NiewiarygodneO co kamanNewsy

Opublikowane 2021-11-17
0 Komentarz

Zadziwiające rekonstrukcje twarzy - prawdziwy wygląd Kleopatry, Tutanchamona czy Kopernika!

W dzisiejszych czasach już nie tylko obrazy, rzeźby czy popiersia przypominają nam o znanych postaciach historycznych. Nowoczesna technologia pozwala na coś zaskakująco spektakularnego - rekonstrukcję wyglądu ludzi, którzy żyli dziesiątki, a nawet setki lat temu. Dzięki niej można dosłownie odtworzyć twarz zmarłych i spojrzeć prosto w oczy egipskim władcom, królom czy znanym pisarzom. W jaki sposób jest to dokonywane? Rekonstrukcje czyich wizerunków wzbudzają największy podziw? Jak kiedyś upamiętniano kobiety i mężczyzn, którzy odeszli z tego świat oraz co kryje się pod nazwą “maska śmierci”? Czytaj do końca i poznaj sposób na niezwykle rzeczywiste ożywianie zmarłych.

Maski śmierci - złota maska Tutanchamona

Maska śmierci to odlew przygotowany dzięki formie pobranej z twarzy zmarłej osoby. Historia ich tworzenia sięga czasów starożytnego Egiptu kiedy ludzie wierzyli, że gdy włoży się ją do grobu duch nieżyjącej osoby będzie mógł odnaleźć swoje ciało w zaświatach.
Chyba najbardziej rozpoznawalną maską z tamtych czasów jest ta przedstawiająca wizerunek króla Tutanchamona i jak na faraona przystało jest wykonana w całości ze złota. Została odnaleziona w jego grobowcu w 1925 roku i do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych egipskich zabytków. Kogo jeszcze postanowiono uwiecznić przy pomocy maski? Czytaj dalej…

Gipsowe maski śmierci

W średniowieczu maski śmierci były już bardziej sposobem na zachowanie pamięci po osobie, która odeszła. Nie były już składane do grobu, ale wystawiane w muzeach, bibliotekach czy na uniwersytetach. Szczególne znaczenie odgrywały przed wynalezieniem fotografii, ponieważ uwieczniały podobizny ludzi lepiej niż np. obrazy. Złota pośmiertna maska faraona Tuta z pewnością jest wyjątkowym eksponatem, ale nie mniej wartościowe są również odlewy wykonywane z wosku lub gipsu. W ten sposób uwieczniono twarze wielu znanych osób. Najstarszym europejskim przykładem jest maska króla Anglii, Edwarda III, a najwspanialszym okazem maska Henryka VII. Lista zmarłych osób, których wygląd zachowano dzięki gipsowemu odlewowi, jest znacznie dłuższa. Można na niej znaleźć Beethovena czy Chopina, prezydentów Roosevelta i Benjamina Franklina, a nawet Józefa Piłsudskiego. Napoleona Bonaparte prezentowały dwie maski pośmiertne, a jedna z nich w 2013 roku została sprzedana na aukcji w Londynie za około 260 tysięcy dolarów.

Komputerowa rekonstrukcja twarzy

Gipsowe odlewy łudząco przypominają twarz, dokładnie odwzorowują najmniejsze detale czy fakturę skóry. Jednak mimo ich precyzyjnego wykonania są mało efektowne, w porównaniu do tego co jest w stanie zagwarantować nowoczesna technologia. To właśnie dzięki niej można dosłownie ożywić zmarłe osoby. Przy zastosowaniu programów komputerowych, technologii 3D oraz badań DNA otrzymuje się oszałamiająco realistyczne portrety, a niektórzy mówią, w tym przypadku, o połączeniu nauki ze sztuką. Dlaczego? Przekonaj się na następnej stronie…

Komputerowa rekonstrukcja twarzy - jak to się robi?

W wykonywaniu komputerowych rekonstrukcji twarzy bardzo pomocne jest skanowanie masek pośmiertnych lub tomografia komputerowa czaszki, jeśli tylko zachowała się ona w szczątkach nieżyjącego człowieka. Natomiast, gdy nie ma dostępu do takich źródeł, w celu stworzenia komputerowego wizerunku wykorzystuje się obrazy lub popiersia, na których uwieczniono zmarłego. We wszystkich tych przypadkach przy określaniu koloru skóry, oczu i włosów jest stosowana analiza DNA materiału genetycznego, a jeśli go brak, bierze się pod uwagę fakt, skąd pochodziła dana osoba i w jakich latach żyła. Przejdźmy do listy historycznych postaci, których twarz udało się w ten sposób odtworzyć.

Komputerowa rekonstrukcja wyglądu faraona Tutanchamona

Faraon Tutanchamon objął tron po swoim ojcu w wieku zaledwie 9 lat, a władzę nad starożytnym Egiptem sprawował przez niecałą dekadę. Zapewne wielu wyobraża go sobie jako pełnego sił chłopca, który pędził przez pustynię na swoim rydwanie i ostatecznie poniósł śmierć na polu bitwy. Nic bardziej mylnego! Analiza jego szczątków, odnalezionych w sarkofagu, i precyzyjne skanowanie ich nawet kilkaset razy, wskazało, że był raczej dość mizernym młodym człowiekiem, cierpiącym na liczne deformacje ciała. Mogły być one wynikiem wad genetycznych, powstałych na skutek tego, iż jego rodzice byli bratem i siostrą. Tomografia czaszki władcy i stworzona przy jej pomocy rekonstrukcja wyglądu, zaprezentowała faraona jako osobę z wadą zgryzu i o pucołowatych policzkach, co jest dalekie od dostojnego wizerunku, jaki przedstawiały rzeźby lub też pogrzebowa złota maska.

Komputerowa rekonstrukcja twarzy - jak wyglądała Kleopatra?

Naukowcy rozwiali także mit Kleopatry, opisywanej w starożytnych księgach jako kobieta o niezrównanej urodzie. Według badaczy wcale nie była pięknością! Opierając się na jej podobiznach przedstawionych na monetach czy popiersiu, które obecnie znajduje się w Atles Museum w Berlinie, przygotowano wizualizację, na której królowa Egiptu prezentuje się, krótko mówiąc, bardzo zwyczajnie. Ma wydatny nos, spadziste czoło, ostro zakończony podbródek, wąskie usta oraz zapadnięte oczodoły. Cóż, mimo to wielu chyba nadal woli ją kojarzyć z ikoniczną Elizabeth Taylor z ekranu kinowego.

Komputerowa rekonstrukcja twarzy - maska młodości królowej Elżbiety I

Twarz brytyjskiej monarchini, Elżbiety I można zobaczyć nie tylko na ekranie komputera, ale też w realu. Wystarczy zajrzeć do londyńskiego Queen's House znajdującego się w Greenwich. Na jednej ze ścian wisi prawdopodobnie najsłynniejsze dzieło z portretem królowej, a naprzeciw obrazu umieszczono lustrzane odbicie jej twarzy, w postaci interaktywnej maski. Podobizna z ogromną precyzją odtwarza rzeczywisty wygląd Elżbiety, w tym skórę pokrytą bliznami po przejściu ospy czy zmarszczki. Maska została stworzona przez brytyjskiego twórcę o nazwisku Mat Collishaw i jest instalacją artystyczną osadzoną na metalowym mechanizmie. Nie dość, że jest niezwykle realistyczna to jeszcze się porusza. Jej ciemne oczy nerwowo rozglądają się dookoła, a usta otwierają się i zamykają, tak jakby chciały coś powiedzieć. Artysta celowo stworzył podobiznę ze wszystkimi defektami, uwzględniając nawet owłosienie na twarzy królowej, gdyż miała ona być najbardziej realną wersją Elżbiety I, a nie taką jaka kojarzy się wszystkim z obrazów.

Komputerowa rekonstrukcja twarzy - jak wyglądał Mikołaj Kopernik?

W tworzeniu realnych wizerunków zmarłych osób swój udział mieli również Polacy. Polski zespół medycyny sądowej, na podstawie tomografii komputerowej czaszki, ujawnił światu rzeczywisty wygląd wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. A podobnie jak w przypadku królowej Elżbiety I jego wizerunek znacznie różni się od tego jaki znamy z malowideł.

Komputerowa rekonstrukcja twarzy - prehistoryczni ludzie

Dzięki tego typu pracom można zobaczyć także, jak wyglądali ludzie nawet 6 tysięcy lat temu. Słynnym przykładem jest Człowiek ze Stonehenge, którego zrekonstruowana twarz jest bodajże najbardziej efektownym i oszałamiającym eksponatem w muzeum English Heritage, mieszczącym się właśnie w Stonehenge. Aby ją wykonać drobiazgowo przeanalizowano szczątki prehistorycznego mężczyzny, natomiast podobizna została wykonana przez szwedzkiego rzeźbiarza Oscara Nilssona, z wykorzystaniem gliny i silikonu. Patrząc na nią chyba rozumiesz dlaczego wcześniej pisaliśmy, że tworzenie realnych wizerunków zmarłych osób czasem jest połączeniem nauki ze sztuką.

Co sądzisz o tworzeniu realnych wizerunków zmarłych ludzi? Czy efekty takich prac są spektakularne czy niepotrzebne?
Daj nam znać w komentarzach, a jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie wahaj się podzielić nim ze znajomymi i zostaw polubienie na naszej stronie na Facebooku! I nie zapomnij śledzić nas na Instagramie, Tik Tok i Youtube, aby uzyskać więcej ciekawych historii!

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Juliane Koepcke - przeżyła katastrofę samolotu i 11 dni w dżungli!