Niewiarygodne

Opublikowane 2017-02-13
1 Komentarz

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób…

Spokojne, usytuowane między zielonymi wzgórzami, jezioro Nyos w Kamerunie uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, jednak naszym zdaniem daleko mu do miana prawdziwego raju. Jezioro to, głęboko pod powierzchnią ziemi, skrywa śmiertelny sekret. Nyos znajduje się obok nieaktywnego wulkanu (zjawisko takie nazywane jest jeziorem kraterowym), w przybliżeniu 200 mil na północny-wschód od stolicy kraju, Yaounde. W rzeczy samej to właśnie aktywność wulkaniczna spowodowała potworną tragedię, która wydarzyła się 30 lat temu.

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 1

21 sierpnia 1986 roku, coś bardzo niepokojącego zaczęło się dziać w jeziorze. Jego dotychczas turkusowy kolor zmienił się na ciemny czerwony! Naukowcy tłumaczą, że zjawisko to było rezultatem wypłynięcia z głębi jeziora na powierzchnię odkładającego się w wodzie żelaza. Jeśli chcesz dowiedzieć się co takiego wydarzyło się tamtego dnia… Czytaj dalej!
Kliknij w “Następna strona” żeby przejść do dalszej części artykułu

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 2

To był pierwszy akt dramatu, który okazał się jedną z największych katastrof naturalnych, jakie się wydarzyły. Jezioro Nyos w rzeczywistości istnieje od zaledwie 400 lat. Ten szczególny rodzaj krateru, znany jaki “maar”, powstał na skutek erupcji. Wody podgruntowe i lawa zmieszały się, co poskutkowało eksplozją, która utworzyła krater o głębokości 682 stóp.

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 3

Około 50 mil pod jeziorem znajduje się wielka kałuża magmy i to właśnie ta stopiona skała była odpowiedzialna za przerażający wypadek, który miał miejsce w roku 1986. Jako że magma wykazuje cechy życia (tj. zachodzą w niej procesy biologiczne), produkuje dużą ilość gazów, a te unoszą skały znajdujące się w jeziorze i powodują ich przenikanie do wody.
Wydaje się być niegroźnym jeziorem, jednak prawda jest inna. Sprawdź co się wydarzyło na następnej stronie!

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 4

Zazwyczaj to nie stanowi problemu, jednak może się zdarzyć, że nagromadzone gazy spowodują prawdziwą tragedię. I tak właśnie było w przypadku Nyos. Jednym z gazów uwalnianych przez magmę jest dwutlenek węgla. Na ogół pozostaje on pod wodą, na dnie jeziora, tam gdzie temperatura cieczy jest najzimniejsza, jednak zdarza się, że owy gaz wydostaje się na powierzchnię, powodując tym samym katastrofę o oszałamiających skutkach.

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 5

W nocy 21 sierpnia 1986 roku właśnie to się wydarzyło, została uwolniona ogromna fala trującego gazu. Szacuje się, że na powierzchnię wody dostało się wtedy między 100000 a 300000 ton dwutlenku węgla. Niektórzy sugerowali nawet, że gazu było jeszcze więcej. Dwutlenek węgla wypchany na powierzchnię jeziora, bardzo szybko dotarł do doliny.
Kliknij "Następna strona" żeby przejść do dalszej części artykułu.

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 6

Dolina ta prowadzi do kilku obszarów zamieszkiwanych przez ludzi i kiedy gaz dotarł do tych miejsc, nastąpiła tragedia. Po upływie kilku godzin, chmura trującego gazu wulkanicznego zniszczyła całe wioski. Prawdopodobnie dotarła na te tereny po godzinie 21:00, ponieważ dnia następnego wieśniacy, którzy przeżyli, zastali swoich krewnych i znajomych w dokładnie takim stanie, w jakim byli zeszłego wieczoru. Niektórzy zdążyli już zasnąć, inni oddawali się miłosnym uciechom, jeszcze inni jedli właśnie kolację. Śmiertelny gaz dopadł wszystkich, którzy pozostali w wioskach.

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 7

Niektórzy z ocalałych, nie mogąc poradzić sobie z utratą bliskich, popełniali samobójstwa. W sumie tamtej nocy straciło życie około 1700 osób. Przed tragedią Nyos liczyło około 800 mieszkańców, po potężnej katastrofie spowodowanej uwolnieniem trującego gazu, tylko 6 osób pozostało przy życiu. Zginęło również ponad 3,5 tysiąca zwierząt domowych i hodowlanych. Według BBC lekarz, który zajmował się tymi, którzy przeżyli, opisywał u nich symptomy podobne do tych charakterystycznych przy zatruciu gazem ulatniającym się z kuchenki.
To jednak nie koniec historii. Zobacz ciąg dalszy!

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 8

Lata później, Ephriam Che, rolnik zamieszkujący teren przy urwisku, z którego widać było jezioro, wspominał tamtą feralną noc jakby to było wczoraj. W wywiadzie dla magazynu Smithsonian, który przeprowadzono w 2003 roku, opowiadał o wielkim wybuchu jak o osuwisku skalnym. Nastąpiło to w okolicach godziny 21:00, zanim zauważył unoszącą się nad jeziorem dziwną parę o bladym kolorze. Następnego dnia znalazł w pobliżu lokalną pasterkę o imieniu Halima Suley, która najprawdopodobniej usiłowała zbudzić swojego ojca. Było jednak już za późno, bo zarówno on, jak i ich stado krów poumierali.

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 9

Mężczyzna zaobserwował również to, że tamtego dnia nie było nawet much latających nad ciałami padłych ludzi i zwierząt. One też padły rażone chmurą trującego gazu. Naukowcy do dzisiejszego dnia nie są zgodni co do tego, co dokładnie spowodowało uwolnienie śmiercionośnego gazu. Część z nich uważa, że mogło to być wynikiem małego trzęsienia ziemi, inni upierają się przy tym, że musiała to być wyżej wspomniana erupcja dna jeziora. Istnieje jeszcze jedna teoria, która mówi, że powodem było osunięcie się ziemi pod powierzchnią wody, co spowodowała gwałtowna pora deszczowa.
Tak gwałtowne wydarzenia wymagały działań. Znajdziesz je na następnej stronie.

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 10

Doktor George Kling z Wydziału Ekologii i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu w Michigan, odwiedził jezioro Nyos niedługo po katastrofie i zanotował oznaki osuwania się ziemi. Uznał, że mogło to być przyczyną uwolnienia potężnej chmury dwutlenku węgla. Przypuszcza się, że osuwisko mogło spowodować powstanie fali o wysokości około 330 stóp i spieniona woda zderzyła się z dnem jeziora doprowadzając do tragedii.

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 11

Na szczęście włożono wiele wysiłku w to żeby w przyszłości zapobiec podobnej katastrofie. W 2001 roku umieszczono na dnie jeziora specjalne pompy, które mają za zadanie stopniowo uwalniać gromadzący się w wodzie dwutlenek węgla, uniemożliwiając w ten sposób ponowne powstanie wielkiej gazowej chmury. Niestety człowiek, choćby starał się ze wszystkich sił, nie jest w stanie całkowicie zapanować nad naturą, niewykluczone więc, że ogromna masa wody kiedyś spowoduje kolejną tragedię.
Kliknij "Następna strona" żeby przejść do dalszej części artykułu.

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 12

Badania przeprowadzone w 2005 roku dowiodły, że naturalna tama, która reguluje ruch wody w jeziorze jest już mocno zużyta. Istnieje realna szansa na to, że aktywność sejsmiczna może zniszczyć mur całkowicie, a skutki tego byłyby apokaliptyczne. Wówczas ponad 1,8 milionów kubików wody wylałoby się, powodując ogromną powódź, która szacuje się, że dotarłaby aż do granicy z Nigerią.

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 13

Popularne legendy regionalne mówią o złym duchu, który prześladuje jezioro Nyos. Według opowieści, ma on wyjść z wody i zabić tych, którzy mieszkają w zasięgu jego władzy. Podobał ci się ten artykuł? Jeśli tak, podziel się nim ze znajomymi i nie zapomnij polubić naszej strony na Facebooku!
Źródło: scribol.com

Najniebezpieczniejsze jezioro na świecie, które w 1986 roku zabiło 1700 osób… 14
13
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Kim jest Rami Malek, aktor grający legendarnego Freddiego Mercury?
Paweł Kaffler
Paweł Kaffler 14.02.2017, 06:13
A co wlatywało na lokal i było strzelane czy może zasztyletowało tych biedaków