Niewiarygodne

Opublikowane 2021-10-11
0 Komentarz

Powód dla którego cyfra siedem jest najważniejszą liczbą na świecie!

Siódemka od wieków uważana jest za liczbę szczęśliwą, magiczną i tajemniczą. Uznawana jest również jako okultystyczna i święta, ponieważ leży u podstaw objawionego świata. Istnieje całe mnóstwo rozmaitych wierzeń i przesądów, które towarzyszą ludziom w różnych zakątkach naszego globu, jak np. czterolistna koniczyna, która przynosi szczęście lub czarny kot, który przynosi pecha. Powszechnie liczba siedem również należy do takiej grupy. Jednak to co ją wyróżnia, to wyjątkowość bardziej matematyczna niż kwestie przesądów. W dodatku historycznie, od zarania dziejów odgrywała znaczącą rolę w różnych społeczeństwach, kulturach, religiach, a nawet psychologii. Częstotliwość występowania liczby siedem w życiu człowieka może zdziwić! Co sprawia, że jest oficjalnie ulubioną liczbą na świecie? Skąd jej niezwykłość wzięła się w naszym życiu?

Trzy siódemki, które każdy chciałby zobaczyć

Trzy siódemki, które każdy chciałby zobaczyć

Istnieje wiele powodów, dla których liczba siedem jest uważana za liczbę szczęśliwą i nadzwyczajną. Nawet jeśli się nad tym nie zastanawiamy, rzekoma moc siódemki ma w naszych umysłach szczególne miejsce. To, że przynosi szczęście, pokazują chociażby plakaty gier pieniężnych. Siódemka w hazardzie to fortuna! Dlaczego żaden producent automatów do gier nie wykonał sekwencji jackpota z jakąkolwiek inną liczbą? Przecież każda mogłaby być dobra! Jednak to właśnie trzy siódemki zwiastują szczęście w kumulacji! A wielka wygrana, to nie tylko pieniądze same w sobie. Dla większości ludzi, to uśmiech od losu, dzięki któremu mogłyby rozwiązać się różne problemy, troski i mogłyby spełnić się marzenia.

Trzy siódemki, które każdy chciałby zobaczyć 1

Szczególna data

Data, w której występuje siódemka również postrzegana jest jako szczęśliwa. A jeśli się powtarza, musi zapewniać pomyślność. W naszych umysłach data, w której siódemka występuje aż trzykrotnie jest jeszcze bardziej wyjątkowa. Przykładów tego typu z życia codziennego można jeszcze wymieniać wiele. I nad tym, czy siedem jest faktycznie liczbą szczęśliwą można długo dyskutować. Jednak jej szczególne znaczenie na przestrzeni epok nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Szczególna data

Nawet tęcza ma siedem kolorów!

Co takiego jest w liczbie, która kojarzy nam się z uśmiechem losu? Cóż, faktem jest, że występuje w życiu człowieka częściej, niż na co dzień zdajemy sobie sprawę i mocno jest zakorzeniona w naszej podświadomości już od najmłodszych lat naszego życia. W końcu wielokrotnie występuje w bajkach i baśniach. Powszechnie znana jest przecież opowieść o siedmiu krasnoludkach, które opiekowały się Królewną Śnieżką. Istnieje też bajka o chłopaku, który miał siedmiomilowe buty. Mówi się również “za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma morzami…” Jeśli się szybko zastanowić, zapewne większości osób przyjdą do głowy proste przykłady. Mamy przecież siedem dni w tygodniu, podziwiamy Siedem Cudów Świata i tak dalej. Jednak czy zwróciłeś uwagę, że nawet tęcza ma siedem kolorów?! Ale to jeszcze nic… znaczenie siódemki ma silny związek z wieloma religiami świata.

Nawet tęcza ma siedem kolorów!

Siedem ma znaczenie w prawie każdej religii

Mistycyzm liczby siedem pojawia się prawie we wszystkich epokach i religiach. Od wieków siódemka uważana za symbol kosmosu, stworzenia, przestrzeni, boskości, doskonałości, mądrości, zwycięstwa. Pojawiła się już w starożytności, pod wpływem liczby ruchomych ciał niebieskich, do czasów nowożytnych znano 7 planet. Symbolika tej cyfry stale przewija się w tradycji chrześcijańskiej, występuje w Nowym i Starym Testamencie. Siódmy dzień tygodnia jest święty, ponieważ tego dnia Bóg odpoczywał po stworzeniu świata. Mamy siedem cnót głównych, siedem grzechów głównych i siedem sakramentów świętych. Tak ważne znaczenie i częste występowanie siódemka ma w wielu innych religiach. W Islamie, Koran m.in. mówi o siedmiu niebiosach, a muzułmańscy pielgrzymi obchodzą Kaabę w Mekce, najświętszym miejscu islamu siedem razy. Z kolei w hinduizmie istnieje siedem światów wyższych i siedem światów podziemnych, a w buddyzmie nowo narodzony Budda i robi siedem kroków. I to tylko niewielka część przykładów występowania siódemki w religiach świata...

Siedem ma znaczenie w prawie każdej religii

Siedem nie zawsze szczęśliwa cyfra?

Liczba siedem jest bez wątpienia jedną z najbardziej tajemniczych, magicznych i mistycznych z wszystkich liczb. Reprezentuje ona ezoteryczny aspekt magii, który jest zrozumiały dla wybranych i nielicznych. Choć ezoterycy twierdzą, że ma magiczną moc, nie zawsze przynosi ona szczęście. W ezoteryce siódemka uważana jest za liczbę przeznaczenia, czyli losu. Oznacza to, że tak jak los może dać wszystko, ale i wszystko zabrać, jest to więc obosieczny miecz, nie zapewnia pasma sukcesów. W tarocie siódemka – Rydwan, oznacza m.in. nowy początek, duchową drogę, odkrycie samego siebie, gotowość na coś nowego i sukces. Jednak Rydwan toczy się bardzo szybko, a to sprawia, że na drodze człowieka może pojawić się dużo niebezpiecznych wybojów i zakrętów.

Siedem nie zawsze szczęśliwa cyfra?

Matematyczna wyjątkowość

Pitagorejczycy darzyli liczbę siedem szczególną czcią jako najwyższą całkowitą liczbę podstawową, niepodzielną przez żadną inną z wyjątkiem 1. Siódemka jest uważana przez niektórych za najbardziej „pierwszą” liczbę spośród pierwszych 10 liczb, ponieważ nie można jej pomnożyć w grupie, co czyni ją rodzajem optymalnej liczby pierwszej. Jest jedyną liczbą pomiędzy 2-10, która nie jest ani wielokrotnością, ani dzielnikiem pozostałych.

Matematyczna wyjątkowość

Badania nad siódemką

Choć powszechność liczby siedem towarzyszy ludzkości od wieków, wciąż jej znaczenie intryguje uczonych, podobnie zresztą jak jej rola w społeczeństwie. Wciąż nad siódemką prowadzone są badania! Niektórzy matematycy i naukowcy uważają, że istnieją specyficzne właściwości tej liczby, które sprawiają, że jest ona atrakcyjna dla ludzi. Alex Bellos, brytyjski matematyk, autor książek i felietonista The Guardian postanowił znaleźć ulubioną liczbę na świecie. Stworzył zakrojone na ogromną skalę publiczne głosowanie na swojej stronie internetowej. Łącznie ludzie z całego świata oddali ponad 44 000 głosów.

Co kieruje ludźmi?

Ankietowani podawali różne powody swoich wyborów, jednak schemat był bardzo powtarzalny. Dla wielu ulubiona liczba oznaczała po prostu coś ważnego np. szczególną datę lub pamiętny wiek z uwagi na jakieś wyjątkowe wydarzenie w życiu. Inni podawali liczbę, która zwyczajnie dobrze im się kojarzyła i emanowała „życzliwością i ciepłem”. Co ważne, liczby nieparzyste były częściej wybierane niż te parzyste, jednak liczby okrągłe kończące się na 5 lub 0 okazały się z niejasne i niezbyt atrakcyjne dla większości osób.

Badania nad siódemką

Miejsca na podium

Na trzecim miejscu najczęściej wybieranych liczb w kategorii tej ulubionej, znalazła się ósemka. Została nagrodzona za piękną symetrię i skojarzenia z chińskim charakterem dobrobytu. Wielu zapewne widziało w ósemce nieskończoność, którą przyjęło się oznaczać za pomocą znaku \infty, podobnego do „przewróconej ósemki”.
Z kolei na drugim miejscu uplasował się numer trzy za liczne występy w kulturze i przyrodzie. I tu chyba nikogo już nie zdziwi, że na pierwszym miejscu znalazła siódemka, jako prawdziwa królowa pośród liczb, które wybierali ankietowani. Otrzymała prawie 10 procent wszystkich głosów i według sondażu Alexa Bellosa bezapelacyjnie jest ulubioną liczbą świata!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku! Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

Co kieruje ludźmi?
0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Niewinny spędził 43 lata w więzieniu. Państwo NIE DA mu odszkodowania!