Niewiarygodne

Opublikowane 2018-01-10
0 Komentarz

“Palec śmierci”, dziwne zjawisko, które zamraża wszystko na swojej drodze…

Nie ulega wątpliwości, że Antarktyda jest prawdopodobnie jednym z najcięższych do życia kontynentów na świecie. Głównie z tego powodu, że jest najzimniejsza, wietrzna oraz sucha. Ponad 90% całego lodu na Ziemi jest zlokalizowane właśnie na Antarktydzie. Jednak czy wiesz, że miliony lat temu Antarktyda miała o wiele cieplejszy klimat? Tereny te były porośnięte zielonymi lasami, a dzikie zwierzęta żyły wolno. Naukowcy odkryli skamieniałości, które dostarczyły pewnych informacji dotyczących życia na tym terenie.

“Palec śmierci”, dziwne zjawisko, które zamraża wszystko na swojej drodze… 1

Znalezione mikroorganizmy w najbardziej opuszczonych regionach Antarktydy dało im nadzieję na znalezienie życia na innych planetach. Jakby tego było mało, uważa się, że pierwsze życie na Ziemi mogło powstać właśnie w okolicach Antarktydy. Naukowcy odkryli również pewne zjawisko, nazywane “palcem śmierci” lub “wodnym soplem”, które jest bardzo niebezpieczne.
Przejdź na następną stronę

“Palec śmierci”, dziwne zjawisko, które zamraża wszystko na swojej drodze… 2

Tak zwane “wodne sople” pojawiają się w wodach oceanu, w których jest spora ilość soli. Sól zostaje wyciągnięta z zamarzającej wody ku górze. W miejsce wyssanej wody, wpływa świeża woda, która tworzy zamarznięty podwodny sopel. Naukowcy dowiedzieli się o istnieniu tego fascynującego zjawiska w latach 60. XX wieku, jednak nie udało im się ich nagrać. Dopiero w 2011 roku możliwe było nagranie tego zjawiska.

“Palec śmierci”, dziwne zjawisko, które zamraża wszystko na swojej drodze… 3

Jeśli spełnione są wszystkie warunki, umożliwiające powstanie “wodnego sopla”, to może stać się niebezpiecznie. Lodowy sopel zamraża wszystko na swojej drodze - ryby, kraby, jeżowce itp. Warstwa soli zapobiega jej nagrzewaniu, dzięki czemu sopel staje się jeszcze mocniejszy. Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego potwierdzili, że to zjawisko może pojawiać się też na innych planetach.
Przejdź na następną stronę

“Palec śmierci”, dziwne zjawisko, które zamraża wszystko na swojej drodze… 4

Lód morski staje się porowaty i gąbczasty, ponieważ musi usuwać zanieczyszczenia. Kiedy otaczajaca woda staje sie bardziej słonawa, obniża się temperatura zamarzania i zwiększa się jej gęstość. Z tego właśnie powodu woda dociera do dna i zamraża wszystko na swojej drodze. To zjawisko wygląda zaskakująco i zostało nagrane przez BBC.

“Palec śmierci”, dziwne zjawisko, które zamraża wszystko na swojej drodze… 5

W czasie tworzenia się “palca śmierci” temperatura wody wynosi około -2 stopnie Celsjusza. Aby zarejestrować to niezwykłe zjawisko ludzie musieli użyć specjalnego ubioru, który pozwolił zarejestrować to nagrać. Film udało się nagrać na wyspie Razorback leżącej w Zatoce Erebus od zachodniej strony Ross Island. Natura po raz kolejny udowodniła, że kryje w sobie coś niezwykłego.
Kliknij dalej i przejdź na następną stronę

“Palec śmierci”, dziwne zjawisko, które zamraża wszystko na swojej drodze… 6

Na koniec warto dowiedzieć się, że kontynent dzieli się na dwa regiony: Antarktydę Wschodnią i Zachodnią. Cała powierzchnia kontynentu to około 14 mln km2 co oznacza, że jest prawie dwa razy większy od Australii. W części kontynentu lód ma co najmniej 2 km grubości. Jak wiadomo, tylko organizmy przystosowane do niskich temperatur są w stanie przetrwać.

“Palec śmierci”, dziwne zjawisko, które zamraża wszystko na swojej drodze… 7

Mało kto pragnie zamieszkać na kontynencie. Według statystyk ląd nie ma stałych mieszkańców. Jedynie od czasu do czasu w poszczególnych stacjach badawczych przebywa do 5 tys. osób. Pomimo gęstego lodu, Antarktyda klasyfikowana jest jako pustynia, ponieważ prawie nie ma tam wilgoci. Można powiedzieć, że na Saharze pada więcej deszczu, niż na całym kontynencie.
Źródło: StarStock / YouTube - BBC Earth Unplugged - FKTelevision
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na Facebooku!

5
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Szczątki Arki Noego znalezione na lodowcu. Jakie ma to znaczenie dla ludzkości?