Porady

Opublikowane 2017-10-17
0 Komentarz

6 oznak emocjonalnego zaniedbania w dzieciństwie

Emocjonalne zaniedbanie u dzieci to brak odpowiedzi na potrzeby emocjonalne dziecka. Jak się okazuje, przemoc może objawiać się na wiele sposobów. Wiele dzieci doświadcza przemocy fizycznej, słownej, emocjonalnej, jednak w przypadku dzieci, emocjonalne zaniedbanie oznacza ignorancję oraz niezaspokojenie naturalnych potrzeb.

Dzieci u których stwierdza się zaniedbanie wbrew pozorom nie mają trudnego dzieciństwa, nie są bite, ani nie doświadczają przemocy słownej. Jak się jednak okazuje, nie każdy potrafi sobie poradzić z przeszłością. Konsekwencje takiego zaniedbania są widoczne dopiero w życiu dorosłym i objawiają się w następujący sposób...
Jakie są inne oznaki emocjonalnego zaniedbania?

6 oznak emocjonalnego zaniedbania w dzieciństwie 2

1. Uczucie pustki

Uczucie pustki jest jednym z najgorszych uczuć, jakie może doświadczyć człowiek. Dla niektórych jest to niewyobrażalny ból brzucha, klatki piersiowej lub głowy, a dla innych powód, aby zamknąć się w pustym mieszkaniu w samotności. Uczucie pustki może pojawić się w dowolnym momencie powodując, że stajemy się otępieni, smutni i bez nadziei na lepsze jutro.

2. Strach przed uzależnieniem

Wiele osób obawia się, że emocjonalne zaniedbanie z dzieciństwa może odbić się w życiu dorosłym i powodować uzależnienia. Osoby takie mają problem z oparciem się niektórym nałogom oraz obawiają się pewnych sytuacji, które mogą pogorszyć ich stan. Z drugiej strony, osoby te mają problem z utrzymaniem swoich emocji na wodzy, co czasem może skończyć się tragicznie.
Przejdź na następną stronę i sprawdź inne objawy!

2. Strach przed uzależnieniem

3. Zaburzona samoocena

Osoby, które w dzieciństwie doświadczyły emocjonalnego zaniedbania mają problem z niską samooceną. Walka z samym sobą jest bardzo trudna, dlatego też ludzie często krytykują samych siebie. Jak wiadomo, gdy samoocena jest niska, to niezależnie od osiągnięć i sukcesów możemy spodziewać się zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy lęk.

3. Zaburzona samoocena

4. Poczucie winy, smutek i rozżalenie

Ludzie doświadczający zaniedbania, zwykle cierpią z powodu poczucia winy na które nie mają wpływu. Niektórzy mają skłonność do brania całej winy na siebie, jednak w większości przypadków to rodzice powinni brać odpowiedzialność za popełnione błędy. Poczucie winy wpędza nas w zakłopotanie i często przejawia się smutkiem i ogromnym rozżaleniem.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o emocjonalnym zaniedbaniu?

5. Trudne myśli

Osoby, które miały problemy w dzieciństwie mają wyjątkowo skomplikowaną osobowość. Nie potrafią sobie radzić z negatywnymi emocjami, a ponadto myślą, że nie zasługują na szczęście. Warto wiedzieć, że to co myślimy, ma bezpośredni wpływ na nasze życie. Dlatego też, nie powinniśmy się zadręczać myślami, które i tak nie mają wpływu na nasze teraźniejsze życie.

5. Trudne myśli

6. Problemy z emocjami

Czy masz problem z wyrażaniem emocji? Wiele osób, które miały trudne dzieciństwo nie potrafią okazywać emocji. Niekiedy tłumią je w sobie bardzo długo, a następnie wybuchają w niespodziewanym momencie. Przez problemy z wyrażaniem emocji mogą stracić przyjaciół oraz zrazić do siebie osoby najbliższe. Niekontrolowane wybuchy są objawem stresu oraz nagromadzenia negatywnych emocji, które ciążą na człowieku.

Źródło: Starstock / Giphy

Czy ktoś z Twoich najbliższych ma problem z negatywnymi wspomnieniami z dzieciństwa? A może sam cierpisz z powodu zaniedbania emocjonalnego? Jeśli artykuł był dla Ciebie przydatny, udostępnij go znajomym na Facebooku!

2
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

5 rzeczy, których nigdy nie powinno się mówić chłopakowi!