NiewiarygodneO co kaman

Opublikowane 2021-11-05
0 Komentarz

Catemaco - Dawne Rytuały i Kongres Czarownic w meksykańskiej stolicy czarów!

Meksyk to prawdziwa kolebka miejskich legend, opowieści o duchach, czarów i czarodziei, którzy do dziś zamieszkują niektóre rejony tego kraju. Tamtejszy folklor jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla twórców filmowych. Jedną z takich produkcji są “Dawne rytuały”, horror którego akcja przenosi widza do meksykańskiego stanu Veracruz, gdzie w miejscowości Catemaco nie tylko na ekranie, ale też w rzeczywistości znajduje się ośrodek magów, uzdrowicieli i wróżbitów. W tym zagadkowym i budzącym fascynację miejscu wszystkie zainteresowane osoby mogą doświadczyć magicznych rytuałów, a raz do roku odbywa się Kongres Czarowników i Czarownic. Kim są praktykujący w Catemaco czarodzieje i jakie odprawiają obrzędy? Kto chętnie korzysta z ich usług? Kiedy narodziła się legenda miasta czarowników?

Catemaco - miasto czarowników

We wschodniej części Meksyku nad brzegiem malowniczego jeziora położone jest miasto, które co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata, chcących poczuć magię na własnej skórze. W Catemaco, bo o nim mowa, zacierają się granice między religią i czarami, faktami i mitami, a w miejscu tym od stuleci mieszkają osoby praktykujące białą i czarną magię. Nikt nie wystawia tam jednak przedstawień ze sztuczkami w stylu Davida Copperfielda czy Houdiniego, ale dochodzi do zagadkowych rytuałów odprawianych na odwiedzających. Catemaco jest legendarną, meksykańską stolicą czarów, a w jej historii nie brakuje niezwykłych wątków. Jakich? Czytajcie dalej…

Catemaco - miasto czarowników

Historia Catemaco

Nazwa Catemaco oznacza “spalone domy” i wzięła się od erupcji położonego niedaleko miasta wulkanu o nazwie San Martin, która niegdyś pogrzebała wybudowane na przyległych terenach domostwa i zmusiła mieszkańców do ewakuacji. Catemaco wieków było otoczone gęstą dżunglą, a ponieważ rosło w niej mnóstwo ziół i roślin leczniczych już starożytni osadnicy z plemion Olmeków, czyli najstarszej meksykańskiej cywilizacji, przy ich pomocy leczyli ludzi i posiedli rozległą wiedzę o medycynie naturalnej. Tereny te stały się krainą uzdrowicieli, co następnie otworzyło drzwi do odprawiania obrzędów ezoterycznych, czyli magii i spirytyzmu.

Magia w Catemaco

Olmekowie zapoczątkowali wiele niekatolickich wierzeń i praktyk, które następnie po przybyciu konkwistadorów wymieszały się z głoszonymi przez nich chrześcijańskimi doktrynami. Wraz z podbojem przybyli też afrykańscy niewolnicy praktykujący m.in. obrzędy voodoo, które również zakorzeniły się w kulturze Catemaco, a wszystkie te wierzenia razem wzięte stworzyły niespotykaną nigdzie na świecie religię, którą Meksykanie nazwali po prostu “magią”. Ta mieszanka wierzeń jest widoczna w mieście prawie na każdym kroku, gdzie na domach zdobionych pentagramami są czczeni katoliccy święci, a mieszkańcy szukają pomocy duchowej zarówno u księży, lekarzy, jak i lokalnych czarowników.

Historia Catemaco

Czarownicy z Catemaco

Szacuje się, że obecnie około 80 czarowników, czarownic i szamanów przeprowadza w mieście rytuały białej i czarnej magii, takie jak niegdyś ich przodkowie. Z wielkim szacunkiem i powagą dokonują wszelkich mistyczno-wróżbiarskich obrzędów zaczynając od duchowego oczyszczenia, po przywoływanie duchów i innych bytów niematerialnych. Można tam spotkać uzdrowicieli, którzy rozpalają ogniska i składają ofiary ze zwierząt oraz osoby leczące przy pomocy ziół, zbóż czy nasion. Krążą też plotki o tzw. naguales, czyli potężnych wiedźmach, które oprócz uprawiania czarów wobec innych, same potrafią ponoć przemienić się w drapieżne zwierzęta i krążyć nocą po lesie.

Limpia espiritual - rytuał duchowego oczyszczenia

Najbardziej podstawowym rytuałem oferowanym przez czarowników jest wspomniane przed chwilą oczyszczenie duchowe, czyli “limpia espiritual”. Ceremonia polega przede wszystkim na modlitwach do katolickich świętych, a w czasie obrzędu używa się także kurzych jaj, które są pocierane o ciało, a następnie rozbijane do szklanki z wodą.
Następnie gałązkami rozmarynu muska się głowę, nogi i tułów osoby oczyszczanej, wymawiając jednocześnie magiczne formułki. Czarownik udziel rad i przepowiedni na postawie tego co zobaczy w szklance z jajkiem, a cały rytuał kończy się modlitwą i spryskaniem obfitą ilością perfum.

Magiczne amulety

Odwiedzający Catemaco mają szansę na zakup specjalnych amuletów, które mają zapewnić szczęście w miłości, powodzenie w biznesie czy karierze zawodowej, pomóc w znalezieniu męża czy ochronę od złego. W sklepikach można kupić lalki z igłami wbitymi w tułowie, niczym z obrzędów voodoo czy fiolki z tajemniczymi miksturami. Na ścianach wiszą suszone zioła, o przypisywanych im niezwykłych właściwościach, a sklepowe półki uginają się od butelek i pudełek opatrzonych napisami typu “Powodzenie”, “Szczęście”. Handlarze sprzedają wonne też kadzidła czy nawet mydełka z napisem “Sukces”. W Catemaco magiczne talizmany są na wyciągnięcie ręki.

Magia w Catemaco

Rytuały i klątwy

W meksykańskiej krainie czarowników w stanie Veracruz ruch turystyczny nie słabnie właściwie przez cały rok, a chętnych do poddania się tajemniczym rytuałom jest jeszcze więcej gdy w kraju zbliżają się wybory. Politycy ze wszystkich zakątków Meksyku notorycznie przyjeżdżają do Catemaco, gdyż wierzą, że obrzędy szamanów i czarownic zapewnią im powodzenie w karierze politycznej, a rzucone klątwy zaszkodzą politycznym rywalom. Obecnie za najpotężniejszego czarownika w Catemaco uważa się Hektora Betaza Domingueza, nazywanego także El Cuervo, czyli Wrona i to właśnie do niego najczęściej zgłaszają się politycy czy też znani meksykańscy artyści z prośbą o rytuały.

Magia na sprzedaż

Za odprawianie czarów i rytuałów są pobierane odpowiednie opłaty, a im bardziej złożony jest obrzęd tym cena staje się wyższa. Może dojść nawet do kwoty 5 tysięcy peso, czyli około 250 dolarów. Czary w Catemaco to dziś wielki biznes, a wiele praktykujących je osób ma swoje strony internetowe, a nawet agentów. Jednocześnie zapotrzebowanie ludzi na rytuały białej i czarnej magii jest tak ogromne, że tamtejsi wróżbici mają ręce pełne roboty.

Kongres Czarowników i Czarownic

W Catemaco corocznie w marcu odbywa się niezwykłe wydarzenie nazywane Międzynarodowym Kongresem Czarowników i Czarownic, na którym spotykają się najwięksi wróżbici, uzdrowiciele i magowie z całego regionu. W tym samym czasie jest też obchodzony Dia del Brujo, czyli Dzień Czarowników, który przyciąga turystów z całego świata. Jest to czas gdy całe Catemaco świętuje. To właśnie wtedy czarownicy doskonalą swoje zdolności magiczne, odbywają się msze oczyszczające w ich intencji, są organizowane wycieczki do miejscowych magów, podczas których każdy odwiedzający może prosić o zaklęcia z prośbą o miłość, pieniądze czy dostatek. Wierzący gromadzą się też w mieście by oczyścić swoją aurę i zdobyć amulety na szczęście. Dzięki takim uroczystościom Catemaco stało się kolebką magii znaną na całym świecie. Choć nie brakuje sceptyków, którzy przekonują, że czarownicy wyłudzają pieniądze od bezbronnych ludzi, znacznie więcej osób faktycznie wierzy w ich niezwykłe moce.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku!
Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Thierry Mugler – francuski projektant, który ubierał Kim Kardashian czy Beyonce, zmarł w wieku 73 lat.