NiewiarygodneO co kamanPoradyNewsy

Opublikowane 2021-09-29
0 Komentarz

Dlaczego 30 września 2021 większość smartfonów i komputerów przestanie działać?!

Chyba nikt nie wyobraża sobie teraz życia bez Internetu. Dzięki niemu pracujemy, komunikujemy się ze znajomymi, spędzamy wolny czas surfując po stronach www. Jednak 30 września, czyli już jutro, wiele osób nie będzie mogła skorzystać z Internetu na swoim komputerze czy smartfonie, z powodu tzw. zaciemnienia, które może zatrzymać przepływ danych w milionach urządzeń na całym świecie. Czy to wina jakiegoś ataku hakerskiego? Otóż nie, ale i tak niektóre strony o tematyce komputerowej zaznaczają, że “zaciemnienie” może przynieść katastrofalne skutki. Co dokładnie stanie się 30 września? Jakie urządzenia mogą zostać unieruchomione? Czytajcie do samego końca, aby dowiedzieć się jak w najbliższych dniach uniknąć problemów.

Pluskwa milenijna

Pluskwa milenijna

Komputerowa apokalipsa miała nastąpić już w 2000 roku, a wszystko przez tzw. milenijną pluskwę. Nie był to niebezpieczny wirus, jak może sugerować nazwa, a problem wynikający z zapisu daty na komputerach. Twórcy pierwszych pecetów, dla oszczędności danych w pamięci, wprowadzili skrócony zapis daty, w której rok był prezentowany za pomocą dwóch cyfr, a nie czterech. Dla przykładu rok 1934 był zapisany jako 34, a 1956- ty jako 56. W tym systemie było jednak pewne niedopatrzenie - komputery mogły odczytać rok 2000 jako 1900, ponieważ jeden i drugi kończył się parą zer. Przez to obawiano się, że gdy nastanie nowe millenium, dojdzie do ogólnoświatowej awarii systemów, utraty danych czy nawet zatrzymania fabryk i ruchu lotniczego. Jednym słowem apokalipsa! Na dodatek aktualizacja systemu nie mogła nastąpić automatycznie, zatem gdy 31 grudnia 1999 roku ludzie na zabawach sylwestrowych z niecierpliwością czekali na wybicie północy, firmy informatyczne szykowały się na katastrofę. Ta jednak... nie nadeszła, komputery działały prawidłowo i nie zaszkodziła im żadna milenijna pluskwa. Niestety ponad dwie dekady później pojawiło się ryzyko kolejnej komputerowej apokalipsy i już 30 września tego roku mogą się wyłączyć miliony urządzeń - smartphonów, laptopów czy konsol. Czytajcie dalej…

Pluskwa milenijna 1

Zaciemnienie Internetu

Eksperci już rok temu ostrzegali, że w 2021 może wystąpić ogólnoświatowy problem z dostępem do sieci i przez tak zwane “zaciemnienie” urządzenia, typu telewizory smart, mogą przestać działać. Dokładnie 30 września nastąpi bowiem wygaśnięcie certyfikatów bezpieczeństwa, wbudowanych w urządzenia elektroniczne, co odetnie im dostęp do Internetu. Mowa o certyfikatach IdentTrust DST Root CA X3, wydawanych przez organizację Let’s Encrypt. Ich zadaniem jest szyfrowanie połączenia między urządzeniem a Internetem i dzięki temu nikt nie może wykraść danych użytkowników sieci podczas przesyłania.

Zaciemnienie Internetu

Wygaśnięcie certyfikatu IdentTrust DST Root CA X3

IdentTrust DST Root CA X3 to certyfikat główny, z którego obecnie korzysta Let’s Encrypt. Funkcjonuje od września 2000 roku zapewniając bezpieczne połączenie z serwerami. Znalazł zastosowanie w milionach sprzętów korzystających z Internetu, ale teraz musi zostać zastąpiony nowym typem certyfikatu ISGR Root X1. Stary rodzaj wygaśnie dokładnie 30 września 2021, a wraz nim bez dostępu do sieci zostanie kilka typów urządzeń. Jakich? Odpowiedź na następnej stronie…

Wygaśnięcie certyfikatu IdentTrust DST Root CA X3

Urządzenia elektroniczne bez Internetu

Nieprawidłowe działanie sprzętu mogą zauważyć użytkownicy IPhoneów i IPadów z systemem iOS 9 lub niższym. Smartphone'ów z Androidem w wersji starszej niż 2.3 Gingerbread. Problem też będzie dotyczył komputerów z systemem Windows XP wyposażonym w dodatek Service Pack 2 i wszystkich komputerów Mac z wersją niższą niż 10.12.0. Jeśli gracie na Playstation 3 lub Playstation 4 z oprogramowaniem w wersji 5.00 lub starszej od 30 września prawdopodobnie nie będziecie mogli z nich korzystać. Mamy też złą wiadomość dla posiadaczy telewizorów smart mających więcej niż 5 lat i nie wyposażonych w nowe certyfikaty ISGR Root X1, one również nie będą miały dostępu do sieci, podobnie jak Nintendo 3 ds czy przestarzałe urządzenia z systemem Android. Czy można temu zapobiec?

Urządzenia elektroniczne bez Internetu

Wymagana aktualizacja

Aby urządzenia obsługiwane przez obecny certyfikat IdentTrust DST Root CA X3 działały prawidłowo konieczna jest aktualizacja oprogramowania szczególnie w starszych typach urządzeń. Wygaśnięcie certyfikatu może bowiem najbardziej wpłynąć na elektronikę, która nie jest regularnie uaktualniana, nie posiada systemów automatycznej aktualizacji, w tym przede wszystkim smartphony z przestarzałymi wersjami oprogramowania. Ich użytkownicy czasem w ogóle nie zdają sobie sprawy, że ich sprzęt musi być zaktualizowany aby działał prawidłowo. Wygaśnięcie certyfikatu bezpieczeństwa nie zdarza się pierwszy raz, ostatnio w maju tego roku przestał działać certyfikat AddTrust, a przez to wiele osób korzystających oprogramowania od Stripe lub Roku utraciło dostęp do Internetu. A aby tego uniknąć potrzebna była właśnie aktualizacja dostępna na stronach internetowych tych firm. Okazuje się jednak, że nie działający certyfikat bezpieczeństwa szczególnie może zaszkodzić użytkownikom telefonów. Czytajcie dalej...

Kto może spać bezpiecznie?

Microsoft, dostawca najczęściej instalowanego w komputerach systemu operacyjnego Windows, wciąż dba o to aby na bieżąco aktualizować certyfikaty bezpieczeństwa. Zatem jeśli jesteście ich użytkownikami i nie macie zainstalowanego systemu typu Windows XP Service Pack 2 lub starszego, 30 września możecie spać spokojnie - wasze urządzenie będzie działać prawidłowo. Na bieżąco też pojawiają się aktualizacje iPhone'ów, a o tą kwestię szczególnie powinni zadbać posiadacze smartfonów z systemem iOS 9 i niższym. W najgorszej sytuacji są posiadacze telefonów z Androidem, ponieważ często muszą się zmagać z problemami w uaktualnianiu systemu operacyjnego. Co za tym idzie użytkownicy takiej elektroniki mogą już 30 września pozostać bez Internetu.

Wymagana aktualizacja

Co zrobić przed 30 września?

Jeśli 30 września nie chcecie stracić dostępu do sieci już teraz sprawdźcie czy wasze urządzenie jest zaktualizowane. Szczególnie powinni o to zadbać właściciele starszych sprzętów, w których nie ma automatycznych aktualizacji, a cały proces trzeba zrobić samemu. Zatem zajrzycie na strony internetowe producentów swoich sprzętów, szukajcie informacji o wszelkich poprawkach i uaktualnieniach systemu, a wtedy na pewno 30 września nie będziecie w grupie osób poszkodowanych “internetowym zaciemnieniem”.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku!
Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

5 powodów, które sprawiają, że telefon niszczy relacje między rodzicami i dziećmi!