NiewiarygodneNewsy

Opublikowane 2021-10-08
0 Komentarz

Serial Squid Game to więcej problemów niż sukcesów?!

Netflix wciąż nie schodzi z nagłówków na portalach internetowych! Podczas gdy wszyscy są zajęci oglądaniem Squid Game i obsesją na punkcie aktorów z tego południowokoreańskim dramatu, wygląda na to, że gigant streamingowy ma pewne problemy spowodowane przez serial. Od konieczności usuwania scen z serialu, po jego opublikowaniu, aż do pozwu złożonego przez dostawcę usług internetowych SK Broadband, działającego w Korei Południowej. Dlaczego firma zdecydowała się pozwać platformę streamingową? Czy Netflix miał z nią jakieś wcześniejsze problemy? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, ile pieniędzy może to ich kosztować?

Squid Game - usunięte sceny

Squid Game - usunięte sceny

Squid Game najprawdopodobniej przyniósł Netflixowi ogromny dochód, chociaż żadne oficjalne dane nie zostały jeszcze upublicznione, ale też hitowy serial przysporzył platformie streamingowej pewnych problemów. Jeden z nich oznaczał, że konieczne było dokonanie zmian w produkcji, tuż po jej premierze. Ale co się stało? Cóż, dla tych, którzy mogą nie być na bieżąco, w pierwszym odcinku serialu tajemniczy mężczyzna rozdaje zawodnikom zainteresowanym udziałem w grze survivalowej wizytówki zawierające ośmiocyfrowy numer. Jak się okazało, widzowie faktycznie dzwonili pod ten numer. Wyszło na jaw, że nie był on fikcyjny, ale prawdziwy i według The South China Morning Post należał do mężczyzny po czterdziestce, mieszkającego w prowincji Gyeonggi. Zdradził on lokalnej stacji informacyjnej, że od czasu premiery serialu odbiera około 4000 telefonów dziennie i że większość z nich pochodzi od dzieci, które „chcą być w grze”. Aby oszczędzić mężczyźnie kłopotów z ciągłym dzwonieniem telefonu, Netflix zgodził się rozwiązać problem, usuwając sceny, które zawierały numer. Chociaż to nie wszystko, według lokalnej gazety Hankook Ilbo, członek partii politycznej Korei Południowej zaproponował zdobycie numeru telefonu za oszałamiającą kwotę 100 milionów wonów, czyli około 85 000 dolarów.

Squid Game - konto bankowe

Oprócz problemów z telefonem w serii pojawiły się inne numery, które spowodowały, że twórcy weszli i dokonali pewnych zmian, gdy program został już wydany. Jeśli dotarłeś do końca Squid Game, wiesz, że jedna z postaci otrzymuje na koniec znaczną kwotę nagrody pieniężnej. Jej konto bankowe zostało pokazane na ekranie wraz z ogromnym saldem 45,6 miliarda wygranej. I podobnie jak w przypadku numeru telefonu okazuje się, że to nie są przypadkowe liczby, bo to konto bankowe naprawdę istnieje! Reżyser Squid Game, Hwang Dong-hyuk, w wywiadzie internetowym ujawnił, że należy ono do jednego z producentów serialu. Jak donosi Koreaportal, Hwang powiedział, że mieli pozwolenie na wykorzystanie go przed rozpoczęciem zdjęć. Powiedział również, że od czasu premiery filmu właściciel konta otrzymał depozyty w wysokości 456 wonów (0,38 USD) od osób, które najwyraźniej oglądały serial. Jednak teraz, aby upewnić się, że inne problemy nie pojawią się w przyszłości, postanowiono zamknąć konto.

Squid Game - konto bankowe

Squid Game - problem z napisami

Numery konta i telefonu to nie jedyny problem. Internauci biegle posługujący się koreańskim i angielskim zwrócili uwagę na kilka błędów w napisach do serialu. Jedna z użytkowniczek TikTok stwierdziła, że „jeśli nie rozumiesz koreańskiego, tak naprawdę nie oglądałeś tego samego serialu”. Youngmi Mayer wykorzystała swój profil TikTok, aby pokazać różnice. Zwróciła uwagę, że niektóre z nich mogły być trochę nieistotne, ale jedną z bardziej znaczących było ta, gdy Han Mi-nyeo, zgodnie z angielskimi napisami, powiedziała: „Ja nie jestem geniuszem, ale i tak się udało”, podczas gdy w rzeczywistości powiedziała po koreańsku: „Nigdy nie zawracałam sobie głowy studiowaniem, ale jestem niesamowicie mądra”. Jak widać tłumaczenie zmieniło znaczenie wypowiedzi, a także nie pokazało pełnego zakresu motywacji postaci. W komentarzach do posta niektórzy zauważyli jednak, że ludzie, którzy tłumaczą filmy do napisów, często są przepracowani i nie zawsze są w stanie poświęcić więcej czasu na sprawdzanie tekstów, aby upewnić się, że są one jak najbardziej wierne oryginałowi.

@youngmimayer

##squidgame translations are sooo wrong here’s a little example

♬ original sound - youngmi

Netflix kontra SK Broadband

Jak się okazuje, gigant streamingowy ma również pewne problemy z południowokoreańskim dostawcą Internetu SK Broadband. Jak donosi Reuters, firma pozwała Netflix, prosząc o pokrycie kosztów związanych ze zwiększonym ruchem w sieci i pracami konserwacyjnymi z powodu wzrostu strumieniowego przesyłania treści amerykańskiej firmy. Było to oczywiście spowodowane wydaniem Squid Game 17 września 2021 roku, ponieważ wszyscy internauci pospieszyli, aby streamować tę zupełnie nową serię, która powstawała od 10 lat.

Squid Game - popularność

Współdyrektor generalny Netflix, Ted Sarandos, powiedział, że koreańskojęzyczny film survivalowy z pewnością będzie największą nieanglojęzyczną serią wszech czasów. Dodał, że jest bardzo duża szansa, iż zostanie też najpopularniejszym serialem Netflixa w historii i pobije dotychczasowego rekordzistę, czyli produkcję Bridgerton, którą obejrzało 82 miliony gospodarstw domowych. Teraz, w świetle premiery Squid Game, SK Broadband stwierdziło, że ruch z Netflix w jego sieci wzrósł o 1150 gigabitów na sekundę w ciągu ostatnich trzech lat, osiągając szczyt we wrześniu tego roku. Zatem chociaż był to problem, który trwał od jakiegoś czasu, z pewnością stał się bardziej intensywny wraz z wydaniem serialu. Co to wszystko oznacza dla platformy streamingowej? Czytaj dalej…

Squid Game - problem z napisami

Netflix VS SK Broadband — problem

Biorąc pod uwagę, że ruch danych na platformach, obsługiwany przez SK Broadband, wzrósł 24 razy od maja 2018 roku, można zauważyć jak ogromna jest popularność platformy streamingowej. Obecnie Netflix ma w Korei Południowej status drugiego co do wielkości danych generatora ruchu, zaraz po YouTube Google. Jednak, jak poinformował Reuters rzecznik firmy SK Broadband, ci dwaj są jedynymi, którzy nie płacą opłat za korzystanie z sieci, podczas gdy inni dostawcy treści, tacy jak Amazon, Apple i Facebook, muszą to robić.

Netflix kontra SK Broadband

Netflix — opłaty za korzystanie

Nie ma cienia wątpliwości, że Netflix jest jedną z największych platform streamingowych na świecie. Jak podają na stronie www, ich usługi są dostępne we wszystkich krajach poza czterema, którymi są Chiny, Krym, Korea Północna i Syria. Chociaż ujawniono, że firma nie uiszczała opłat za użytkowanie w Korei Południowej, nie można tego powiedzieć o innych krajach. Według Reuters, gigant przesyłania strumieniowego w płaci dostawcom internetu we wszystkich pozostałych państwach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Czytaj dalej do końca, aby dowiedzieć się, ile pieniędzy firma może w tym przypadku stracić!

Squid Game - popularność

Netflix kontra SK Broadband – orzeczenie sądu

Już w zeszłym roku mówiono o toczącej się debacie, kiedy gigant streamingowy wniósł własny pozew o to, czy ma jakikolwiek przymus płacenia SK za korzystanie z sieci w Korei. Argumentował, że ich obowiązek kończy się na tworzeniu treści i pozostawieniu ich dostępnym. W czerwcu 2021 roku odbyła się sprawa sądowa, która zakończyła się stratą dla Netflixa. Ogłoszono, że dostawcy usług internetowych mogą być upoważnieni do pobierania opłat za wykorzystanie przepustowości w witrynach korzystających z dużego ruchu internetowego, a mianowicie na platformach streamingowych. Natomiast w październiku, w tym samym przypadku, sąd w Seulu stwierdził, że Netflix powinien „rozsądnie” dać coś w zamian dostawcy Internetu za korzystanie z sieci, ponieważ coraz więcej prawodawców z Korei Południowej wypowiadało się przeciwko dostawcom treści, którzy nie płacą opłaty pomimo generowania ruchu w sieci. Zgodnie z dokumentami sądowymi opłata za użytkowanie, którą firma streamingowa musi zapłacić tylko za 2020 rok, wynosi około 27,2 miliarda wonów (22,9 miliona dolarów).

Netflix VS SK Broadband — problem

Netflix kontra SK Broadband – co na to platforma streamingowa?

Chociaż firma streamingowa już odwołała się od orzeczenia, nowe postępowanie ma się rozpocząć pod koniec grudnia. Jednak, jak się okazuje, firma w pewien sposób przyczyniła się do rozwoju kraju. W oficjalnym oświadczeniu Netflix ujawnił, że pomógł w stworzeniu około 16 000 miejsc pracy w Korei Południowej, które wynikały z około 770 miliardów wygranych w inwestycjach, a także przyczynił się do efektu ekonomicznego w wysokości około 5,6 biliona. Chociaż, aby zobaczyć, jak to się skończy i czy mimo wszystko będą musieli zapłacić miliony, trzeba poczekać na nowe orzeczenie sądu.

Czy uważasz, że firma zajmująca się transmisją strumieniową powinna płacić opłaty za korzystanie z sieci. Czy też jej odpowiedzialność kończy się na tworzeniu treści i udostępnianiu ich?
Daj nam znać w komentarzach, a jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie wahaj się podzielić nim ze znajomymi i zostaw polubienie na naszej stronie na Facebooku!
I nie zapomnij śledzić nas na Instagramie, Tik Tok i Youtube, aby uzyskać więcej ciekawych historii!

Netflix — opłaty za korzystanie
0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Gwiazda Squid Game - gorący debiut Jung Ho-Yeon, czyni ją najpopularniejszą aktorką z Korei Południowej!