Niewiarygodne

Opublikowane 2017-12-13
0 Komentarz

Wyspa, która została poddana kwarantannie przez 48 lat! Czy wciąż stanowi zagrożenie?

Planeta Ziemia jest domem dla ponad 7,2 mld ludzi, zamieszkujących prawie każdy zakątek globu. Najludniejszym krajem na całym świecie są oczywiście Chiny, które od wielu lat zajmują pierwsze miejsce w rankingu Centralnej Agencji Wywiadowczej. Wiele osób zamieszkuje tereny wysp, które są zasiedlone przez niewielki odsetek ludzi lub stanowią tylko i wyłącznie atrakcje dla sezonowych turystów.

Na naszej planecie znajdziemy również wyspy, które są w ogóle nie zasiedlone przez ludzi. Istnieją również przypadki, gdzie osoby mieszkające na danym obszarze zostały przymusowo przesiedlone. Jedną z takich wysp jest wyspa Gruinard, znajdująca się u wybrzeży Szkocji. Historia tej wyspy oraz jej mieszkańców jest przerażająca…
Jakie wydarzenia miały miejsce na tej wyspie?

Wyspa, która została poddana kwarantannie przez 48 lat! Czy wciąż stanowi zagrożenie? 1

Wyspa Gruinard to niewielka wyspa mająca długość około 2 km. Jak już wcześniej wspomnieliśmy znajduje się u wybrzeży Szkocji, a dokładniej ponad kilometr od północno-zachodniego wybrzeża. Historia wyspy jest bardzo fascynująca, a zarazem przerażająca. Z pewnością wydarzenia, które miały miejsce na tej wyspie utkwiły wielu osobom głęboko w pamięci.

Wyspa, która została poddana kwarantannie przez 48 lat! Czy wciąż stanowi zagrożenie? 2

Znajdując się kilka kilometrów od wyspy Gruinard możemy być spokojni i pewni, że na wyspie nic złego się nie dzieje. Jednak cisza, która dobiega z wyspy ma związek z najtragiczniejszym czasem w historii ludzkości, a dokładnie z II wojną światową. Wraz z początkiem wojny, brytyjczycy poważnie zaczęli obawiać się zagrożenia, które mogło spowodować ogromne szkody.
Co zmusiło brytyjczyków do podjęcia takiej decyzji?

Wyspa, która została poddana kwarantannie przez 48 lat! Czy wciąż stanowi zagrożenie? 3

Pod koniec 1939 roku brytyjczycy obawiali się najbardziej ataku biologicznego lub chemicznego, który miał spowodować ogromną klęskę na wyspach. Był to jeden z głównych powodów, który spowodował, że zaczęli testować śmiercionośną broń chemiczną na własną rękę. W latach 1941-1942 przeprowadzali na terenie wyspy próby polowe, które doprowadziły do skażenia całego obszaru Gruinard wąglikiem.

Wyspa, która została poddana kwarantannie przez 48 lat! Czy wciąż stanowi zagrożenie? 4

Rząd brytyjski wybierając do testów wyspę Gruinard, zmusił wszystkich jej mieszkańców do opuszczenia tego terytorium. W celu przeprowadzenia badań, naukowcy przywieźli na wyspę 90 owiec, które po zakażeniu wąglikiem zaczęły umierać w przeciągu kilku dni. Wynik eksperymentu zadowolił brytyjski rząd, który wyciągnął właściwe wnioski.
Co dalej z zakażeniem na wyspie?

Wyspa, która została poddana kwarantannie przez 48 lat! Czy wciąż stanowi zagrożenie? 5

Przez doświadczenie przeprowadzone na wyspie, naukowcy mieli już pewność, że atak wąglika na niemieckie miasta spowodowałby wyniszczenie wszelkich oznak życia. Ponadto, skażony wąglikiem teren, byłby niemożliwy do zasiedlenia przez kolejne dziesięciolecia. Po zakończeniu wojny w 1945 roku, pierwotny właściciel wysy poprosił rząd o zwrot terytorium, z którego został wydalony.

Wyspa, która została poddana kwarantannie przez 48 lat! Czy wciąż stanowi zagrożenie? 6

Rząd ze swojej strony przyznał wówcza, że ziemia była tak zanieczyszczona, że nie nadawała się do zamieszkania, dopóki nie zostanie całkowicie oczyszczona i uznana za wystarczająco bezpieczną. Niestety, odkażenie całej wyspy było bardzo niebezpieczne i zbyt drogie, dlatego też została poddana kwarantannie i zamknięta.
Jak historia potoczyła się dalej?

Wyspa, która została poddana kwarantannie przez 48 lat! Czy wciąż stanowi zagrożenie? 7

Sprawa wyspy pozostawała nienaruszona do roku 1981. Tego samego roku, grupa mikrobiologów zdecydowała, że sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji. Ostateczne próby oczyszczenia wyspy miały miejsce w 1986 roku, kiedy to władze rozpyliły ponad 280 ton formaldehydu, który według nich miał zneutralizować zagrożenie.

W 1990 roku wyspę Gruinard ogłoszono miejscem wolnym od skażenia wąglikiem. 48 lat po kwarantannie wyspa wreszcie nadawała się do ponownego zamieszkania, jednak wcale to nie przekonało ludzi do ponownego zasiedlenia. W 2007 roku naukowcy ponownie przeprowadzili badania i nie spotkali się z zagrożeniem w postaci bakterii wąglika.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, polub i udostępnij go na Facebooku!
Zobacz również nasz Instagram, Tik Tok oraz kanał na Youtubie, jeśli chcesz zobaczyć więcej interesujących treści.

Źródło: Twitter / Starstock

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

9 ciekawostek o gumie do żucia Bubbaloo!