NiewiarygodneZwierzętaNewsy

Opublikowane 2021-10-04
0 Komentarz

Najnowszy dowód potwierdzeniem, że potwór z Loch Ness naprawdę istnieje?!

Od wielu lat kryptozoolodzy i ludzie pragnący dostrzec coś, o czym mówiono, że było tylko legendą, roili się nad Loch Ness w Szkocji. Mieli nadzieję ujrzenia legendarnego potwora, który podobno żyje w jeziorze i został pieszczotliwie nazwany Nessie. Przez lata pojawiały się od czasu do czasu domniemane obserwacje i nagrania potwora, a w ostatnim czasie światło dzienne ujrzał kolejny materiał, na którym internauci dostrzegli słynnego mieszkańca jeziora Loch Ness. Czy film jest faktycznie dowodem na jego istnienie? Co zostało nagrane? Jaka jest historia Nessie? Czytaj dalej do samego końca, aby poznać najnowsze wiadomości!

Potwór z Loch Ness - nowe dowody?

Brytyjski turysta wiosłował przez szkockie jezioro Loch Ness podczas wycieczki kajakiem i rejestrując na kamerze swoją podróż mógł rzeczywiście nakręcić materiał filmowy ze słynnym potworem. W nagraniu z drona, którego Mavor używał w trakcie wycieczki, można dostrzec coś, co zaczyna wynurzać się na powierzchnię. Gdy dron zbliża się, pozornie do Richarda i jego przyjaciół, rzekoma Nessie staje się znacznie wyraźniejsza i jak wielu zauważyło, wygląda trochę jak stworzenie morskie. A coś, co wydaje się być kształtem przypominającym długą szyję, pasowałoby do opisu potwora na przestrzeni lat. Chociaż, jak zauważył 54-latek, stworzenie wydaje się być znacznie mniejsze, niż wszyscy myśleli.

Potwór z Loch Ness – właściciel materiału filmowego jest sceptykiem?

Ten niewyraźny kształt tuż pod powierzchnią był tak ulotny, że ​​Mavor na początku go nie zauważył, kiedy opublikował film 1 września. Dopiero tydzień później ktoś skomentował video i zasugerował, że to co widać na materiale, to Nessie. Początkowo 54-letni Brytyjczyk odpowiedział, że to tylko sztuczka światła lub fal. Ale im dłużej na nią patrzył tym bardziej myślał, że mogła to być słynna kryptyda, zwłaszcza że obszar, w którym się znajdował był wodą śródlądową bez fal pływowych, które mogłyby wyjaśnić tajemniczy kształt. Rozmawiając z “The Post” Richard ujawnił, że ostatnią rzeczą, jaką chciał zrobić było nagranie Nessie i dodał, że jest w tym temacie bodajże najbardziej sceptyczny z ludzi. Jednak oglądanie swojego klipu sprawiło, że pomyślał, iż jest w nim coś dziwnego.

Potwór z Loch Ness - fałszywe nagranie?

Oczywiście również inni ludzie byli sceptyczni co do tego, co uchwycił Mavor. Niektórzy tak jak on twierdzili, że to tylko sztuczka światła, fal lub jakiegoś gruzu. Inni próbowali to zdemaskować, twierdząc, że to tylko zabawka plezjozaura, która została sfotografowana w nagraniu i wtopiona w materiał. Mimo to warto podkreślić, że nie jest to pierwsza obserwacja Nessie w ostatnich tygodniach. Kilka dni po tym, jak Richard przesłał swoje nagranie, serwis informacyjny The Scotsman poinformował, że 26 sierpnia 8-letni chłopiec z Londynu zrobił zdjęcie sonarem podczas wakacji z rodziną. Według artykułu znajdowali się na pokładzie „Łowcy Nessie”, gdy chłopiec zauważył postać głęboko w wodzie. Przechwycony obraz ukazywał niebieskie tło jeziora z obrazem cieplnym o długim, wężowym kształcie. W wywiadzie ujawnił, że przed podróżą nigdy nie wierzył w tego potwora, ale po zobaczeniu, jak duże jest jezioro i obejrzeniu przechwyconego obrazu, zmienił zdanie i uznał, że Nessie jest prawdziwy. Jeśli jednak nadal jesteś sceptyczny, czytaj dalej do samego końca, aby dowiedzieć się więcej o historii tego stworzenia i innych rzekomych obserwacjach.

Potwór z Loch Ness - początki

Słynny potwór został po raz pierwszy wspomniany już w VII wieku i zapisach świętego Kolumba, irlandzkiego misjonarza, który zatrzymał się nad Loch Ness, by stawić czoła bestii, która odbierała ludziom życie. Podobno mężczyzna widział ją na własne oczy podczas rejsu statkiem po jeziorze. Potwór chciał wtedy zaatakować i utopić marynarzy, ale misjonarz interweniował i przepędził go znakiem krzyża. Po tych wydarzeniach informacje o Nessie pojawiały się dość regularnie. Jednak dopiero w 1933 roku nadszedł prawdziwy renesans. Stworzenie z jeziora miało wówczas widzieć nawet kilkudziesięciu świadków, a także pojawiły się pierwsze zdjęcia i filmy, na których podobno można było je zobaczyć. Potwora opisywano jako ogromne stworzenie mierzące kilka metrów. Jego nogi były podobne do nóg słonia, choć według innych miał płetwy. Przede wszystkim potrafił bardzo szybko poruszać się pod powierzchnią wody.

Potwór z Loch Ness - oryginalne obserwacje

Zaczęło się od obserwacji dokonanych przez właścicieli hotelu położonego w pobliżu jeziora. Ich szokujące doniesienia o gigantycznym zwierzęciu w wodach zbiornika zostały ujawnione w lokalnej gazecie Inverness Courier. Wtedy to stworzenie zostało po raz pierwszy nazwane Potworem z Loch Ness, chociaż niektórzy woleli po prostu powiedzieć Nessie. Sprawa ta szybko stała się fenomenem medialnym, a londyńskie gazety zaczęły wysyłać swoich korespondentów do Szkocji. The Daily Mail zatrudnił nawet myśliwego, aby schwytał bestię, a kiedy po kilku dniach przeszukiwania jeziora zgłosił odnalezienie śladów dużego zwierzęcia, gazeta natychmiast opublikowała dramatyczny nagłówek, który brzmiał: „Potwór z Loch Ness nie jest legendą , ale faktem". Co więcej, jeden z brytyjskich cyrków zaoferował nagrodę w wysokości 20 000 funtów za schwytanie tajemniczego stworzenia. Nic dziwnego, że napłynęły kolejne relacje o rzekomych spotkaniach z potworem.

Potwór z Loch Ness - turystyczna atrakcja

Mężczyzna o imieniu Hugh Gray był pierwszym, który twierdził, że zrobił zdjęcie Nessie. Zapewniał, że widział potwora wylegującego się na skale w odległości półtorej mili od niego i dostarczył jako dowód zdjęcie. Zostało ono opublikowane w Daily Mail, ale eksperci szybko doszli do wniosku, że widoczny tam obiekt był raczej zgniłym pniem niż żywym stworzeniem. To jednak nie zniechęciło większej liczby amatorów sensacji. Dziesiątki turystów przybyło do Loch Ness i usiadło na łodziach lub leżakach, czekając na pojawienie się potwora.

Potwór z Loch Ness - nowe dowody?

Potwór z Loch Ness – dowód na istnienie Nessie?

Trzech entuzjastów postanowiło za wszelką cenę uwiecznić Nessie na filmie. Po 3-godzinnym polowaniu nakręcono krótki materiał filmowy, który według nich przedstawiał poszukiwaną bestię. Nagranie wzbudziło tak duże zainteresowanie, że wideo pokazano na zamkniętym pokazie w Londynie. W tym czasie, a był to rok 1934, doniósł o tym The Times i chociaż film pokazywał przepływający w jeziorze obiekt, trudno było stwierdzić czy był to rzeczywiście słynny potwór. Kolejne zeznania, zdjęcia i nagrania również nie były na tyle przekonujące, by stanowić niezbity dowód jego istnienia. Zresztą nie brakowało też mistyfikacji. Na przykład na brzegu jeziora znaleziono tajemnicze odciski stóp. Po wykonaniu z nich gipsowych odlewów i przesłaniu do Brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej okazało się jednak, że są to odbicia stopy hipopotama. Ale czytaj dalej, aby znaleźć twierdzenia innych, którzy rzekomo widzieli to stworzenie!

Potwór z Loch Ness to dinozaur?

Fałszywe doniesienia chwilowo stłumiły panującą manię Nessie, co nie znaczy, że historie o jego obserwacjach się skończyły. W 1934 r. wykonano chyba najsłynniejsze zdjęcie przedstawiające stworzenie podobne do dinozaura z długą szyją, wynurzające się z mętnych wód jeziora. Zostało opublikowane w Daily Mail, a jej autorem był dżentelmen Robert Kenneth Wilson. Doprowadziło to do dalszych spekulacji na temat potwora z Loch Ness. Niektórzy twierdzili, że był to ocalały plezjozaur, choć warto zauważyć, że gatunek ten wyginął około 65 milionów lat temu. W tym czasie pojawiło się więcej nieprawdopodobnych przypuszczeń. Inni sugerowali, że potwór był niczym innym jak prymitywnym wielorybem wężoszyim, ale tutaj ponownie zwrócimy uwagę, że wyginęły one prawie 18 milionów lat temu. Pojawiały się też bardziej sceptyczne opinie, według których słynna fotografia przedstawiała jedynie fale powstałe w wyniku napływu zimnej wody rzecznej do nieco cieplejszego jeziora.

Potwór z Loch Ness - logiczne wyjaśnienie?

Dopiero po latach odkryto, że zdjęcie było mistyfikacją, wymyśloną przez autora w celu zdobycia sławy. Ale zanim to się stało, teoria o potworze z Loch Ness przypominającym prehistorycznego gada była mocno zapisana w wyobraźni wielu ludzi. Na ten temat pojawiło się mnóstwo teorii. Obecność tajemniczego stworzenia tłumaczono faktem, że mogła to być orka lub inna bardzo duża ryba. Na powierzchni jeziora dość często pojawiały się również gnijące pnie drzew, które mogły sprawiać wrażenie przepływającej obok żywej istoty. Wyjaśnienia tajemnicy szukano także w geologii. Loch Ness to długie i bardzo głębokie jezioro. Z tego powodu poziom wody stale się zmienia, a wahania te przyczyniają się do niezwykłych zjawisk na jej powierzchni. Na przykład co 30 minut pojawia się tzw. fala stojąca, która przepływa przez zbiornik z jednego końca na drugi, a to niektórzy mogą uznać za znak poruszającego się pod wodą ogromnego zwierzęcia.

Potwór z Loch Ness — śledztwo

Fenomen potwora z Loch Ness był przedmiotem zainteresowania naukowców już w latach 60. XX wieku. Następnie kilka brytyjskich uniwersytetów wspólnie podjęło się zbadania głębi jeziora za pomocą sonaru. Jednak nadal nie potrafili wyjaśnić wielu zjawisk tam zachodzących, ponieważ aparatura była zbyt słaba jak na wielkość zbiornika. Kolejnym krokiem w tym kierunku było zatem utworzenie specjalnego Biura Badań Zjawisk Loch Ness. To za jego pośrednictwem do przeszukania wykorzystano dwie łodzie podwodne. Chociaż nie znaleziono słynnego potwora, wielkim odkryciem była ogromna jaskinia na dnie jeziora. Gdy tylko wiadomość o tym pojawiła się w mediach, od razu zaczęto zakładać, że być może to właśnie w jej głębi Nessie znajduje schronienie.

Potwór z Loch Ness - poszukiwanie Nessie kończy się niepowodzeniem

Kolejne ekspedycje nie dostarczyły jednak wystarczających dowodów. Potwór z Loch Ness nadal był zagadką, która nieprzerwanie przetrwała do czasów współczesnych. W 2003 roku jezioro zostało zbadane przez grupę BBC za pomocą nawigacji satelitarnej i prawdopodobnie nie zdziwi Cię, gdy dowiesz się, że po raz kolejny nie przyniosło to żadnych rewolucyjnych odkryć. Mogłoby się wydawać, że lata bezowocnych poszukiwań powinny zniechęcić wiele osób chętnych do poznania tajemnicy jeziora Loch Ness. Tak jednak nie jest. Zagadka pozostaje nierozwiązana od tylu lat i nadal budzi ciekawość, a także są przeprowadzane dalsze badania.

Potwór z Loch Ness - testy DNA

W 2019 roku naukowcy z Nowej Zelandii postanowili skatalogować wszystkie gatunki żyjące w Loch Ness, poprzez ekstrakcję DNA z próbek wody. Po analizie wykluczono obecność dużych zwierząt i ponownie nie znaleziono dowodów na istnienie ogromnego gada morskiego. Odkryto jednak, że węgorze występowały w jeziorze w bardzo dużych ilościach i nie wykluczono również, że ich dorosłe osobniki mogły być prawdziwą twarzą słynnego potwora z Loch Ness. Co więcej, pojawiły się również nowe doniesienia na ten temat. Profesor Henry Bauer, prawdziwy fanatyk legendy o potworach, ogłosił wyniki swoich badań. Jego zdaniem bestia jest raczej gatunkiem nieodkrytego żółwia morskiego, który najprawdopodobniej żyje również w głębinach oceanów. Jego teoria została opublikowana w czasopiśmie naukowym i jest najnowszym rozdziałem w globalnej fascynacji Nessie.

Potwór z Loch Ness — inspiracja

Potwór jest niewątpliwie jednym z najstarszych mitów w dzisiejszej Szkocji. Zainspirował wiele książek, programów telewizyjnych i filmów. Dzięki niemu Loch Ness jest najsłynniejszym jeziorem na świecie, a turystyka w tym rejonie kwitnie. W rzeczywistości każdego roku w wodach zbiornika obserwuje się około 10 niewyjaśnionych zjawisk, a to tylko dowodzi, że legenda jest wciąż żywa.

A czy wierzysz, że Nessie naprawdę istnieje? Daj nam znać w komentarzach, a jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie wahaj się podzielić nim ze znajomymi i zostaw polubienie na naszej stronie na Facebooku!
I nie zapomnij śledzić nas na Instagramie, Tik Tok i Youtube, aby uzyskać więcej ciekawych historii!

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Obrzydliwe i dziwaczne nawyki roylasów. Spanie z trupami, tron połączony z toaletą i inne!