Niewiarygodne

Opublikowane 2017-10-22
0 Komentarz

7 efektów specjalnych, których nikt nie zauważył!

Choć wydaje się to czymś nowym, efekty specjalne są częścią kina od początku jego istnienia. Już w XIX wieku mogliśmy się spotkać z pierwszymi efektami specjalnymi, które jeszcze nie do końca były dopracowane. Pierwszy film braci Auguste i Louis Lumière z 1895 roku był dokumentem i przedstawiał jak sam tytuł wskazuje “Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie”. Film, który został nakręcony z wielkim rozmachem to niewątpliwie “Narodziny narodu” z 1916 roku, autorstwa Davida Warka Griffitha. Które współczesne filmy zostały nafaszerowane efektami specjalnymi?

1. Krwawy diament (2006)

“Krwawy diament” jest to jeden z najsłynniejszych dramatów wojennych z Leonardo DiCaprio (42) i Jennifer Connelly (46) w rolach głównych. W scenie, gdy Connelly rozmawia z umierającym DiCaprio widzimy ogromne poruszenie, smutek i żal. Jak się później okazało, scena ta była kręcona tylko jeden jedyny raz, a łzy głównej bohaterki zostały dodane komputerowo. Wiedzieliście o tym?
Przejdź na następną stronę i sprawdź kolejne filmy!

2. Forrest Gump (1994)

Ten film fabularny nakręcony przez Roberta Zemeckisa (65) zawierał liczne efekty specjalne, które znacznie zmieniły cały film. Postać głównego bohatera granego przez Toma Hanksa (61) jest niewątpliwie bardzo charakterystyczna. Jednak podczas kręcenia filmu nie obeszło się bez pomocy efektów specjalnych. Chodzi tu o scenę, gdy Gump znajduje pióro na swoich stopach, które zostało dodane komputerowo.

3. Szklana pułapka 3 (1995)

“Szklana pułapka 3” jest to film sensacyjny, który zdobył wielu fanów na całym świecie, głównie za sprawą wcielającego się w główną rolę Bruce'a Willisa (62). W jednej scenie możemy zauważyć jak główny bohater John McClane zostaje zmuszony do spaceru przez jedną z najniebezpieczniejszych dzielnic w mieście owinięty tylko i wyłącznie w plakaty. Z powodu niebezpieczeństwa jakie groziło aktorowi, treść na plakatach została dodana za pomocą komputera.
Kliknij dalej i zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!

4. Piękny umysł (2001)

Film opowiada historię młodego geniusza matematycznego Johna Nasha, który za wszelką cenę pragnie opracować teorię umożliwiającą mu zostanie cenionym w świecie naukowcem. Niestety, na jego drodze staje choroba psychiczna, która odgradza go od świata i rzeczywistości. W jednej ze scen możemy zaobserwować moment, kiedy Russell Crowe (53) opuszcza dziecko do wody. Całe szczęście jest to tylko efekt bazujący na nałożeniu na siebie dwóch zdjęć.

5. Captain America: Pierwsze starcie (2001)

Akcja filmu toczy się w okresie II wojny światowej, kiedy to młody Steve Rogers stara się zaciągnąć do wojska. Przez swoją posturę zostaje zdyskwalifikowany, jednak po udziale w tajnym eksperymencie jest w stanie pokonać nazistów. Po przemianie w superbohatera, reżyser musiał podjąć decyzję o ingerencji specjalistów od efektów specjalnych, którzy “dorobili” Chrisowi Evansowi (36) muskulaturę.
Przejdź na następną stronę i dowiedz się więcej o efektach specjalnych!

6. The Social Network (2010)

“The Social Network” jest to opowieść o powstaniu Facebooka oraz o tym, jak Mark Zuckerberg podbił świat. W filmie, kluczową rolę odgrywają bliźniacy Cameron Winklevoss oraz Tyler Winklevoss, w których rolę wcielił się Armie Hammer. Dzięki Hammerowi twórcy filmu byli w stanie odtworzyć scenę na Harvardzie. Zagrał on podwójną rolę, która była możliwa dzięki efektom specjalnym.

7. San Andreas (2015)

“San Andreas” jest filmem z gatunku katastroficznych, opowiadającym historię przerażającego kataklizmu, który miał miejsce w San Francisco. Podczas oglądania filmu możemy zaobserwować czym są efekty specjalne na najwyższym poziomie. Fala tsunami, trzęsienie ziemi oraz ogrom zniszczeń są dziełem ekipy odpowiadającej za efekty specjalne.
Źródło: Twitter / Instagram

Jak oceniasz efekty specjalne w powyższych filmach? Podziel się swoją opinią w komentarzu i udostępnij artykuł na Facebooku!

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Szczątki Arki Noego znalezione na lodowcu. Jakie ma to znaczenie dla ludzkości?