Niewiarygodne

Opublikowane 2021-11-17
0 Komentarz

14-latka utonęła pod pokrywą basenu na treningu pływackim. Rodzice żądają 70 milionów $ odszkodowania.

Do tej tragedii nigdy nie powinno dojść. 14-letnia Nabila, nastoletnia pływaczka, jak zawsze wybrała się na trening pływacki do centrum rekreacji w mieście Hillsboro w USA. Był to ostatni dzień jej życia, nigdy nie wróciła do domu. Utonęła pod ciężką pokrywą, gdy pomagała swoim kolegom z drużyny naciągnąć osłonę na basen po zakończeniu zajęć. Nikt, ani trener ani jej koledzy z drużyny nie zauważyli, że dziewczyna zniknęła. Nikt jej nie szukał, wszyscy wyszli z obiektu. Gdy zaczęto jej szukać, było już za późno na uratowanie jej życia. Teraz, matka i ojciec zmarłej dziewczyny złożyli pozew o odszkodowanie i domagają się 70 milionów dolarów. Jak doszło do tragedii? Kto zauważył nieobecność 14-latki i kogo rodzice Nabili obwiniają za jej śmierć?

Nikt nie zauważył zniknięcia dziewczyny

Nabila Maazouz była uczennicą pierwszej klasy prywatnej szkoły Oregon Episcopal School. Pełna pasji dziewczyna miała przed sobą całe życie, niestety zmarła tragicznie w wieku zaledwie 14-lat. Był to zwyczajny dzień z jej życia. Dziewczyna wybrała się na zajęcia z pływania, na które uczęszczała regularnie. Weszła do Shute Park Aquatic & Recreation Center w Hillsboro w amerykańskim stanie Oregon i już nie wyszła z obiektu. Po zajęciach pomagała zakryć basen. Nikt z personelu ani koledzy i koleżanki z drużyny nie zauważyli, że nagle zniknęła...

Mama podniosła alarm

Na nieobecność dziewczyny zwróciła uwagę dopiero jej mama, która przyjechała odebrać córkę.. Kobieta czekając w samochodzie pod obiektem sportowym na zakończenie treningu od razu zauważyła, że po zajęciach wychodzą z budynku wszyscy, oprócz Nabili. Wyszli zarówno jej koledzy, pozostali członkowie zespołu jak i trener. Zaniepokojona matka nastolatki zadziałała wtedy błyskawicznie. Weszła do budynku zapytać, gdzie jest jej córka i podniosła alarm, zawiadamiając pracowników. Rozpoczęto poszukiwania zaginionej, jednak było już dla niej za późno. Według Departamentu Policji Hillsboro znaleziono ją martwą 20-25 minut po interwencji matki. Ciało dziewczyny znajdowało się po pokrywą basenu na jego głębokim końcu. Dlaczego doszło do takiej tragedii?

Nikt nie zauważył zniknięcia dziewczyny

Trenerzy kazali uczniom zabezpieczyć basen

Do przerażającej śmierci 14-latki doszło 20 listopada 2019 roku pod koniec zajęć pływackich. Nabila Maazouz jak zawsze trenowała ze swoją drużyną. Trenerzy polecili młodym pływakom, aby po zakończeniu zajęć zabezpieczyli basen za pomocą rozwinięcia zestawu pokrowców. Dziewczyna i kilku jej kolegów z drużyny zgodziło się to zrobić. Według informacji basen obiektu był przykrywany asortymentem ciężkich pokryw, które tworzą ssanie, gdy są rozkładane/rozwijane na powierzchni wody. Nastolatkowie po zajęciach chwycili więc jedną z części osłony i popłynęli z nią na głębszy kraniec basenu. Następnie, gdy ta część zakryła odpowiednio taflę wody, już pod przykryciem przepłynęli z powrotem do płytkiego końca, aby zrobić to samo z drugą częścią osłony. Nabla i jej koledzy powtórzyli czynność. Wtedy, po rozwinięciu ostatniego elementu pokrywy nastolatka znalazła się w tarapatach. Podczas gdy jej znajomi popłynęli z powrotem pod drugą osłoną Nabila nie zdążyła wypłynąć i została pod pokrowcem.

Okoliczności tragicznej śmierci

Pozostała część drużyny pływackiej nieświadoma zniknięcia koleżanki zakończyła zakrywanie basenu, trenerzy zgasili światła i wszyscy wyszli opuszczając obiekt. Jak wynika z pozwu złożonego przez rodzinę Nabili nikt nawet nie zauważył jej zniknięcia. Ciało 14-latki znaleziono pod osłoną na głębokiej części basenu. Całość zdarzenia jest przerażająca, jednak najbardziej druzgocące jest to, że dziewczyna, która bardzo dobrze potrafiła pływać prawdopodobnie tonęła, mając świadomość tego, że została uwięziona i nie jest w stanie wypłynąć…

Reanimacja nastolatki nie przyniosła skutków

Gdy trenerzy i personel ośrodka po interwencji mamy dziewczyny znaleźli i wyciągnęli jej ciało z basenu próbowali też przywrócić funkcje życiowe. Przystąpili do reanimacji, jednak ta nie przyniosła żadnych rezultatów. Niestety 14-latka zbyt długo znajdowała się pod wodą i ratowanie jej życia zakończyło się niepowodzeniem. Policja do ośrodka w którym doszło do wypadku została wezwana o godzinie 21:26 (9:26 pm) - ponad 25 minut po zakończeniu treningu. Nabila wkrótce potem została uznana za zmarłą na miejscu zdarzenia.

Rodzice domagają się odszkodowania

Zrozpaczeni i pogrążeni w żalu rodzice zmarłej nastolatki; matka Patty i ojciec Mostafa, jesienią tego roku, dwa lata po przedwczesnej śmierci córki złożyli pozew w sądzie okręgowym hrabstwa Washington w stanie Oregon. Domagają się odszkodowania w wysokości 70 milionów dolarów. Są oni przekonani, że śmierć ich córki została spowodowana zaniedbaniami, których dopuściły się osoby odpowiedzialne za zdrowie i życie młodzieży biorącej udział w zajęciach pływackich.Matka i ojciec tragicznie zmarłej nastolatki złożyli pozew przeciwko władzom miasta Hillsboro, okręgowi szkolnemu i firmie, która wyprodukowała osłony do basenów, które były używane w Shute Park Aquatic & Recreation Center. Pozwali również sprzedawcę basenów z Portland, firmę The Pool and Spa House. Jak argumentują, śmierć Nabili była bezpośrednim skutkiem ich zbiorowego zaniedbania. Jako zadośćuczynienie zażądali 70 milionów dolarów odszkodowania, co po aktualnym kursie wynosi około 280 milionów złotych. Nic im jednak nie przywróci życia córki...

Mama podniosła alarm

Tragedia, której można było zapobiec

„Nadal przeżywamy najgorszy koszmar, jaki może doświadczyć rodzic. Osoby, które są odpowiedzialne za tą tragedię muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Nie chcemy, aby inna rodzina przechodziła przez to, co my” - powiedziała mama zmarłej, Patricia Maazouz, odnosząc się do siebie i swojego męża. Dodała także: „to, co jest w tym wszystkim najgorsze to fakt, że śmierci Nabili można było zapobiec”. Kobieta zaznaczyła, że wraz z mężem ma nadzieję, że dzięki temu procesowi zostaną wprowadzone konkretne zmiany w takich obiektach wodnych, które zapobiegną kolejnym tragediom.

Szczegóły pozwu sądowego

Zgodnie z doniesieniami, w pozwie oskarżono okręg szkolny Hillsboro, miasto Hillsboro oraz miejski wydział parków i rekreacji za to, że dopuszczano do tego, by trenujący nastolatkowie pływali pod osłonami basenu. Rodzice 14-latki wysuwają oskarżenia w stronę rażących zaniedbań; na miejscu nie było odpowiednio przeszkolonego personelu w zakresie bezpiecznego zakrywania basenu. Zwracają uwagę na braku nadzoru zespołu pływackiego podczas zakrywania basenu, który upewniłby się, że zostało to zrobione bezpiecznie. Zabrakło też ratownika, którego obowiązkiem było upewnienie się, czy wszyscy wyszli z basenu. Patty i jej maż Mostafa twierdzą, że osłony basenów ThermaGard były „wadliwe i nadmiernie niebezpieczne”, przez co ich córka została uwięziona. Jak stwierdzono w pozwie, pokrywy naruszały również standardy branżowe w zakresie bezpieczeństwa i nie spełniały wymogów dotyczących oznakowania przykryć basenowych.

Trenerzy kazali uczniom zabezpieczyć basen

Oświadczenia w sprawie śmierci nastolatki

Od odejścia 14-latki mijają 2 lata, jednak jednak o zdarzeniach podczas treningu pływackiego nadal jest głośno.Władze dystryktu odmówiły komentarza w sprawie pozwu złożonego przez rodziców zmarłej dziewczyny, ale wydały oświadczenie w odniesieniu do śmierci nastolatki pisząc: 'Śmierć Nabili była tragedią, którą wciąż opłakujemy. Nasze serca i myśli nadal kierują się w stronę jej rodziny i wszystkich, którzy ją znali". Miasto odpowiedziało na incydent poprzez swojego rzecznika, Patricka Prestona, który powiedział w oświadczeniu dla The Oregonian: 'Nasze serca pozostają z rodziną Maazouz i wszystkimi w naszej społeczności, którzy są zdruzgotani tragiczną śmiercią Nabili. Dodano też, że miasto Hillsboro jest zobowiązane do dbania o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie wszystkich członków społeczności we wszystkich obiektach miejskich. Rzecznik Hillsboro School District, Beth Graser, powiedziała z kolei, że śmierć 14-letniej Nabili "była tragedią, którą wszyscy nadal opłakujemy".

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku! Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

Okoliczności tragicznej śmierci
0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Meat Loaf, legendarny rockowy muzyk, zmarł w wieku 74 lat