0 Komentarz

Serial Sprzątaczka i przerażające statystyki dotyczące przemocy domowej. Jak rozpoznać przemoc ekonomiczną lub emocjonalną?

Na ten moment jednym z najpopularniejszych seriali Netflixa jest “Sprzątaczka”, który szczegółowo opisuje przypadek młodej, samotnej matki uciekającej przed agresywnym związkiem oraz jej walkę o utrzymanie siebie i swojego małego dziecka. W główne role wcielają się znani aktorzy, tacy jak Billy Burke i Margaret Qualley, a pokazana historia jest oparta na wspomnieniach Stephanie Land. Kobieta jest jedną z wielu osób, które zmagały się z przemocą domową w jednej lub kilku jej formach. Niektórzy do dziś uważają ten temat za tabu lub coś, czego należy się wstydzić, co jednak nie zmiania faktu, że agresja w rodzinie to problem na ogromną skalę. Czy istnieją sposoby na rozpoznanie znaków, że doszło do przemocy domowej? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o serialu Netflixa i rzeczywistości, z którą wiele kobiet na całym świecie spotka się w pewnym momencie swojego życia.

Sprzataczka – jeden z najlepszych seriali Netflix

1 października na Netfliksie miała premierę “Sprzątaczka”, w której występują m.in. Margaret Qualley jako Alex, a także Nick Robinson, Andie MacDowell i Billy Burke. Opowiada on historię młodej kobiety, która wraz z córeczką ucieka od męża i trafia do placówki pomagającej ofiarom przemocy. Tam uświadamia sobie, że przez lata była ofiarą agresji i dowiaduje się o pomocy, jaką może uzyskać ze strony społecznej. Przez cały czas trwania serii widzimy jak Alex próbuje przetrwać mnóstwo codziennych problemów, jej zmagania o opiekę nad córką i kolejne przeszkódy rzucane jej pod nogi, zanim będzie mogła zmienić swoje życie na lepsze. Wielu internautów stwierdziło, że obserwowanie samotnej matki walczącej o dobre życie dla siebie i swojej córeczki Maddy było niełatwe do oglądania, a pokazana historia niezwykle poruszająca. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o kobiecie, która stała się inspiracją dla serialu…

Serial Sprzątaczka - historia z prawdziwego życia

Dla wielu kobiet na całym świecie historia z serialu jest czymś przez co same przeszły. Została zresztą oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia Stephanie Land, która uciekła z toksycznego związku i nie miała wsparcia ze strony rodziny. Jak ujawniła w swoim pamiętniku, w pewnym momencie korzystała z siedmiu różnych form pomocy rządowej. Jako samotna matka wykonywała jedyną dostępną jej pracę, sprzątając domy w latach 2008-2016. Miała trudne zajęcie, ale przeszła to wszystko dzięki miłości do dziecka i marzeniu, że pewnego dnia może zostać pisarką. I tak, kiedy opublikowała swoje wspomnienia zatytułowane „Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze”, trafiły one na listę bestsellerów New York Times w 2019 roku, a później stały się podstawą serialu Netflix. Rozmawiając z CNN o swoich doświadczeniach przed premierą serialu, Stephanie powiedziała, że ​​dla niej oglądanie własnej historii na ekranie było bardzo ważne i ulgą było zobaczenie, że jej doświadczenia pokazano w autentyczny sposób. Jak wyznała, miała nadzieję, że serial pokaże ludziom jak trudno jest pokonać panujący system i mieć szansę na lepszą pracę.

Rzeczywistość dla wielu kobiet

Jest spore grono osób, które postrzegają temat przemocy domowej jako tabu. Jednak jest to też rzeczywistość, z jaką spotykają się mężczyźni i kobiety na całym świecie. Według szacunków opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, na całym świecie około 1 na 3 kobiety doświadczyła w swoim życiu fizycznej i/lub seksualnej przemocy ze strony partnera. To około 30% wszystkich kobiet! Co więcej, prawie jedna trzecia (27%) osób płci żeńskiej, w wieku 15-49 lat i będących w związku, przyznaje, że była ofiarą przemocy fizycznej i/lub seksualnej ze strony partnera intymnego. A jeśli to samo w sobie nie jest wystarczająco przerażające, WHO poinformowała również, że na całym świecie aż 38% wszystkich morderstw kobiet popełniają ich intymni partnerzy. Jednak przemoc nie zawsze jest fizyczna, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są inne rodzaje nadużyć.

Sprzataczka – jeden z najlepszych seriali Netflix

Przemoc domowa, nie jest tylko fizyczna

Jak pokazano w serialu "Sprzątaczka", przemoc domowa niekoniecznie musi być fizyczna, a w wielu przypadkach kobiety nawet nie wiedzą, że są wykorzystywane przez swoich partnerów. Dlatego nie szukają pomocy dopóki nadużycie nie będzie się wiązać z uszkodzeniem ciała, mimo że już wcześniej pojawiły się sygnały świadczące o przemocy. Na przykład, kontrolowanie zachowania jest sposobem na zachowanie przez sprawcę dominacji nad ofiarą. Doświadczane nadużycia mogą mieć charakter fizyczny, werbalny, seksualny, psychologiczny, a nawet ekonomiczny, gdy kobieta jest całkowicie zależna finansowo od swojego partnera.

Serial Sprzątaczka - historia z prawdziwego życia

Skutki przemocy domowej

Doświadczanie przemocy w związku w różny sposób wpływa na pokrzywdzoną osobę. Jednym z głównych przejawów jest obwinianie się. Według statystyk opublikowanych przez LAPD, aż 53% kobiet w samych Stanach Zjednoczonych, które były molestowane fizycznie przez swoich partnerów, obwiniało się próbując uzasadnić, że zrobiły coś przez co zasłużyły na karę. Z tego powodu większość przypadków przemocy domowej nigdy nie jest zgłaszana na policję. Ale nadużycie może mieć wiele innych skutków, nie tylko fizycznych. Według CDC, koszt nadużyć intymnych partnerów, które obejmują gwałt, napaść fizyczną i prześladowanie, przekraczał 5,8 miliarda dolarów każdego roku, co dotyczy przede wszystkim kosztów bezpośredniej opieki medycznej i psychicznej. Stwierdzono, że ofiary przemocy domowej tracą łącznie 8 mln dni płatnej pracy każdego roku, a z tego powodu 21-60% z nich traci zajmowane stanowisko.

Rzeczywistość dla wielu kobiet

Sygnały świadczące o nadużyciu w związku

W wielu agresywnych związkach sygnały ostrzegawcze świadczące o tym, że w przyszłości może dojść do przemocy, są widoczne stosunkowo wcześnie. Najczęściej są jednak zamiatane pod dywan, ignorowane lub błędnie wyjaśniane, a tymczasem powoli przeradzają się w pełne nadużycia. Mówiliśmy już o kontrolowaniu zachowania i o tym, że najczęściej jest ono podstawą agresywnego związku. New Directions - organizacja, która pomaga ofiarom przemocy domowej, podkreśliła, że ​sygnałami ostrzegawczymi może być też zazdrość partnera, szybkie zaangażowanie się, przez co niedługo po rozpoczęciu związku para zaręcza się lub zaczyna mieszkać razem. Takie sygnały obejmują również nierealistyczne oczekiwania wobec partnerki, obwinianie innych za problemy, brak szacunku lub okrucieństwo wobec otaczających osób, używanie siły do ​​zabawy podczas relacji intymnych, a nawet zmianę zachowania w ciągu kilku sekund od bycia miłym i spokojnym do gniewu czy porywczości. To tylko niektóre z wielu oznak, które powinny wzbudzić niepokój w związkach, ale jak wspomnieliśmy wcześniej, często są pomijane lub ignorowane.

Przemoc domowa, nie jest tylko fizyczna

Pomoc dla ofiar przemocy

Wiele ofiar przemocy domowej stwierdziło, że jedną z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia było uzyskanie pomocy. Osoby krzywdzone są zazwyczaj przestraszone, nie zdają sobie sprawy, że od samego początku były w agresywnym związku. Często partner ma nad nimi tak dużą kontrolę, że nie są w stanie nic zrobić bez wzbudzania podejrzeń. Chociaż na całym świecie istnieje wiele organizacji, które pomagają ludziom, tak jak gorące linie ds. przemocy domowej, ofiary nie zawsze mają możliwość swobodnego skontaktowania się z nimi w celu uzyskania pomocy. Jeden z najsłynniejszych przypadków uzyskania pomocy bez wiedzy sprawcy miał miejsce w 2019 roku, kiedy kobieta z Ohio zadzwoniła na policję prosząc o pomoc udając, że ​​zamawia pizzę. Początkowo oficer był zdezorientowany, ale zrozumiał co się dzieje i zadawał proste pytania by uzyskać więcej informacji i pomóc kobiecie. Choć istnieje wiele organizacji, które pomagają kobietom wyjść z takich sytuacji, jeśli chodzi o uzyskanie innego wsparcia, np. pomocy finansowej, nie zawsze jest tak łatwo. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego.

Skutki przemocy domowej

Przemoc domowa - trudny system

Jedną z rzeczy, które zostały podkreślone przez serial "Sprzątaczka", jest to, jak trudno jest przejść przez system, aby uzyskać wsparcie od rządu i zakwalifikować się do określonego programu pomocy. Jest to problem nie tylko filmowej Alex, ale też około 37 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych, którzy martwią się, że zarabiają za mało, aby kwalifikować się do programów pomocy, a jednocześnie za dużo, przez co mogą stracić wsparcie. Zdarzały się przypadki, w których niektóre kobiety walczyły o utrzymanie swoich dzieci otrzymując marną wypłatę, jednak ich dochody były i tak zbyt wysokie, aby kwalifikować się do bonów żywnościowych lub innej pomocy. Dodatkowym problemem jest także konieczność wypełniania skomplikowanych formularzy przez osoby ubiegające się o zasiłki. Jest to również coś, o czym Stephanie Land wie zbyt dobrze, potwierdzając to w jednym ze swoich wywiadów. Zapytana, czy uważa, że ​​systemy są zaprojektowane w taki sposób, aby pomagać ludziom, odpowiedziała, że ​​tak nie sądzi. Land powiedziała, że osoby z urzędów mogą podawać, że liczba osób bezrobotnych spadła i wszystko się poprawia, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest. Podczas wywiadu dla CNN wyznała: „Istnieje wiele powodów, dla których ludzie rezygnują z pomocy rządowej. Zwykle nie jest to spowodowane tym, że nagle mają dodatkowe zarobki, przez które mogą zrezygnować z pomocy społecznej. Robią to zazwyczaj dlatego, że są zmęczeni przebywaniem w systemie”.

Sygnały świadczące o nadużyciu w związku

Przemoc domowa - nie tylko kobiety

Chociaż większość reklam lub artykułów dotyczących przemocy w rodzinie jest skierowana do kobiet, warto podkreślić, że ofiarami takich nadużyć mogą być również mężczyźni. Według oficjalnych statystyk, co 6-7 mężczyzna będzie ofiarą przemocy w swoim życiu, a w odnotowanych przez policję przestępstwach przemocy domowej 26% zostało popełnionych przeciwko mężczyznom. Jednak, jak pokazują dane, mężczyźni rzadziej szukają pomocy. ManKind Initiative, brytyjska organizacja pomagająca mężczyznom, którzy padli ofiarą przemocy domowej, ujawniła, że ​​61% mężczyzn dzwoniących na infolinię nigdy nie rozmawiało o swoich problemach z nikim innym, a 64% twierdziło, że nie zadzwoniłoby, gdyby infolinia nie była anonimowa. Podkreślali również, że w tych przypadkach nie ma tak dużej pomocy skierowanej do mężczyzn, jak według danych SafeLives i tylko 4,4% ofiar wspieranych przez lokalne służby socjalne to mężczyźni.

Widziałeś "Sprzątaczkę" na Netflix? Co o nim sądzisz? Daj nam znać w komentarzach, a jeśli uznałeś ten artykuł za interesujący, nie wahaj się podzielić nim ze znajomymi i zostaw polubienie na naszej stronie na Facebooku! I nie zapomnij śledzić nas na Instagramie, Tik Tok i Youtubie, aby uzyskać więcej ciekawych historii!

Pomoc dla ofiar przemocy
0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Praca pokojówki - obrzydliwi goście i śmieci to najmniejszy problem ich zawodu!