Niewiarygodne

Opublikowane 2017-12-11
0 Komentarz

Niezwykłe miejsca, które zostały opuszczone z różnych przyczyn

Analizując całą historię naszej planety, możemy śmiało powiedzieć, że ludzie od zawsze potrafili budować imponujące budynki. Począwszy od egipskich piramid, barcelońskiej Sagrada Família, paryskiej wieży Eiffla, po Golden Gate Bridge w San Francisco. Ludzkie dłonie są w stanie dokonać cudu, a z dnia na dzień możliwości konstruktorów i architektów są coraz to większe. Niestety, koszty związane z utrzymaniem niektórych obiektów przerosły możliwości miejscowych władz, co spowodowało ich zamknięcie. Poniżej prezentujemy 20 niezwykłych miejsc, które z różnych powodów zostały opuszczone przez człowieka…

1. Dworzec międzynarodowy w Canfranc

1. Dworzec międzynarodowy w Canfranc

Międzynarodowy dworzec kolejowy w hiszpańskich Pirenejach został otwarty w 1928 roku. Dworzec znajduje się na końcu tunelu, którym kursowała linia kolejowa Pau-Canfranc. Niemniej jednak, po zniszczeniu mostu kolejowego L'Estanguet koło Accous w roku 1970, ruch pociągów został nagle wstrzymany. Od tego momentu, dworzec jest całkowicie zamknięty dla osób z zewnątrz.
Przejdź na następną stronę i dowiedz się o kolejnych opuszczonych miejscach!

2. Miasto Prypeć

Po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej rząd ukraiński został zmuszony do ewakuacji miasta zamieszkałego przez około 50 tysięcy osób. 27 kwietnia 1986 roku miasto Prypeć stało się “Miastem Widmo”. Mieszkańcy opuszczając swoje domy mogli zabrać ze sobą tylko jedną walizkę i najpotrzebniejsze rzeczy. Telewizory, zabawki, meble, kosztowności i dokumenty pozostały w opuszczonych kwaterach.

2. Miasto Prypeć

3. Forty Maunsella

Forty Maunsella są to opancerzone wieże zbudowane u ujścia Tamizy i Medway w czasie II wojny światowej w celu obrony Wielkiej Brytanii. Służyły one do obrony ujścia Tamizy przed nalotami Luftwaffe, a w ich skład wchodziło cztery forty: Rough Sands (HM Fort Roughs) (U1), Sunk Head (U2), Tongue Sands (U3), Knock John (U4). Pod koniec lat 50. XX wieku forty zostały opuszczone.
Kliknij dalej i zapoznaj się z kolejną stroną artykułu!

4. Pałac Ca’Dario

Pałac został zbudowany w latach 1479-1487 przez Pietro Lombardo dla Giovanniego Dario. Po jego śmierci, pałac odziedziczyła córka Marietta, która wyszła za mąż za Vincenzo Barbaro. Niestety, Vincenzo został zamordowany, a jego żona targnęła się na życie rzucając się w Canal Grande. Nieco później, syn pary został również zamordowany w tajemniczych okolicznościach. Po tych wszystkich wydarzeniach pałac został nazwany “zabójczym pałacem” oraz “domem bez powrotu”. W kolejnych latach, każdy właściciel tego pałacu umierał z powodu choroby lub odbierał sobie życie.

5. Cmentarz Abney Park

W Londynie nie znajdziemy spokojniejszego i cichszego miejsca niż ten spektakularny cmentarz Abney Park. Ukryte za wieczną mgłą rzeźby i nagrobki można obserwować udając się na spacer po tym mistycznym miejscu. Oczywiście nie każdy turysta przyjeżdżający do Londynu ma ochotę na spacer po starym cmentarzu, jednak obecnie jest to rezerwat przyrody.
Przejdź na następną stronę!

6. Linia 1 metra w Madrycie

Stacja Chamberí została wybudowana w 1919 r. Cała linia liczy w sumie 33 stacje z peronami o łącznej długości 23,876 km torów. Ponadto, jest to najstarsza linia metra, a jedna z jej stacji przebiega bezpośrednio pod placem Chamberí. Niestety, z powodu złego usytuowania stacji została ona zamknięta w 1966 roku. W marcu 2008 r. pomieszczenia starej stacji przekształcono w muzeum „Andén Cero”.

7. Szpital - sanatorium

Szpital zlokalizowany w północnej części miasta Tarrasa w Barcelonie został wybudowany w celu leczenia osób zmagających się z chorobami układu oddechowego. Szpital został oddany do użytku w roku 1952. W latach swojej działalności pomógł osobom zmagającym się z nowotworami płuc oraz gruźlicą. Niestety w roku 1997 szpital został zamknięty.
Kliknij dalej i zapoznaj się z pozostałą częścią artykułu!

8. Cmentarzysko samolotów

Osoby, które są ciekawe jak wyglądają samoloty, które zostały wycofane ze służby armii USA powinny odwiedzić cmentarzysko samolotów. Jest ono zlokalizowane w sercu pustyni w Tucson w Arizonie. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ suchy klimat zapobiega korodowaniu kadłuba oraz pozostałych części samolotu.

3. Forty Maunsella

9. Szkoła weterynaryjna

Dla osób fascynujących się porzuconymi miejscami oraz dla tych, którzy poszukują adrenaliny to miejsce jest wręcz idealne! Opuszczona szkoła weterynaryjna to budynki datowane na początek XX wieku, które obecnie zostały wpisane na listę zabytków. Po przeniesieniu uczelni w inne miejsce, budynki znajdujące się w samym sercu Brukseli zostały opuszczone.
Przejdź na następną stronę

4. Pałac Ca’Dario

10. Szpital Państwowy

Zbudowany w 1874 roku szpital natychmiast stał się jednym z najbardziej luksusowych i ważnych instytucji w kraju. Mimo, że był to szpital psychiatryczny, lekarze starali się zapewnić pacjentom godne i przyjazne warunki. W 1984 roku budynki szpitala zostały wpisane do Krajowego Rejestru Historycznego, jednak mimo wszystko część budynków zostało rozebranych w 2007 roku.

11. Bazy morskie

Rosja jest posiadaczem największej ilości podwodnych okrętów atomowych na całym świecie. Aby wybudować taki okręt, potrzebne było ogromne zaplecze techniczne dające możliwość budowy oraz konserwacji jednostek pływających. Jedna z Rosyjskich baz morskich znajduje się pod wielką górą i posiada setki podwodnych tuneli, które dawały schronienie podwodnym gigantom.
Przejdź na następną stronę i dowiedz się więcej!

12. Porzucone łodzie

Porzucone łodzie na Jeziorze Aralskim to miejsce, w którym można zrobić niezwykłe fotografie. Jezioro Aralskie jest świetnym przykładem, jak działalność człowieka wpływa na naturalne środowisko. Wyschnięcie jeziora jest to jedna z największych katastrof ekologicznych w historii ludzkości. Po wyschnięciu jeziora pozostało wiele statków i łodzi, które są zakotwiczone na suchym lądzie.

13. Willa Excelsior

Ten wspaniały dwór znajduje się w Hiszpanii w samym sercu miejscowości Luarca. Willa została zbudowana w 1912 roku przez Manuel Méndez de Andes, bratanka jednego z najbardziej wpływowych biznesmenów, który dorobił się fortuny w połowie XIX wieku. Niestety, okazała willa została porzucona przez spadkobierców.
Kliknij dalej!

14. Schron przeciwatomowy

W 1970 roku, pod przewodnictwem Mao Tse Tunga, Chiny postanowiły zbudować imponujące podziemne miasto jako środek zapobiegawczy przed ewentualnym atakiem nuklearnym. Lata mijały, a wojna nuklearna całe szczęście nie nadeszła. Setki osób, które pracowały przy budowie poświęciły kilkanaście lat ze swojego życia. Od 2008 roku schrony pozostają opuszczone.

5. Cmentarz Abney Park

15. Cmentarzysko lokomotyw

Cmentarz kolejowy w Uyuni w Boliwii jest pełny porzuconych pociągów. W latach 40. XX wieku przemysł górniczy w okolicznych miasteczkach upadł i właśnie z tego powodu, tak wiele lokomotyw zostało porzuconych. Od kilku lat miejsce to jest celem turystów odwiedzających Boliwię, jednak obecnie występuje głównie jako cmentarz kolejowy, a nie atrakcja turystyczna.
Przejdź na następną stronę i czytaj dalej!

16. Krypta

W 1878 roku Emile Bockstael, burmistrz belgijskiego miasta Laeken, nakazał przebudować cmentarz i zbudować spektakularną luksusowe kryptę. Projekt ten zakładał połączenie piękna i funkcjonalności jednak pomysł zdecydowanie nie przypadł ludziom do gustu. W 1885 roku krypty zostały zamknięte z powodu wilgoci oraz przeciekania wody.

17. Latarnie morskie

Północne wybrzeże Rosji przechodzi przez koło podbiegunowe, gdzie zimą nie sposób funkcjonować. Aby uniknąć poważnych wypadków, władze Związku Radzieckiego postanowiły wybudować sieć latarni morskich, które miały pomóc w orientacji statkom poruszających się po wodach w tej części kraju. Niestety, po upadku Związku Radzieckiego latarnie morskie zostały opuszczone.
Kliknij dalej i sprawdź pozostałe obiekty znajdujące się w naszym artykule!

18. Takakanonuma Greenland

Japoński park rozrywki został otwarty w 1973 roku. Dwa lata później, nakazano zamknąć park, najprawdopodobniej z powodu licznych wypadków, które miały miejsce na jego terenie. W 1986 roku park Takakanonuma Greenland został otwarty ponownie i funkcjonował do 1999 roku. Pomimo tego, że park usytuowany jest około 200 km od Tokio, nie cieszył się zbytnim zainteresowaniem. Dziś, jest to miejsce, którego nie znajdziemy na żadnej mapie.

19. Teatr Varia

Budynek w stylu secesyjnym został zbudowany w 1913 roku przez architekta E. Claesy. Pomimo tego, że przetrwał wojnę w stanie praktycznie nienaruszonym, podjęto decyzję o porzuceniu tak pięknego miejsca jakim był teatr Varia. Dopiero w 1986 roku rozpoczęto pracę nad przywróceniem dawnej świetności obiektowi.

20. Szpiegowskie centrum na Diabelskiej Górze

W czasach zimnej wojny amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała z Berlina cały Blok Wschodni. Ślady tego podsłuchiwania można oglądać do dzisiaj. Jednym z najlepszych przykładów jest baza znajdująca się na Diabelskiej Górze (Teufelsberg). Po upadku muru berlińskiego baza była wykorzystywana przez lotnictwo cywilne, jednak w 1991 roku została zamknięta.
Źródło: Pixabay / Twitter / Instagram
Jeśli podobał Ci się nasz artykuł, udostępnij go znajomym na Facebooku!

1
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Szczątki Arki Noego znalezione na lodowcu. Jakie ma to znaczenie dla ludzkości?