PoradyZdrowie i Uroda

Opublikowane 2017-06-05
0 Komentarz

10 szkodliwych nawyków w trakcie brania prysznica

Wielu ludzi uważa, że prysznic jest najprzyjemniejszą czynnością w ciągu całego dnia. Czy to ze względu na miłe rozpoczęcie dnia czy też na relaks po całym ciężkim dniu. Strumień gorącej wody jest pod tym względem najlepszy na świecie. Zmywa nie tylko brud, ale i złe emocje, a wszystkie problemy znikają wraz z płynącą wodą.

 10 szkodliwych nawyków w trakcie brania prysznica 1

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę że istnieje szereg błędów, które często popełniamy podczas kąpieli pod prysznicem, a które mogą okazać się bardzo szkodliwe dla naszej skóry. Problemy te demonstruje dermatolog Patricia Farris, która uważa, że lata popełnianych błędów mogą skutkować trwałymi zmianami w strukturze skóry i gruczołów łojowych, przez co nasza skóra staje się bardziej podatna na przesuszenie. Dlatego tak ważne jest, aby poznać najczęściej popełniane błędy w czasie brania kąpieli i wyeliminować je jak najszybciej.

 10 szkodliwych nawyków w trakcie brania prysznica 2

Co ciekawe, złe nawyki kąpielowe mogą prowadzić nie tylko do złej kondycji skóry, ale i do uszkodzenia włosów, co nie dla wszystkich jest oczywiste. Warto więc poznać najczęściej popełniane podczas kąpieli błędy i wyeliminować je ze swojej rutyny. Zapewnisz sobie w ten sposób zdrowie skóry jak i włosów. Jeśli chcesz poznać najczęstsze błędy popełniane podczas kąpieli, znajdziesz je w dalszej części artykułu.

 10 szkodliwych nawyków w trakcie brania prysznica 3

1. Pomijanie mycia stóp

Co ciekawe, wielu ludzi wierzy, że podczas brania prysznica woda i mydło, płyn do kąpieli czy żel pod prysznic, którymi myjemy całe ciało, spływając opłukuje nasze stopy, a więc nie musimy ich dodatkowo myć. To błąd. Jeżeli chcesz uchronić się od grzybicy, czy zakażeń bakteryjnych, codziennie, dokładnie wymyj stopy mydłem, a następnie starannie wycieraj je do sucha. Nie zapomnij o przestrzeniach pomiędzy palcami, gdzie skóra jest wyjątkowo wrażliwa na infekcje.

1. Pomijanie mycia stóp

2. Zostawianie mokrej gąbki pod prysznicem

Najprawdopodobniej, podobnie jak większość ludzi po kąpieli zostawiasz mokrą gąbkę pod prysznicem. Nie jest to dobre rozwiązanie. W mokrym środowisku z łatwością rozwijają się liczne grzyby i bakterie. Dodatkowo, jeśli gąbka nie została dokładnie wypłukana, mają one pożywkę do wzrostu. Ważne jest więc, aby po każdej kąpieli dokładnie wypłukać gąbkę i umieścić ją w suchym, przewiewnym miejscu, aby mogła szybko wyschnąć.

2. Zostawianie mokrej gąbki pod prysznicem

3. Zbyt intensywne wycieranie

Nikt z nas nie używa papieru ściernego do wycierania skóry, jednak prawdą jest, że podczas wycierania, bardzo łatwo można podrażnić skórę, przez zbyt intensywne pocieranie ręcznikiem. Według dermatologów, takie podejście może podrażnić delikatną skórę i jest szczególnie niewskazane dla skóry wrażliwej. Z drugiej strony, pozostawienie skóry mokrej i czekanie aż sama wyschnie, może prowadzić do przesuszenia naskórka, a w ekstremalnych przypadkach do pękania skóry i powstawania bolesnych ran. Najlepiej do wycierania użyć miękkiego ręcznika i delikatnie przykładając go miejsce po miejscu osuszyć skórę.

3. Zbyt intensywne wycieranie

4. Codzienne mycie włosów

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś, że codzienne mycie włosów jest szkodliwe dla skóry głowy. Jak często powinno się więc myć włosy? Z pomocą znów przychodzi nam opinia lekarzy dermatologów, którzy uważają, że osoby z cienkimi i delikatnymi włosami, powinny myć je nie częściej niż raz w tygodniu. Jeśli posiadasz grube i kręcone włosy, zdecydowanie wystarczy, że umyjesz je dwa razy w tygodniu.

4. Codzienne mycie włosów

5. Pomijanie nawilżania skóry po kąpieli

Jeżeli zaraz po kąpieli czujesz, że twoja skóra stała się sucha i jakby ściągnięta, koniecznie szybko nawilż ją balsamem lub kremem. Większość ludzi zapomina o tym ważnym kroku, podczas gdy w czasie kąpieli ze skóry usuwana jest większość substancji, które zapewniają nam naturalne nawilżenie. Nie nawilżanie skóry po kąpieli może prowadzić do przesuszenia, pękania lub złuszczania naskórka.

5. Pomijanie nawilżania skóry po kąpieli

6. Pomijanie prysznica po treningu

Kolejnym ważnym punktem jest prysznic po każdym treningu. Dermatolodzy podkreślają, jak ważne jest, aby dokładnie wykąpać się po każdym treningu. Nie chodzi tu tylko o to jaki towarzyszy ci zapach i co pomyślą sobie ludzie w twoim otoczeniu. To co powinno nas martwić to sam pot. Pozostawiony na skórze jest idealnym środowiskiem dla bakterii. Namnażają się w nim bez przeszkód, powodując wysypki i podrażnienia.

6. Pomijanie prysznica po treningu

7. Zbyt długie prysznice

Dla niektórych zabawne może wydawać się, kiedy twoja skóra (szczególnie na palcach) po długiej kąpieli staje się pomarszczona. Tak naprawdę jest to oznaką odwodnienia skóry. W trakcie zbyt długich kąpieli, twoja skóra traci naturalne substancje nawilżające. Długie kąpiele mogą więc doprowadzić do przesuszania się skóry. Idealna kąpiel powinna trwać około 10 minut.

7. Zbyt długie prysznice

8. Nakładanie odżywki do włosów na całą ich długość i skórę głowy

Jeżeli nie wiesz jak odpowiednio nakładać odżywkę do włosów, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Po pierwsze odżywkę do włosów należy stosować po każdym myciu włosów, jednak powinna ona być odpowiednio dobrana do ich potrzeb. Podczas nakładania odżywki, wmasuj ją delikatnie, nie wykonując zbyt gwałtownych ruchów. Mokre włosy są zdecydowanie delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Po trzecie odżywkę zawsze nakładaj kilka centymetrów od skóry głowy, aby nie obciążyć włosów i nie podrażniać delikatnej skóry głowy.

8. Nakładanie odżywki do włosów na całą ich długość i skórę głowy

9. Strumień zimnej wody na koniec kąpieli

Każdy z nas kocha gorące kąpiele. Ciepło koi nerwy i relaksuje nas, ale czy na koniec kąpieli pamiętasz o tym, aby polać ciało strumieniem zimnej wody? Jest to ważne dla wspomagania naszej odporności, poprawy krążenia krwi w skórze, a także zwiększa zdolność naszego organizmu do spalania tłuszczu. Po gorącej kąpieli spróbuj przez 30 sekund polewać się chłodną wodą.

9. Strumień zimnej wody na koniec kąpieli

Okręcanie mokrych włosów ręcznikiem

Jeśli masz długie włosy, a po kąpieli okręcasz je ręcznikiem, to musisz wiedzieć, że jest to bardzo szkodliwy nawyk. Mocne ściskanie, szczególnie mokrych włosów znacznie je osłabia i może powodować ich wypadanie. Zamiast tworzenia swoistego turbanu, pochyl głowę do przodu i delikatnie odciskaj włosy w miękki ręcznik.

Źródła: Giphy / littlethings.com/StarStock

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na Facebooku.

Okręcanie mokrych włosów ręcznikiem
0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

7 nawykowych czynności, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia