0 Komentarz

Zabawne rośliny wyglądające jak zwierzęta - co przypomina małpę czy nietoperza?

Rośliny rosną wszędzie - na lądzie, w rzekach i oceanach, na szczytach gór i na pustyni. Można je znaleźć nawet na Antarktydzie, czyli w miejscach o najsurowszym klimacie. Szacuje się, że na całej ziemi występuje niemal pół miliona gatunków roślin, a niektóre z nich potrafią zaskoczyć swoim dziwnym i nietypowym wyglądem. Są algi o kształcie płatków śniegu, sukulenty przypominające kamienie, ale też cała masa kwiatów, które łatwo można pomylić ze zwierzętami. Pewien gatunek orchidei, dla przykładu, wygląda tak jak głowa małpy, a podobieństwo można zauważyć gołym okiem. Zwierzęce rośliny przystosowały się aby wyglądać jak konkretne stworzenie aby odstraszyć drapieżniki albo zmylić zdobycz, inne przypadki to zupełny zbieg okoliczności. A jakie gatunki swoim nietypowym kształtem potrafią zmylić nasz wzrok? Gdzie spotkać rośliny łudząco podobne do zwierząt?

Dracula Simia - małpia orchidea

Storczyk z twarzą małpy w naturalnym środowisku występuje w górach Peru i Kolumbii, ale też może być hodowany w warunkach domowych. Patrząc na jego kwiaty można mieć nieodparte wrażenie, że przyglądamy się małpim głowom, które przyglądają się nam swoimi małymi oczkami. Na szczęście ich zapach nie ma nic wspólnego z ssakami, ponieważ bardziej przypomina woń dojrzewających pomarańczy. Dlaczego jednak małpia orchidea została nazwana imieniem najsłynniejszego wampira? Czy jest groźna dla człowieka? Otóż nie! Naukowa nazwa - Dracula Simia, wzięła się od dwóch długich wyrostków, które wyrastają z kwiatów jak kły Draculi, a słowo “simia” to nic innego jak “małpa” w języku łacińskim. A która roślina ma kwiaty wyglądające jak... latające kaczki? Odpowiedź znajdziecie na następnej stronie...

Caleana major - latające storczyki kacze

Kwiaty wyglądające jak kaczki w locie to najbardziej charakterystyczna cecha storczyków Caleana major. Mamy jednak złą wiadomość dla wszystkich tych, którzy chcieliby mieć taką roślinę na parapecie w doniczce - ten gatunek nie jest dostępny na rynku. Aby go zobaczyć konieczna jest podróż do Autralii, gdzie kacze storczyki rosną w eukaliptusowych lasach. Nie można ich hodować w innych warunkach, ponieważ tylko w naturalnym środowisku mają w glebie pewien gatunek grzyba, który utrzymuje roślinę w zdrowiu. Kaczy wygląd kwiatów nie wziął się z niczego, ponieważ przyciąga owady, które wchodzą do “dzioba” i przenoszą ukryty w środku pyłek.

Kwiat białej czapli - habenaria radiata

Storczyki biją na głowę inne rośliny w kategorii upodabniania się do zwierząt. Gatunek Habenaria radiata ma kwiaty niczym latające, białe czaple, a ich płatki łudząco przypominają ptasie skrzydła. Podobieństwo jest wręcz niesamowite! Orchidea pochodzi z Japonii, można ją też spotkać na podmokłych terenach Chin i Korei, a zapierający dech w piersiach kształt sprawia, że została oficjalnym kwiatem okręgu Setagaya w Tokio. Ale to nie koniec zwierzęcych roślin z różnych zakątków ziemi! Czytajcie dalej...

Grzyb jak macki ośmiornicy lub palce diabła

Krwistoczerwone ramiona okratka australijskiego kojarzą się z mackami ośmiornicy, ale przylgnęła też do niego dużo mroczniejsza nazwa - “palce diabła”. Jest to gatunek grzyba, który szokuje swoim mięsistym wyglądem oraz wydziela bardzo intensywny zapach padliny. Z tego względu ludzie zazwyczaj omijają okradka szerokim łukiem, ale za to owady szaleją na jego punkcie, wabione obrzydliwą wonią. Grzyb pochodzi z Australii i Tasmanii, często rośnie na terenach gdzie jest piekielnie gorąco, ale zdarza się, że można go spotkać również w Europie.

Królicze sukulenty w sam raz na Wielkanoc

Rośliny z uszami królika są tak urocze, że nie da się koło nich przejść obojętnie. Podbijają serca miłośników roślin szczególnie w Japonii, choć krajem ich pochodzenia jest Afryka Południowa. Kiedy roślina kiełkuje wygląda jak para zielonych uszów króliczka, które z czasem robią się coraz dłuższe i dłuższe. Można je wyhodować również w domu, a dobra wiadomość jest taka, że są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i do szczęścia potrzebują jedynie większej ilości wody w okresie wzrostu. Jeśli chcecie ich poszukać w sklepach internetowych, szukajcie pod łacińską nazwą Monilaria obconica, a aby zobaczyć kolejne rośliny łudząco podobne do zwierząt zajrzyjcie na kolejną stronę…

Storczyki jak pszczoły

Storczyk o kwiatach w kształcie pszczoły to sprytny wymysł matki natury. Ich wygląd skutecznie naśladuje samice tego gatunku owadów, a przez to zmylone samce lecą w kierunku rośliny kuszone wizją zalotów. Na dodatek przyciąga je też słodki zapach orchidei. Gdy już siądą na jej kwiatach i próbują kojarzyć się z obiektem swoich uczuć, szybko zdają sobie sprawę jaki popełniły błąd. Roślina korzysta właśnie z takich pomyłek, bo owady w ten sposób przenoszą pyłek. W ten sposób faktycznie przyczyniają się do powstawania nowego życia, ale nie pszczół, tak jakby chciały, a nowych storczyków, które będą przyciągać kolejnych zapylaczy.

Kwiat nietoperz

Kwiat nietoperz jest nazywany też “diabelskim kwiatem” lub “kocim kwiatem”, a wszystko za sprawą dużych kwiatostanów, które swoim kształtem mogą budzić różne skojarzenia. Najczęściej jednak widzi się w nich podobieństwo do nietoperzy, ponieważ płatki kwiatów łudząco przypominają rozpostarte skrzydła tych nocnych ssaków. Wielkość całego kwiatostanu jest wręcz oszałamiająca i może dochodzić do 50 cm średnicy, a z jego środka dodatkowo wyrastają liście przypominające taśmę, rosnące na długość nawet 30 cm. Roślina również ze względu na kolor ma nieco mroczny wygląd, ale z drugiej strony wydziela bardzo przyjemny i kuszący zapach. Kwiat nietoperz pochodzi z Azji, ale może rosnąć w doniczkach w każdej części świata. Czy wam też przypomina wyglądem zwierzę kojarzone z filmowym Batmanem?

Kwiaty kolibra

Rośliny najwyraźniej uwielbiają upodabniać się do ptaków, a kolejny na liście jest Crotalaria cunninghamii, o zielonych kwiatach przypominających kolibra. Nie tylko mają one płatki łudząco podobne do małych skrzydełek, ale też łodygę w kształcie dzioba, którym roślinny koliber jest przymocowany do gałązki. W naturalnych warunkach takie cudo można zobaczyć w Australii, ale jego hodowla w innych częściach świata też nie powinna być problematyczna. No i przede wszystkim wygląd kwiatów zachęca do jej posiadania w swoim ogrodzie.

Orchidea wypełniona małymi, nagimi mężczyznami

Orchidea nagiego człowieka to jedna z najbardziej zaskakujących roślin na świecie. Jej kwiatostan jest gęsto wypełniony kwiatami w kształcie małych, nagich ludzików. Zwisają jeden nad drugim, mają wyraźnie zaznaczone ręce i nogi, a nawet małą głowę z dwoma kropkami niczym oczy. Można odnieść wrażenie, że niektóre dosłownie trzymają się za dłonie. Nic więc dziwnego, że ten gatunek został nazwany “naked man orchid”, choć jego naukowa nazwa to już Orchis Italica, która sugeruje miejsce występowania tego niezwykłego storczyka. Bowiem najczęściej można go zobaczyć w środowisku naturalnym we Włoszech lub innych krajach basenu Morza Śródziemnego.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku!
Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Nagrała 200 filmów jak bije syna! Materiał trafił do sieci i wywołał skandal.