NiewiarygodneZwierzęta

Opublikowane 2017-10-16
0 Komentarz

8 najdziwniejszych małp z całego świata!

Na całym świecie żyje około 270 gatunków małp, które w 90% mają podobne DNA do ludzkiego. Małpy szerokonose występują na kontynencie amerykańskim i są nazywane małpami Nowego Świata. O początkach małp wąskonosych możemy dowiedzieć się więcej śledząc historię Azji i Afryki. Dawniej małpy wąskonose występowały również w Europie, jednak obecnie możemy spotkać tylko jeden gatunek zamieszkujący Gibraltar. W tym artykule, wskażemy 8 najbardziej niesamowitych i unikalnych małp zamieszkujących naszą planetę!

1. Nosacz sundajski

Nosacz sundajski jest to gatunek zagrożony wyginięciem, który charakteryzuje się wyjątkowo ogromnym nosem. Mimo tego, że nos często przeszkadza im w jedzeniu, jest to kluczowy element, który ma za zadanie przyciągnąć partnera płci przeciwnej. Nosacze zamieszkują tereny Borneo w przybrzeżnych lasach namorzynowych i w lasach deszczowych.
Przejdź na następną stronę i sprawdź pozostałe gatunki!

1. Nosacz sundajski 1

2. Saki białolica

Jest to jeden z gatunków małp szerokonosych zamieszkujący tropikalne dżungle Peru, Boliwii, Brazylii i Kolumbii. Samce są koloru czarnego, z dodatkiem białego futra na przedniej części głowy, samice natomiast mają kolor futra brązowo-szary. Ogon saki białolica jest o wiele bardziej owłosiony, niż u pozostałych gatunków małp.

3. Uakari szkarłatny

Uakari szkarłatny nazywany jest również łysym lub białym. Obecnie ssaki występują w brazylijskich i peruwiańskich regionach Amazonki. Charakterystyczne jest to, że żyją w stadach składających się nawet z setki osobników tego samego gatunku. Specyficzny wygląd samców ma za zadanie przyciągnąć samice.
Sprawdź kolejne niespotykane gatunki! Przejdź na następną stronę.

4. Tamaryna cesarska

Te małe słodkie małpy są nazywane tak ze względu na ich podobieństwo do niemieckiego cesarza Wilhelma II z XIX wieku, który miał bardzo podobny wyraz twarzy. Długie charakterystyczne wąsy nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla samców. Samice również noszą je z dumą. Tamaryna cesarska zamieszkuje w dżunglach Brazylii, Peru i Boliwii.

5. Wyrak filipiński

Wyrak filipiński bez problemu zmieściłby się do naszej kieszeni, gdyż długość jego ciała osiąga około 14 cm bez ogona. Masa tego przesłodkiego zwierzęcia wynosi około 150 gram, jednak najbardziej charakterystyczne są ogromne oczy, które są zdecydowanie nieproporcjonalne do reszty ciała. Wyraki filipińskie prowadzą nocny tryb życia, a ich dieta opiera się na zjadaniu owadów, pająków oraz jaszczurek.
Kliknij dalej i zobacz co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy!

6. Mandryl barwnolicy

Pomimo tego, że jest to jedna z największych małp na świecie, nie jest to główna cecha, która czyni je wyjątkowymi. Mandryl barwnolicy ma bliski związek z pawianem, jednak jego twarz wyróżniają wyjątkowo jasne kolory. Czerwony nos, otoczony niebieskawymi zmarszczkami to cechy charakterystyczne dla samców.

2. Saki białolica

7. Rokselana

Stosunkowo niedawno odkryte ssaki, które mają twarz przypominającą czaszkę. Uważa się, że ich płaskie i cofnięte nosy pomagają w walce z zimnem, na które Rokselany są narażone. Zamieszkują one głównie Azję, gdzie bez przerwy narażone są na zmiany warunków atmosferycznych. Niestety, jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

8. Pigmejka karłowata

Jest to jedna z najmniejszych małp na świecie, o średnim rozmiarze 13 cm. Pigmejka karłowata waży około 140 gram, jednak samice są nieco większe od samców, co jest zdecydowanie wyjątkowe. Gatunek ten zamieszkuje lasy deszczowe zachodniej Brazylii, wschodnich obszarów Ekwadoru i Peru oraz południowo-wschodniej części Kolumbii.

Źródło: Starstock / Unsplash / Twitter / Giphy

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, udostępnij go znajomym na Facebooku!

1
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Szczątki Arki Noego znalezione na lodowcu. Jakie ma to znaczenie dla ludzkości?