Niewiarygodne

Opublikowane 2021-10-11
0 Komentarz

Naukowcy wskrzeszą mamuty! Niedługo pradawne zwierzęta będą żyć wśród nas?

To nie jest żaden scenariusz przygodowego filmu sci-fi! Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zamierzają wskrzesić króla epoki lodowcowej, mamuta włochatego! To sporych rozmiarów zwierzę znamy jedynie z badań naukowców i różnych źródeł, a ich prawdziwe szkielety możemy oglądać w muzeach. I choć gatunek ten wymarł, w zależności od rejonów świata między 10 a 13 tysięcy lat temu, znów ma chodzić po świecie. Naukowcy szacują, że pierwsze mamuciątko pojawi się już za kilka lat! Jak to możliwe i jakie są założenia projektu? Z jakiego powodu chcą wskrzesić mamuty? Co wiemy trąbowcach wymarłych pod koniec ostatniej epoki lodowej, u schyłku plejstocenu?

Park Jurajski

Park Jurajski

Przywracanie do życia wymarłych zwierząt, kojarzy nam się głównie z filmem Stevena Spielberga, który okazał się wielkim, kasowym hitem. Choć dinozaury oraz ich wyginięcie fascynowało ludzi znacznie wcześniej, Park Jurajski z 1993 roku zapoczątkował masową fascynację tymi prehistorycznymi zwierzętami. W fikcyjnym dziele z lat 90’, naukowcy, posługując się najnowszą techniką w połączeniu z wiedzą na temat DNA, pozyskali krew dinozaurów z insektów zatopionych przed milionami lat w bursztynie. Każdy jednak, kto widział pierwszą część Parku Jurajskiego, bądź te, które powstały później, doskonale wie, że eksperymenty przywrócenia do życia gadów wymarłych 65 mln lat temu nie kończyło się dobrze… Jak będzie w prawdziwym życiu z wskrzeszeniem mamutów? Jak dotąd ich szkielety, podobnie jak dinozaurów, możemy podziwiać w niektórych muzeach. Ale to ma się zmienić!

Przejdź na następną stronę by dowiedzieć się więcej

Mamuty, ikony epoki lodowcowej

I tak jak dinozaury w fikcyjnej produkcji zostały wskrzeszone głównie ze względów komercyjnych, w prawdziwym świecie te prehistoryczne zwierzęta również stały się świetnie funkcjonującym biznesem. Uwielbiają je dzieci na całym świecie. Dinozaury występują na piżamach, pościelach czy jako różnego rodzaju zabawki. Mamy książki, bajki, filmy, aż w końcu tematyczne parki rozrywki, w których różne gatunki stworzone ze sztucznych materiałów zostały odwzorowane w skali 1:1. Obok dinozaurów grupą wymarłych zwierząt powszechnie znaną opinii publicznej są właśnie mamuty. To podobnie jak dinozaury, organizmy kopalne, czyli te poznane dzięki skamieniałościom. Mamuty są ikoną tzw. mega fauny plejstocenu, popularnie nazywanego epoką lodowcową.

Mamuty w popkulturze

Oprócz zainteresowania ze strony nauki, wkroczyły też do popkultury. Znają je dzieci i dorośli. Występowały w filmach animowanych jak np. w hitowej produkcji “Epoka Lodowcowa”, wymarłe zwierzę stało się też marką znanej szwajcarskiej odzieży turystycznej. Takich przykładów można podawać wiele. Dotychczas o życiu mamutów słyszeliśmy tylko ze źródeł, a ich szkielety mogliśmy zobaczyć w muzeach. Nic więc dziwnego, że prawdziwy plan wskrzeszenia wymarłego gatunku wywołuje ciekawość, niedowierzenie, a nawet sporo kontrowersji.

Przejdź na następną stronę by dowiedzieć się więcej

Przywrócenie mamutów do życia

Pomysły odtworzenia gatunku wymarłego pod koniec ostatniej epoki lodowej po raz pierwszy pojawiły się dekady temu, jednak przez lata raczej nikt nie podchodził do tego tak poważnie i ambitnie jak startup Colossal, założony przez przedsiębiorcę technologicznego Bena Lamma i profesora genetyki z Harvardu George'a Churcha. Niedawno ogłosili oni swoje starania o wskrzeszenie mamuta włochatego. Prace nad tym przedsięwzięciem już się zaczęły. Zasilą je pokaźne sumy od prywatnych inwestorów, którzy przeznaczyli na ten cel już 15 milionów dolarów. Marzenia o przywróceniu tych zwierząt do życia startup Colossal chce zrealizować w ciągu najbliższych sześciu lat.

Mamuty, ikony epoki lodowcowej

Mamut włochaty

Ten wymarły gatunek trąbowca, był jedynym gatunkiem mamuta, który miał gęstą sierść. Początek jego istnienia wywodzi się od wcześniejszego mamuta stepowego, który wymarł prawdopodobnie ok. 200 tysięcy lat temu. Mamut włochaty pojawił się ok. 250 tysięcy lat temu, najpierw w Europie i w Azji, gdzie szybko rosła jego populacja. Pojawił się też w Ameryce Północnej, jednak wkroczył na te tereny dość późno w porównaniu do Europy i Azji, bo około 100 tysięcy lat temu, zasiedlając jedynie tereny najbardziej wysunięte na północ.

Przejdź na następną stronę by dowiedzieć się więcej

Mamuty w popkulturze

Najbliższy żyjący krewny

Najbliższym żyjącym krewnym mamuta jest słoń indyjski. Jednak mamut włochaty był większy od tego powszechnie znanego nam ssaka. Osiągał rozmiary do 3,4 m wysokości i ważył między 4-6 ton. Z kolei ciosy mamutów (zwane błędnie kłami) osiągały aż do 5 metrów długości i służyły do odkopywania i wygrzebywania roślin spod śniegu. Mamuty włochate, które 10 tysięcy lat po wyginięciu znów mają niedługo chodzić po ziemi, były wyłącznie roślinożerne. Żywiły się głównie roślinami stepowymi, różnymi gatunkami traw. Nie gardziły też różnego rodzaju ziołami, roślinnością krzewiastą i drzewiastą, prawdopodobnie część ich pożywienia stanowiły także mchy i porosty.

Wyginięcie

Duże kontynentalne populacje mamutów włochatych zniknęły wraz z końcem plejstocenu, ok. 10 tys. lat temu. Przyczyna ich wymarcia nie jest do końca jasna. Naukowcy zakładają, że mogło do tego dojść w wyniku zmiany klimatu, do którego nie potrafiły się dostosować. Przyczyn ich wyginięcia doszukujemy się również w działalności człowieka. Najprawdopodobniej prawda leży pośrodku, za zniknięcie mamutów wpłynęła kombinacja tych czynników. Powszechnie uznaje się, że ostatni przedstawiciel tego gatunku zmarł ok. 10–8 tys. lat temu. Jednak pomimo masowego wyginięcia, niewielka populacja przetrwała na Wyspie Wrangla (północno-wschodni kraniec obecnej Rosji) znacznie dłużej dzięki odizolowaniu, odcięciu połączenia z lądem i panującym dość niskim temperaturom. Przyjmuje się więc, że ostatnie mamuty zniknęły z powierzchni Ziemi w holocenie około 4 tys. lat temu.

Przejdź na następną stronę by dowiedzieć się więcej

Przywrócenie mamutów do życia

Pierwsze mamuciątko już za 6 lat?

Dzięki temu, że mamuty w porównaniu do popularnych dinozaurów wyginęły dość niedawno, zdołano pozyskać ich DNA. Zatrudnieni przez firmę Colossal specjaliści mają sprawić, by po ziemi znów biegały mamuty. Pierwsze mamiciątko chcą sprowadzić na świat w ciągu 6 lat. Naukowcom będzie przewodził wspomniany wcześniej dr Gregory Church, biolog z Harvard Medical School w USA. Od lat wraz z małym zespołem rozwijał metody, które umożliwią przywrócenie do życia wymarłych gatunków zwierząt. Według założenia projektu ma zostać połączone DNA słonia afrykańskiego z DNA mamuta, aby stworzyć zwierzę zdolne do przetrwania w ekstremalnie niskich temperaturach. Gdy uda się wyprodukować embriony takich hybryd, w dalszych etapach pozwoli to odtworzyć populację mamutów. Gatunek miałby zostać wprowadzony do arktycznych tundr. Z założeń wynika, że ich aktywność miałaby wpłynąć stymulująco na wzrost trawy, która będzie w stanie wychwytywać więcej dwutlenku węgla z atmosfery. Naukowcy uważają również, że przywrócenie mamuta włochatego do pomogłoby w przywróceniu równowagi ekologicznej w ekosystemie.

Mamuty, to nie jedyny gatunek, który chcą wskrzesić!

Colossal ma znacznie poważniejsze plany co do przywracania życia zwierzętom za pomocą technologii sekwencjonowania i edycji genetycznej. Startup zamierza pobierać DNA oraz embriony gatunków obecnie poważnie zagrożonych wyginięciem, aby zapobiec ich wymieraniu w przyszłości. Jak zadeklarował Lamm: „Oprócz przywrócenia starożytnych gatunków, takich jak mamut włochaty, będziemy mogli wykorzystać nasze technologie, aby pomóc zachować krytycznie zagrożone gatunki, które są na skraju wyginięcia, i przywrócić zwierzęta, do których śmierci przyczynił się człowiek”. Nie wszystkim badaczom podoba się pomysł wskrzeszenia mamutów. Zarówno jeśli chodzi o pytania natury etycznej, jak np. to, czy można sprowadzić na świat zwierzę, o którego biologii wiemy tak mało lub czy ich uwolnienie nie spowodowałoby zaburzenia ekosystemu tundry. Jak można zauważyć, wielu Internautów również uważa, że ingerowanie w przywrócenie gatunku, który wymarł, nie powinno mieć miejsca.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku! Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Ma największe policzki na świecie! Dlaczego ludzie życzą jej śmierci?