O co kaman

Opublikowane 2021-11-10
0 Komentarz

Lustro - budzi strach nie tylko w horrorach! Przynosi pecha, więzi zmarłych i zaraża złem...

Niejednokrotnie przeglądamy się w nim każdego dnia. Robimy to odruchowo, by zobaczyć jak wyglądamy po wstaniu z łóżka czy też wtedy, gdy przygotowujemy się do wyjścia z domu. Widzimy swoje odbicie wielokrotnie przy różnych okazjach i przykładów można wymieniać wiele. Na ogół jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele tajemnic skrywa ten przedmiot. Lustro to jeden z najstarszych wynalazków ludzkości. I choć cechuje nas chęć posiadania odpowiedzi na wszystko, jest coś, co na zawsze pozostanie zagadką. Na całym świecie istnieje wiele wierzeń, mitów i przesądów związanych z lustrem, które od tysiącleci budziło najczęściej ciekawość, niepokój i strach. Czy może być łącznikiem pomiędzy światem żywych a umarłych? I czy można w nim ujrzeć tych, których życie zgasło?

Niezwykła historia lustra

Niezwykła historia lustra

Historia lustra jest tak stara, że jego początki na zawsze pozostaną zagadką ludzkości. Nie wiadomo, kto, jak i kiedy zrobił pierwsze lustro. Potrzeba zobaczenia swojego wyglądu towarzyszyła ludziom od samego początku. Funkcję pierwszych luster pełniła woda: to rzeki, jeziora, stawy, a nawet kałuże pozwalały ujrzeć swoje odbicie. Niewątpliwie było to zjawisko, które budziło zachwyt i jednocześnie wiele przemyśleń i pytań. Gdy powstało lustro jako przedmiot, zaczęło budzić przeświadczenie o magicznych mocach. Czego najbardziej się obawiano? Sporo wierzeń i przesądów funkcjonuje do dziś...

Niezwykła historia lustra 1

Warto to wiedzieć!

Zanim człowiek mógł korzystać z lustra, jakie dziś jest powszechnie znane, musiało minąć tysiące lat. Co ciekawe, już szlifowane kamienie z epoki paleolitu, czyli jednej z epok prehistorii, uznaje się za pierwsze zwierciadła. W epoce starożytnej popularne były przedmioty z polerowanego metalu np. brązu, ołowiu, srebra, i to one dominowały aż do późnego średniowiecza, chociaż już w I w. n.e. Rzymianie odkryli technologię wytwarzania szklanych luster. Została ona jednak zapomniana na kilkaset lat i szacuje się, że dopiero około XIII wieku ponownie trafiła do Europy.

Warto to wiedzieć!

Wierzenia związane z lustrem

Skoro lustro i jemu podobne, funkcjonują w świecie od tak dawna, nie powinno dziwić, że narosło wokół nich wiele historii i teorii. Moc lustra opisywana jest w różnych baśniach, legendach i mitach. Są ludzie, którzy nawet w obecnych czasach próbują wykorzystywać lustro do kontaktu z zaświatami, przepowiadania przyszłość, a nawet poznawać przeszłość. Wielu ludzi na całym świecie wierzy, że lustro może służyć do czynienia dobra lub zła. Te straszne historie z nim związane są nam powszechnie znane sprawą horrorów. Odbicia wizerunku zjawy w filmowych scenach czy Krwawa Mary… to nie wzięło się znikąd! Od zamierzchłych czasów ludzie obawiali się mocy luster. Wierzono, że zwierciadła mogą więzić duszę.

Wierzenia związane z lustrem

Lustra w domu zmarłego

Dawniej, w dniu śmierci jednego z domowników, obracano lustra do ściany lub wynoszono je z pokojów, nie tylko by dusza zmarłego nie weszła w zwierciadło i utkwiła w nim, ale również by uniknąć tzw. otwartego lustra, co oznaczałoby kolejne zgony w danym domu. Przesąd ten w formie zwyczaju przetrwał do dziś w kulturze żydowskiej, gdzie bezpośrednio po odejściu z tego świata danej osoby, członkowie rodziny zmarłego w siedmiodniowym procesie żałobnym, między różnymi praktykami, mają obowiązek zakryć wszystkie lustra w domu.

Lustra w domu zmarłego

Rozbicie lustra i uwolnienie duszy

Jeśli jakaś rodzina odziedziczy lub dostanie w prezencie takie lustro, w którym mogła utknąć dusza zmarłego lub mogło dojść do tzw. otwartego lustra, może zwiastować ono wiele kłopotów, nie tylko śmierć, ale i inne nieszczęścia. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest rozbicie lustra i uwolnienie duszy. Ten przesąd również jest praktykowany w niektórych kręgach do dnia dzisiejszego.

Rozbicie lustra i uwolnienie duszy

Potężna moc luster

Kolejnym bardzo popularnym wierzeniem jest to, że przedmioty te odbijają złą energię. Dawniej mieszkańcy Wschodu, których dom stał koło drogi, wieszali przed wejściem do gospodarstw lustra. W Europie wstawiano zwierciadła w okna by odbijać złe moce czy myśli płynące od sąsiadów, z budynków szpitali, więzień albo innych stojących niedaleko obiektów. W Hiszpanii naszywano nawet lustereczka na dziecięce ubranka by chronić maluchy przed urokami.

Potężna moc luster

Wędrujące zło

Z kolei na Rusi ludzie wierzyli, że lustro może zarazić się złem, a potem to zło przekazać każdemu, kto będzie się w nim przeglądał. Z tego powodu zaczęto zabraniać przeglądać się w lustrach kobietom w ciąży i w pierwszych tygodniach po porodzie. Przesąd ten niejako przetrwał do dziś! Niektóre kobiety w błogosławionym stanie i te, które zostały świeżo upieczonymi mamami profilaktycznie starają się unikać spojrzeń w lustro.

Wędrujące zło

Łącznik pomiędzy światem żywych a umarłych

Według innych przesądów w lustrze można ujrzeć zmarłych krewnych. Co więcej takie historie opowiadane były nie tylko w horrorach, ale i w nauce! Najsłynniejszym przykładem jest eksperyment lekarza i psychologa Raymonda Moody’ego, który badał stany z pogranicza śmierci klinicznej i doświadczenia śmierci, opisane m.in w książce jego aurostwa „Życie po życiu”. Testując wiarygodność opowieści Moody urządził lustrzany pokój, w którym zamykał ludzi. Wyniki jego eksperymentu wykazały, że 5 na 10 wybranych ochotników zobaczyło w lustrze swoich zmarłych bliskich, a także porozumiewało się z nimi. Jedni rozmawiali z krewnymi telepatycznie, inni słyszeli ich głosy, a pozostali po prostu czuli ich obecność.

Łącznik pomiędzy światem żywych a umarłych

Rozmowa ze zmarłym dzieckiem

Tego typu badań i historii jest znacznie więcej. Podobne rezultaty do tych opisanych wcześniej, uzyskał rosyjski badacz, psychoterapeuta z Sankt Petersburga Wiktor Wietwin. W swoim gabinecie zwierciadlanym dodatkowo puszczał ochotnikom odpowiednio dobraną muzykę, co miało zwiększyć efektywność jego badań. W licznych przypadkach zauważył u swoich pacjentów zmiany. Przykładowo kobieta z depresją, po dziesięciominutowym seansie opuściła pokój radosna, mówiąc, że widziała swojego zmarłego syna, który powiedział jej, że w zaświatach jest mu dobrze.

Rozmowa ze zmarłym dzieckiem

Najbardziej rozsławiony przesąd na świecie

Mowa tu o przesiądzie według którego lustro ma przynosić 7 lat pecha. Przekonania te sięgają aż czasów starożytnych Rzymian! Wierzyli oni, iż życie odnawia się co siedem lat. a tłuczenie lustra uszkadzało odbijającą się w nim dusze, stąd taka długość nieszczęścia. Współcześnie pęknięte lustro może być złym znakiem, ponieważ symbolizuje koniec części otaczającej nas rzeczywistości i znanego nam porządku. A zastąpienie go innym oznacza nadchodzące zmiany, których nie wszyscy chcą lub na które nie są gotowi. Mówi się, że jeśli chcemy mieć spokój i harmonię, trzeba jak najszybciej wyrzucić zepsute części. Powinno się je szybko posprzątać bez zaglądania w rozbite kawałki.

Najbardziej rozsławiony przesąd na świecie

Powszechnie obecne przekonania

Przesądy na temat luster wkradły się także do zasad Feng Shui i są powszechnie obecne. Uznaje się bowiem, że w sypialni nie powinno się posiadać zwierciadła skierowanego w stronę łóżka. Reguła ta wynika z przekonania, że ludzkie ciało i jego duch przechodzą proces regeneracji podczas snu, a negatywne odbicie energii uwalnianej podczas snu będzie szkodliwe dla odpoczynku.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku! Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

Powszechnie obecne przekonania
0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Ma największe policzki na świecie! Dlaczego ludzie życzą jej śmierci?