Niewiarygodne

Opublikowane 2021-11-24
0 Komentarz

Persefona - pierwsza księżniczka Disneya to ona, a nie Królewna Śnieżka!

Ponad 80 lat temu studio Walta Disneya odniosło niewyobrażalny sukces dzięki “Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkom”. Bajka w 1937 roku miała premierę w kinach w całych Stanach Zjednoczonych i zrobiła oszałamiające 8 milionów dolarów, czyli więcej niż jakikolwiek wcześniejszy film. Była to pierwsza pełnometrażowa animacja, a jej główna bohaterka do dziś jest uważana za pierwszą księżniczkę Disneya. To jednak błąd! Przed Śnieżką była Persefona, bohaterka animacji Bogini Wiosny i jedna z najbardziej zapomnianych postaci Disneya! To ona powinna nosić miano pierwszej prawdziwej księżniczki w bajkach wytwórni, ale dlaczego została pominięta? Jak to możliwe, że bez Persefony Królewna Śnieżka nie byłaby hitem? Czemu między tymi dwiema bajkowymi postaciami jest wiele podobieństw? Czytaj do końca i poznaj mało znany epizod z historii Walta Disneya.

Ile jest księżniczek Disneya?

Rankingi księżniczek Disneya przekonują, że było ich 12. Pierwsza i najsłynniejsza to Królewna Śnieżka, następnie Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Mała Syrenka i Bella z Pięknej i bestii. Dalej jest wymieniana księżniczka Jasmina z Aladyna, Pocahontas, Mulan i Tiana, czyli główna bohaterka animacji Księżniczka i żaba. A kolejne pozycje przypadają Roszpunce, Meridzie Walecznej i na koniec Vaianie o egzotycznej urodzie. Jeśli się teraz zastawiasz - a co z bohaterkami Krainy Lodu?, już spieszymy z wyjaśnieniami. Elza i Anna nie są wymieniane jako oficjalne księżniczki Disneya, ponieważ jedna i druga nosi tytuł królowej i warto zaznaczyć, że Anna została mianowana na władczynię w Krainie Lodu 2. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zupełnie pominięto jeszcze jedną postać, która powinna być wymieniana wśród księżniczek. To Persefona z bajki Bogini wiosny, która pojawiła się zanim jeszcze świat usłyszał o Śnieżce. Kim była i co o niej wiemy? Czytaj dalej…

Silly Symphonies

Wytwórnia Walta Disneya stworzyła setki bajek i od samego początku istnienia była ona najczęściej kojarzona z animacjami o Myszce Miki czy Kaczorze Donaldzie. Jednak nie można zapominać też o innych produkcjach! Szczególnie, że dzięki nim Disney przecierał szlaki do tworzenia swoich najsłynniejszych kreskówek, a jego rysownicy eksperymentowali z różnymi technikami animatorskim, by szlifować zdolności. Od 1929 roku i przez kolejne 10 lat stworzono dla przykładu niemal 80 krótkometrażowych filmów, znanych jako Silly Symphonies, czyli w dosłownym tłumaczeniu Głupich Symfonii. Jak sugeruje tytuł, były to bajki muzyczne, a za prezentowane w nich piosenki odpowiadali najbardziej znani kompozytorzy tamtych czasów.

Cechą wspólną wszystkich Silly Symphonies było to, że nie trwały dłużej niż 10 minut i każda była samodzielną produkcją, przedstawiającą zupełnie inną historię oraz bohaterów. Cykl pokochali widzowie, jak i krytycy, i niemal każdego roku, w latach 1932-1939, jedna z Symfonii była nominowana do Oscara. Nominacje najczęściej kończyły się wygraną i w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany statuetkę otrzymały m.in. takie tytuły jak Trzy małe świnki, Żółw i zając czy Stary Młyn. Warto wspomnieć też o bajce Bogini wiosny, która mimo, że nie została wyróżniona przez Akademię Filmową, dla studia Disneya miała spore znaczenie. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz na kolejnej stronie…

Bajka Disneya Bogini wiosny

Boginię wiosny stworzono w 1934 roku, a główną bohaterką animacji była piękna Persefona. Jako tytułowa bogini, mieszka w pięknym ogrodzie otoczona kwiatami, zwierzętami, śpiewającymi ptakami i różnymi bajkowymi postaciami, typu wróżki czy krasnoludki. Persefona każdego tańczy na zielonych łąkach, za jej sprawą w krainie wciąż trwa wiosna. Jednak ten idylliczny świat zmienia się nie do poznania, gdy z zaświatów przybywa bóg Hades. Ma on nie tylko złowrogi wygląd, ale i zamiary, ponieważ porywa boginię i zanosi ją do Piekła. W ogrodzie natychmiast zapada zima, a Persefona mimo, że nie jest traktowana przez Hadesa źle, czuje się jak więzień. Ostatecznie jednak, i tu będzie mały spojler, dogaduje się z oprawcą, który wyraża zgodę by na 6 miesięcy wracała na ziemię, a pozostałe 6 musi spędzić w podziemiach.

Bogini wiosny - Persefona to pierwsza księżniczka Disneya

Persefona była córką Zeusa, czyli najważniejszego z mitologicznych Bogów i władcy nieba oraz ziemi, co zatem daje jej tytuł księżniczki. Dla wytwórni Walta, była to pierwsza tego typu postać, jaką udało się stworzyć, a ponieważ pojawiła się trzy lata wcześniej od Śnieżki, to ona jest prawowitą pierwszą księżniczką Disneya. Zatem, dlaczego prawie nikt o tym nie pamięta? Otóż Persefona wystąpiła w krótkiej animacji, a jej następczyni, Królewna Śnieżka, po raz pierwszy w historii stała się bohaterką pełnometrażowej kreskówki. Z tego względu to jej przypisywane jest pierwszeństwo na liście księżniczek, a o Persefonie prawie nikt nie wspomina. Trzeba jednak zaznaczyć, że gdyby nie Bogini wiosny Śnieżka nigdy nie odniosłaby takiego sukcesu, a główna postać z krótkiej Symfonii była dla niej pierwowzorem i swoistym testem dla animatorów.

Bogini wiosny - Persefona była pierwowzorem dla Śnieżki

Przed stworzeniem Persefony rysownicy wytwórni Disneya animowali do filmów głównie zwierzęta. Nawet jeśli w pierwszych bajkach pojawiała się ludzka postać, to miała tylko epizodyczną rolę i sposób poruszania daleki od realizmu. Dopiero podczas prac nad Boginią wiosny postanowiono stworzyć postać o płynnych ruchach, tak jak u prawdziwego człowieka. Opracowano nowe techniki i standardy rysowania. Powstał tzw. arkusz modelowy, w którym postać Persefony była przedawniona w różnych pozach, pod różnymi kątami i miała też zmieniające się wyrazy twarzy. Rysownicy wykreowali ludzką, kobiecą bohaterkę, która poruszała się bardziej realistycznie, a wyniki tych prac zostały dopracowane przy tworzeniu Królewny Śnieżki i przyczyniły się do powstania tej postaci.

Persefona i Królewna Śnieżka - cechy wspólne

Oglądając Boginię Wiosny oraz Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków nie sposób nie zauważyć podobieństw między głównymi bohaterkami. Śnieżka porusza się na wzór Persefony, tak samo przytrzymuje spódnicę i kręci się podczas tańca. Tak jak bogini z krótkiej Symfonii, otoczona jest przez przyjaźnie nastawione zwierzęta i krasnoludki, które niosą jej pomoc. Obydwie księżniczki są ciekawskie, wpadają w tarapaty, a ostatecznie wychodzą cało z opałów i bajka ma dobre zakończenie. Persefona mimo, że stała się wzorem, nigdy nie odniosła takiego sukcesu jak Śnieżka. Bogini wiosny, jako krótka forma animowana, nie miała zresztą szans na bycie hitem na miarę Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków, pierwszej pełnometrażowej bajki w historii kina, która dla wytwórni zarobiła miliony. Czytaj dalej…

Persefona - zapomniana księżniczka Disneya

Mało osób w ogóle zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie dla wytwórni miała Bogini Wiosny. Zresztą o tym, że animacja posłużyła jako swoisty test dla Królewny Śnieżki, studio Disneya nie wspominało zbyt często. Dopiero z czasem też epizod z historii studia został ujawniony, a szersze grono osób dowiedziało się o tym fakcie dzięki Alyssie Carnahan, koordynatorce otwartego studia w Muzeum Rodziny Walta Disneya. Na stronie internetowej muzeum pojawił się wpis, w którym Carnahan wyznała, że krótka symfonia z 1934 roku była okazją dla rysowników do ożywienia ludzkiej postaci w bajce, a “postać Persefony pomogła przygotować animatorów Disneya na wyzwania związane z tworzeniem postaci kobiecej, która poruszała się, gestykulowała i wyrażała w bardziej realistyczny sposób, w pierwszym pełnometrażowym filmie animowanym studia, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Bohaterka Bogini wiosny była niezwykle ważnym krokiem w dziejach tworzenia kreskówek i pozwoliła wytwórni Disneya na przygotowanie charakterystycznego stylu animacji księżniczek. Persefona powinna być też zapamiętana jako księżniczka, a dokładnie pierwsza księżniczka Walta Disneya.

Bogini wiosny - inspiracja mitologią

Prace nad Boginią wiosny stały się również inspiracją dla tworzenia innych bajek o tematyce związanej z mitologią. Krótki film o Persefonie, córce Zeusa, powstał w 1934 roku, a 6 lat później swoją premierę miał film Fantazja. Była to pierwsza pełnometrażowa produkcja, w której wykorzystano dźwięk stereofoniczny i składała się z siedmiu segmentów, w tym jeden nawiązujący do boga Dionizosa i prezentujący mityczny świat pełen centaurów czy pegazów. Bodajże najsłynniejszym filmem Disneya o takiej tematyce był też Herkules z 1997 roku. Co więcej, niektórzy dziennikarze sugerują, że fakt wykorzystania mitu o Persefonie w Bogini Wiosny, był nie tylko inspiracją dla innych bajek, ale i podpowiedzią dla wytwórni Disneya, że przy tworzeniu animacji warto inspirować spisanymi i znanymi historiami. Dlatego później tak chętnie sięgano po opowieści braci Grimm czy Charlesa Perraulta, np. w Kopciuszku czy Śpiącej królewnie.

Czy oglądałeś Boginię wiosny? Słyszałeś o Perseronie, pierwszej prawowitej księżniczce Disneya? Daj nam znać w komentarzach, a jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie wahaj się podzielić nim ze znajomymi i zostaw polubienie na naszej stronie na Facebooku! I nie zapomnij śledzić nas na Instagramie, Tik Tok i Youtube, aby uzyskać więcej ciekawych historii!

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

7 stereotypów z bajek Disneya, w które wszyscy wierzą