NiewiarygodneWzruszająceNewsy

Opublikowane 2021-10-12
0 Komentarz

Kobiety w więzieniu: surowe realia i przerażające tragedie za kratami!

Dla większości ludzi jedynym sposobem by zobaczyć jak może wyglądać więzienne życie jest oglądanie dokumentów lub filmów fabularnych związanych z taką tematyką. Ale takie programy zazwyczaj bardzo różnią się od rzeczywistości, a także wiele z nich koncentruje się na tym, jak wygląda codzienność w zakładzie karnym dla mężczyzn. Poza serialem “Orange Is The New Black” niewiele produkcji daje okazję do przekonania się o faktycznej sytuacji kobiet za kratkami. Większość filmów odbywa się też w Ameryce i rzadko kiedy można zobaczyć, jakie są realia więzienne w innych krajach. Zatem biorąc pod uwagę, że liczba więźniarek w samych tylko Stanach Zjednoczonych wzrosła o ponad 700% od 1980 roku, z jaką rzeczywistością spotykają się kobiety w więzieniu? Jakie są najgorsze placówki karne dla kobiet na całym świecie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak w rzeczywistości wygląda życie w żeńskim areszcie.

Kobiety w więzieniu - statystyki

Więzienia przeznaczone wyłącznie dla kobiet są stosunkowo nową koncepcją, gdyż wcześniej więźniarki były zazwyczaj umieszczane w oddzielnym skrzydle męskich zakładów karnych. Statystycznie większość osób za kratkami to mężczyźni, ale ponieważ coraz więcej kobiet zaczęło być skazywanych za tyle samo przestępstw co panowie, pierwsze żeńskie więzienie zostało zbudowane w 1869 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w USA istnieje około 170 takich więzień, w których ponad 200 000 osadzonych odbywa wyroki karne, zazwyczaj dotyczące przestępstw bez użycia przemocy. Z kolei w Europie, według statystyk WHO, kobiety również stanowią niewielki odsetek całej populacji więziennej, a jest to średnio około 4-5%. Na całym kontynencie w więzieniach przebywa około 100 000 kobiet. Tak jak w Ameryce, większość wyroków dotyczy przestępstw bez użycia przemocy. Chociaż kobiety są zazwyczaj więźniami niskiego ryzyka, istnieje niewiele różnic między sposobem traktowania osób płci męskiej i żeńskiej przebywających za kratkami.

Kobiety w więzieniu – trudności, z którymi się borykają

Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się kobiety w więzieniu, jest opieka prenatalna i dostępność produktów higieny intymnej. W wielu więzieniach kobiety muszą wykonywać różne prace podczas odsiadywania swojego wyroku, a zarobione pieniądze trafiają na konto bankowe, z którego można korzystać podczas zakupów w więziennym sklepie. Jednak ustalone ceny, za rzeczy takie jak podpaski, tampony, dezodoranty, mydło itp. są często tak wysokie, że bez pomocy z zewnątrz, ze strony rodziny lub przyjaciół, aresztantki nie są w stanie kupić niczego poza absolutnymi potrzebami. Byłe więźniarki nie raz wyznawały, że podpaski w zakładach karnych zazwyczaj stanowiły bardzo cenny towar, a niektóre placówki, jak np. więzienie w Connecticut, podobno dostarczało osadzonym kobietom tyle podpasek, aby mogły je zmienić tylko raz dziennie!

Kobiety w więzieniu - nadużycia za kratkami

Dużym problemem w przypadku więzień dla kobiet jest wykorzystywanie seksualne. Takie nadużycia mogą przydarzyć się każdemu, bez względu na wiek czy pozycję społeczną, również na wolności, ale kobiety w zakładach karnych są znacznie bardziej narażone na tego typu ataki. Jedna z byłych więźniarek z amerykańskiego zakładu karnego w wywiadzie opowiadała o swoim czasie spędzonym w areszcie i wyznała, że była zaskoczona tym, jak niewiele kobiet-strażniczek pracowało w placówce, w której się znajdowała. Dodała, że męski personel bez żadnych ograniczeń patrzył na nią, kiedy się przebierała lub korzystała z łazienki. Co więcej, przeciwko strażnikom nie raz były składane pozwy o molestowanie więźniów. Z związku z tym tzw. „nadzór międzypłciowy”, czyli mężczyźni nadzorujący osadzone kobiety i odwrotnie, miał być ograniczony zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale mimo to nadal trwa. W USA kobiety są ofiarami jednej trzeciej wszystkich przypadków wykorzystywania seksualnego popełnianych przez personel więzienny, mimo że stanowią zaledwie 7% populacji więziennej. Chociaż zdarza się też, że seks jest używany jako opłata za pewne przysługi, typu pozwolenie na przemyt przedmiotów czy nawet narkotyków. Ale to nie jedyne problemy, z którymi się borykają się kobiety w za kratkami. Czytaj dalej…

Kobiety w więzieniu - narkotyki i zdrowie psychiczne

W żeńskich więzieniach olbrzymim problemem jest również nadużywanie narkotyków. W samej tylko Wielkiej Brytanii 31% byłych więźniarek przyznało, że za kratkami miały łatwy dostęp do nielegalnych substancji. Sally, która odsiadywała wyrok w jednym z angielskich zakładów karnych, ujawniła, że ​​była świadkiem masowego nadużywania narkotyków, a kobiety przemycały je wszelkimi niezbędnymi środkami, w tym w pieluchach niemowląt. Jak pokazują raporty WHO, kobiety częściej niż mężczyźni używają substancji odurzających, gdy odsiadują wyroki. Innym poważnym problemem, który dotyka znacznie więcej osadzonych pań niż panów, są choroby psychiczne. Około 80% kobiet w aresztach ma możliwą do zidentyfikowania chorobę psychiczną, a dwie trzecie cierpi na zaburzenia związane z używanymi nielegalnymi substancjami. HIV i inne choroby zakaźne są również często wyższe wśród więźniarek, a jak pokazują statystyki, kobiety w aresztach częściej robią sobie krzywdę i popełniają samobójstwo.

Kobiety w więzieniu i ich dzieci

Większość osób w więzieniu, czy to mężczyzn, czy kobiet, tęskni za kontaktem ze swoimi rodzinami. Wiele placówek oferuje wizyty, które mogą okazać się trudne, jeśli ktoś odsiaduje wyrok z dala od domu. W USA dodatkowo jednym z problemów jest to, że rozmowy telefoniczne z zakładów karnych są drogie. Federalna Komisja Łączności poinformowała, że ​​więźniowie płacą aż 17 dolarów za 15-minutową konwersacje przez telefon. Około 60% kobiet w więzieniach stanowych ma dzieci poniżej 18 roku życia, a mimo to odwiedziny nie zawsze są możliwe na przykład z powodu trudności, takich jak niemożność przyjęcia gości ze względów bezpieczeństwa. Więźniarki będące matkami często są głównymi lub jedynymi opiekunkami swoich dzieci i dotyczy to, w samej tylko Europie, 10 000 niemowląt i małoletnich. W takim przypadku, gdy dziecko nie może trafić pod opiekę najbliższej rodziny lub nie ma jej w pobliżu, angażują się władze lokalne i jest stosowana opieka zastępcza. Niektóre więzienia pozwalają matkom przebywać za kratkami wraz z potomstwem, ale zazwyczaj tylko do momentu, gdy osiągnie ono 18 rok życia. Istnienie żłobków więziennych wielu uważa za kontrowersyjne, są zawsze one lepszą alternatywą niż sytuacja gdy kobieta rodzi, jej dziecko jest zabierane w ciągu 48 do 72 godzin, a następnie wysyłane do krewnego lub rodziny zastępczej. Zresztą sam poród za kratkami też jest niebezpieczny. Chociaż komplikacje mogą wystąpić nawet w najbardziej sanitarnych warunkach, w więzieniach rodzące są czasem przykuwane do łóżek szpitalnych podczas wydawania dziecka na świat i nie zawsze mają dostęp do standardowej opieki medycznej. A jeśli dziecko dodatkowo zostanie im odebrane, może to pogłębić depresję poporodową, choć warto zaznaczyć, że nie wszystkie więzienia na to pozwalają.

Kobiety w więzieniu – dzień z życia

Podczas gdy produkcje, takie jak Orange Is The New Black, w pewien sposób mogą przedstawiać życie w więzieniu jako ekscytujące, nie zawsze jest to zgodne z rzeczywistością. Jak więc wygląda typowy dzień zakładzie karnym dla kobiet? Otóż zazwyczaj jest on bardzo przyziemny. Więźniowie zwykle budzą się między 5 a 6 rano, aby zostać policzonym i sprawdzonym przez strażników. Prawie wszystkie więzienia mają wspólne cele, zwykle dla dwóch lub trzech kobiet, ale są też takie, które mogą pomieścić do 20 w jednym dużym pomieszczeniu. Po oględzinach jest wyjście na śniadanie, które trwa około 30 minut, a potem osadzone wykonują różne prace. Mogą to być np. prace kuchenne, wynoszenie śmieci, pełnienie funkcji dozorcy, podawanie jedzenia, praca w brygadach budowlanych czy robienie prania. W zależności od tego, jak czasochłonna jest zajęcie, kobiety powinny wypełniać swoje obowiązki do pory obiadowej. Czas na lunch to około 30 minut do godziny, a potem powrót do pracy lub korzystanie z wolnego czasu. Różni się to w zależności od placówki, ale zazwyczaj więźniarki otrzymują więcej swobody niż ich koledzy płci męskiej, a w ciągu dnia często mają dostęp do siłowni, łazienek, biblioteki i innych obszarów rekreacyjnych. O 17:00 serwowana jest kolacja, potem jest trochę więcej wolnego czasu i powrót do cel około 20:00. Obiekty zazwyczaj wyłączają światło około 23:00.

Kobiety w więzieniu – niektóre z najgorszych więzień

W dzisiejszych czasach więzienia dla kobiet są, pod pewnymi względami, takie same jak więzienia dla mężczyzn. Jednak niektóre stały się niezwykle znane z tego, że są naprawdę przerażające. Jednym z takich jest Grand Valley Institution w Ontario w Kanadzie, gdzie śmierć poniosła 19-letniej więźniarka Ashley Smith. Ten przypadek wywołał gigantyczne śledztwo i wiele kontrowersji na całym świecie. W 2007 roku Ashley została nagrana na wideo, jak dusi się zamknięta w samotnej celi i pomimo obserwacji przez strażników wyruszono na interwencję dopiero po około 45 minutach, gdy dla osadzonej było już za późno. Kolejnym przykładem jest chińskie więzienie dla kobiet w Heilongjiang, też słynące z twardej postawy wobec więźniów. Kilka lat temu palcówka pojawiła się na pierwszych stronach gazet po tym, jak jedna z kobiet ujawniła, że ​​przez prawie trzy lata wytrzymywała ciężkie nadużycia i tortury, głównie ze względu na swoją wiarę. Jak twierdziła, strażnicy desperacko chcieli, by wyrzekła się przekonania religijnego i robili to wszelkimi możliwymi sposobami. Ujawniono również, że więzienie było badane pod kątem nielegalnego pobierania organów oraz osadzone skarżyły się na pobieranie im krwi bez zgody. Z kolei w więzieniu dla kobiet w Auckland w Nowej Zelandii więźniom grozi gazowanie w celach. Według raportu w tej sprawie, celem użycia gazu jest zazwyczaj obezwładnienie więźnia, aby strażnicy mogli usunąć go z celi bez obawy o opór. Takiej sytuacji doświadczyła m.in. astmatyczka Karma Cripps i wyznała, że gdy strażnicy opróżniali jej celę w ten sposób ona desperacko próbowała osłonić twarz i aby móc złapać oddech wkładała głowę do toalety.

Kobiety w więzieniu – najgorsze więzienne warunki

W Wielkiej Brytanii jednym z najbardziej znanych więzień dla kobiet jest HM Prison Styal w Cheshire. W 1898 r. został pierwotnie otwarty jako sierociniec, ale w 1962 r. przekształcił się w więzienie, jakim jest dzisiaj. Może się pochwalić niechlubnym rekordem w największej liczbie samobójstw w tego typu placówkach w Anglii i Walii i z tego względu jest uważany za jeden z najtrudniejszych obiektów w kraju. Według doniesień, nękanie i zażywanie narkotyków dosłownie szerzy się w murach, a przeludnienie stało się ogromnym problemem, co doprowadziło do wielu zgonów. Pomimo raportu z 2004 roku, w którym stwierdzono, że miejsce to zagraża więźniom, niewiele zrobiono w zakresie poprawy jakości życia. Kolejny straszny obiekt, który słynie z wysokiej śmiertelności więźniów to obóz koncentracyjny Kaechon w Korei Północnej. Przebywają tam zarówno mężczyźni, jak i kobiety, z których większość jest więźniami politycznymi, a tylko niewielka grupa to zwykli przestępcy. Kaechon znany jest z wyjątkowo długich wyroków i trudnych warunków. Jedna z więźniarek, która wyszła żywa po odbyciu kary, powiedziała dziennikarzom, że około 20% więźniów zmarło podczas jej zaledwie dwuletniego pobytu.

Więzienie, które przyprawia o dreszcze to też IK-14 w rosyjskim regionie Mordowii. Jego trudne warunki są znane i byli więźniowie wyznawali, że kobiety skazane na karę pozbawienia wolności właśnie w tej placówce, aby jej uniknąć często podejmowały ekstremalne środki robiąc sobie krzywdę. A co dokładnie dzieje się za murami IK-14? Mówi się, że kobiety pracują tam w niewolniczych warunkach. Są zmuszane do pracy po 16 lub 17 godzin dziennie, z tylko jednym dniem wolnym co osiem tygodni. Inny były więzień ujawnił, że podczas pracy w warsztacie przy szyciu tkanin, jeśli skazany popełnił błąd mógł zostać pobity przez strażników, a nawet odrąbywano mu palce.

Czy słyszałeś o innych strasznych więzieniach na świecie? Daj nam znać w komentarzach, a jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie wahaj się podzielić nim ze znajomymi i zostaw polubienie na naszej stronie na Facebooku! I nie zapomnij śledzić nas na Instagramie, Tik Tok i Youtube, aby uzyskać więcej ciekawych historii!

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Ma największe policzki na świecie! Dlaczego ludzie życzą jej śmierci?