 roku. Pod swoim pierwotnym imieniem Lili była znanym artystą, który miał żonę, również artystkę. Małżeństwo Wegenerów uchodziło za udane i szczęśliwe. Żona wspierała Einara procesie przemian, a nawet do nich zachęcała. Choć zaczęło się niewinnie i chyba nikt, nawet sam Einar nie przypuszczał, że pewne zdarzenie obudzi w nim ogrom kobiecość i seksapilu, które były w nim od zawsze. Jak i kiedy Lili zaczęła wypierać Einara? Jak śmiałych i eksperymentalnych operacji dokonano? Choć życie Lili zakończyły powikłania po przeszczepie macicy, nigdy nie żałowała tego o co odważyła się walczyć. Poznajcie prawdziwą historię Lili Elbe, która dała nadzieję milionom transseksualnych osób na świecie.

Życie Einara Wegenera i małżeństwo z Gerdą

Lili Elbe przyszła na świat 28 grudnia 1882 w mieście Vejle w Danii. Jej płeć przy narodzinach została uznana jako męska. Posługująca się przez wiele lat życia imieniem i nazwiskiem Einar Wegener, była znanym artystą malarzem. I cofnijmy się na moment do czasów zanim Einar dopuścił do głosu swoje prawdziwe “ja”, przybrał imię Lili i zdecydował się na korektę płci. Przed tym wszystkim podczas studiów w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk w Kopenhadze młody Einar poznał Gerdę Gottlieb. Zrodziło się między nimi wielkie uczucie, postanowili wspólnie spędzić życie. W 1904 zostali mężem i żoną. Einar miał wówczas 22 lata, zaś Gerda 19. Pracowali jako ilustratorzy, Einar specjalizował się w malarstwie pejzażowym, a jego żona ilustrowała książki i magazyny o modzie. Oboje należeli do bohemy artystycznych środowisk Włoch i Francji.

Einar odkrywa Lili i zaczyna pokazywać swoją kobiecość

Małżeństwo artystów było udane i nikt nie mógł przypuszczać jak wielkie zmiany zajdą w ich życiu. Nie jest do końca jasne, czy ogromna kobiecość jaka drzemała w Einarze wpływała na jego życie, zanim świadomie ją w sobie odkrył. Wszystko zaczęło się od pozornie niewielkiego i nic nieznaczącego zdarzenia. Żona Einara chciała dokończyć obraz aktorki, Anny Larssen, która nie przyszła na umówioną godzinę. Poprosiła więc męża, by zastąpił oryginalną modelkę. Einar zgodził się i z nieśmiałością włożył pończochy i szpilki. Według informacji, sam nie przypuszczał, że w taki sposób na światło dzienne wypuści swoją kobiecość. Okazało się wtedy, że w ciele mężczyzny kryje się młoda, piękna kobieta z ogromną chęcią do życia. Co więcej z upływem czasu zaczęła coraz mocniej manifestować swoją obecność światu. Imię Lili zasugerowała Anna Larssen, gdy zobaczyła Einara pozującego żonie do powstającego portretu. Nie była jednak świadoma tego, że Lili jest jak najbardziej prawdziwa i niedługo wyprze Einara, który coraz chętniej zakładał damskie ubrania, myślał i mówił o sobie - Lili.

Einar przestaje istnieć

Einar, wierny mąż, spokojny i nieśmiały mężczyzna, powoli przestawał istnieć. Lili miała swoje plany i pragnienia oraz ogromne wsparcie żony. Ich historia, to również opowieść o wielkiej miłości przekraczającej granice. Gerda nie tylko nie protestowała przeciwko temu, by jej mąż „stał się” a potem „bywał” kobietą, lecz sama go do tego zachęcała. Lili, wciąż formalnie jako Einar nie tylko pozowała do obrazów, ale w końcu zaczęła pojawiać się w zwykłym życiu. Przez lata Lili i Gerda przyjmowały w domu gości i uczestniczyły w różnych wystawnych uroczystościach. Lili w tamtym czasie zazwyczaj była przedstawiana jako krewna Gerdy. I choć najbliżsi mieli świadomość podwójnego życia Einara/Lili, to Lili była na tyle kobieca i urodziwa, że z dalszych znajomych nikt nie podejrzewał prawdy. Ponoć była tak pociągająca, że zabiegali o nią inni mężczyźni i zdarzały jej się propozycje matrymonialne.

Lili muzą Gerdy

Warto wspomnieć, że początkowo portrety Gerdy nie cieszyły się szczególną popularnością. Gdy poprosiła swojego męża, by pozował dla niej w kobiecym stroju, nie tylko zapoczątkowała odwagę Lili do manifestowania swojego istnienia. I wówczas zmieniło się nie tylko małżeństwo Wegnerów, lecz także sprawy zawodowe. Gdy całkiem nieoczekiwanie Einar poczuł się nad wyraz komfortowo w swej nowej roli i odkrył swoje prawdziwe “ja”, dla swej żony stał się najlepszą modelką. Portrety i erotyki Lili, autorstwa Gerdy przedstawiały niezwykle kobiecą i jednocześnie delikatną dziewczynę o migdałowych oczach i zmysłowych ustach. Dzieła te szybko stały się wielkim sukcesem, który wypromował Gerdę na światowych rynkach i uczyniły znaną malarką. Co więcej w końcu sława Gerdy przyćmiła dzieła Einara. Gdy w 1914 wyszło na jaw, że ta piękna, pełna seksapilu, elegancka modelka to w rzeczywistości mąż Gerdy doszło do międzynarodowego skandalu w artystycznym półświatku. Okazało się, że w środowisku artystycznym nie był to jednak koniec świata. Wegenerowie nadal pojawiali się na salonach, a obrazy sprzedawały się nieźle, niektóre z nich wciąż można podziwiać w muzeach

Przełomowe zmiany w życiu Lili

Lili wciąż jeszcze jako Einar, zaczęła pragnąć zmian w swoim życiu. Czuła ogromną potrzebę korekty. Co istotne; nie "zmiany" płci, tylko właśnie korekty. Nie można zmienić płci u osoby, która, wbrew cechom fizycznym, zawsze taką płeć miała, taką czuła. W celu naprawienia błędu natury Lili odważyła się na coś, co wówczas wydawało się niemal niemożliwe i tak, poddała się pierwszej w historii udokumentowanej korekcie płci. Był 1930 rok, gdy Lili po wielu latach istnienia w ciele Einara wyjechała do Niemiec na operację, która w tamtym czasie była bardzo eksperymentalna. Często można spotkać się z informacjami, że pierwszą transpłciową osobą, na której dokonano nowoczesnego zabiegu operacji korekty płci - SRS (sex reassignment surgery) była Christine Jorgensen w 1952 r. A jednak w latach 1930-1931 to Lili Elbe przeszła szereg operacji mających na celu przekształcenie jej ciała w ciało kobiety. Jednak ostatecznie nie skończyło się to dla niej dobrze i niezbyt długo mogła cieszyć się fizyczną kobiecością.

Pierwsze operacje i unieważnienie małżeństwa

Gdy Lili postanowiła się poddać pierwszej w historii udokumentowanej korekcie płci, ostatecznie doszło do anulowania małżeństwa Wegenerów przez sąd duński w październiku 1930 roku. Przestała też malować, ponieważ uważała, że było to coś, co robił Einar. Wtedy też Einar Wegener formalnie przestał istnieć. Lili mogła legalnie zmienić płeć i imię. Otrzymała dokumenty jako Lili Ilse Elvenes. W tym czasie jej sprawa stała się prawdziwą sensacją w duńskich i niemieckich gazetach. Pseudonim „Lili Elbe” został po raz pierwszy użyty jakiś czas później, w artykule duńskiej gazety napisanym przez kopenhaską dziennikarkę w lutym 1931.Ówczesny SRS (sex reassignment surgery), czyli proces korekty płci, nie wyglądał tak jak ten współczesny. Niewiele wiadomo było o takich zabiegach, ponieważ po prostu ich nie robiono. Na długo przed bezpiecznymi transplantacjami narządów czy też przez wynalezieniem leków zapobiegającym odrzutom narządów zdeterminowana Lili Elbe postanowiła poddać się ryzykownym operacjom, by w pełni móc cieszyć się z kobiecości. W ciągu dwóch lat przeprowadzono serię czterech operacji. Pierwszą z nich było usunięcie jąder. Zabieg ten wykonał dr Erwin Gohrbandt pod nadzorem seksuologa Magnusa Hirschfelda w Berlinie. Niestety, część na pewno ważnej dokumentacji leczenia Lily u seksuologa nie przetrwała. Zniszczyli ją naziści w 1933 roku, gdy spalili prace i dokumenty doktora. Pozostałe operacje u Lili przeprowadził ginekolog i chirurg dr. Kurt Warnekros w klinice dla kobiet w Dreźnie. Klinika później została zniszczona wraz z zapisami, gdy doszło do bombardowania Drezna podczas II wojny światowej. Druga operacja Lili polegała na wszczepieniu jajnika do mięśni brzucha,a trzecia na usunięciu penisa i moszny. Usunięto jej nie tylko męskie narządy. Oprócz przeszczepienia jajników, podczas czwartej operacji przeszczepiono jej również macicę. Dziś, gdy osoby transpłciowe, które decydują się na chirurgiczną korektę płci z mężczyzny na kobietę, przechodzą zazwyczaj operację usunięcia jąder i wykształcenia waginy, jednak nie ma mowy o innych poważnych ingerencjach medycznych.

Śmierć Lili

Warto zaznaczyć, że to Lili upierała się przy tak gruntownych zmianach. Był to bowiem czas, gdy przyjęła oświadczyny pewnego mężczyzny, chciała go poślubić i mieć z nim dzieci. Jednak miała zamiar wyjść za niego dopiero, gdy "będzie mogła być prawdziwą matką". Chcąc spełnić swoje marzenie, w 1931 roku przeszła czwartą operację, podczas której wykonano przeszczep macicy i budowę kanału pochwy. Niestety, czwarta i tak inwazyjna operacja okazała się być tragiczna w skutkach. Układ odpornościowy Elbe odrzucił przeszczepioną macicę, a operacja i późniejsza rewizja chirurgiczna spowodowały infekcję, która doprowadziła do jej śmierci z powodu zatrzymania krążenia. Lili zmarła 13 września 1931 roku, trzy miesiące po operacji. Miała niespełna 49 lat. Nie wiadomo, czy Lili cierpiała tak bardzo, jak pokazano to w filmie “Dziewczyna z Portretu”, zainspirowanym życiem artystów Einara i Gerdy Wegener. Autobiografia Lili nie zawiera opisów tego ostatniego etapu, ponieważ nie miała już sił na dokładne notatki. Jednak ujęte w produkcji wewnętrzne krwotoki i ból nie do zniesienia, wymagający przyjmowania ogromnych dawek morfiny wydają się bliskie prawdzie. Wiadomo, że Lili zniosła wiele cierpień w ostatnich dwóch latach swojego życia. Według informacji jeszcze przed ostatnią operacją faktycznie cierpiała na krwotoki, była chuda i wymizerowana, a seria zabiegów bardzo ją osłabiła. Ostatecznie jej organizm nie był w stanie znieść więcej. Warto jednak zaznaczyć, że choć Lili czwartą operację przepłaciła życiem, nigdy nie żałowała decyzji o zabiegu. Warto dodać, że w trakcie jednej z operacji okazało się, że Lili miała nie tylko męskie, ale i szczątkowe żeńskie narządy. Z uwagi na ten fakt silne pragnienie bycia kobietą u Einara mogło brać się nie tyle z tego, że był osobą transpłciową, ale raczej interpłciową. Dziś podejrzewa się, że Lili mogła być kobietą z Zespołem Klinefeltera. Jednak tego typu wnikliwe badania za życia Lili nie miały miejsca.

Dziewczyna z portretu

"Dziewczyna z portretu", głośny i szeroko nagrodzony film Toma Hoopera z 2015 roku, opowiadający o kobiecie uwięzionej w ciele niezwykłego i wrażliwego mężczyzny, nie jest klasyczną i skrupulatną biografią Lili Elbe. Między historią przedstawioną w filmie, a prawdziwymi wydarzeniami jest kilka różnic. Jeśli więc oglądaliście film, musicie wiedzieć, że nie wszystko w rzeczywistym życiu Einara/Lili wyglądało tak jak na ekranie, choć oczywiście jest więcej podobieństw niż różnic. Produkcja z 2015 roku jest ekranizacją powieści Davida Ebershoffa będącej fabularyzowanym przedstawieniem losów Elbe. Eddie Redmayne, który wcielił się w rolę Einara/Lili nie doczekał się kolejnego w swojej karierze Oscara. Trafiła do niego jedynie nominacja jako najlepszego aktora pierwszoplanowego. Statuetka dla najlepszej aktorki drugoplanowej powędrowała natomiast do Alicii Vikander, która wcieliła się w Gerdę Wegener.

Życie Gerdy po śmierci Lili

Choć doszło do anulowania małżeństwa Wegenerów, gdy Einar poddał się operacjom i oficjalnie stał się Lili, panie do końca łączyła silna i wyjątkowa więź. Gdy Lili zmarła,
Gerda była zrozpaczona, jednak zdecydowała się poślubić swojego wieloletniego adoratora, którym był major Fernando Porta, włoski pilot i dyplomata. Artystka przeprowadziła się z mężem do Maroka. Tego w jej opinii chciałaby Lili - by jej śmierć nie poszła na marne i aby Gerda była szczęśliwa. Tworzyła do końca życia, jednak jej późniejsze prace nie odniosły już tak wielkich sukcesów. 9 lat po śmierci Lili zgasło również życie Gerdy Wegener. Zmarła w lipcu 1940 roku, w wieku 54 lat.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku! Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Thierry Mugler – francuski projektant, który ubierał Kim Kardashian czy Beyonce, zmarł w wieku 73 lat.