NiewiarygodnePorady

Opublikowane 2017-10-16
0 Komentarz

5 mitów na temat Bluetooth, w które nikt nie powinien wierzyć

Bluetooth jest technologią, która od 2002 roku gości w naszych telefonach, komputerach, drukarkach oraz innych urządzeniach wykorzystywanych przez nas każdego dnia. Pierwsza myśl konstruktorów Bluetooth była taka, aby pozbyć się uciążliwych kabli oraz z łatwością móc połączyć ze sobą dwa telefony. Mimo znacznego ułatwienia, wiele osób zaczęło doszukiwać się negatywnych skutków wykorzystywania technologii bezprzewodowej. Z tego właśnie powodu powstało wiele mitów na temat łączności Bluetooth, które postanowiliśmy raz na zawsze obalić. O czym powinny wiedzieć osoby regularnie korzystające z łączności bezprzewodowej?

1. Zużywa mnóstwo energii: Mit

1. Zużywa mnóstwo energii: Mit

Aby oszczędzać energię w Twoim telefonie, musisz wyłączyć wszystkie połączenia sieci bezprzewodowej, ponieważ to właśnie one zużywają najwięcej baterii. Chodzi tu szczególnie o wykorzystanie technologii takich jak GPS oraz Bluetooth. Ciągłe wykorzystywanie sieci bezprzewodowej może mieć znaczący wpływ na zużycie baterii, jednak czy aby na pewno?
Czy technologia Bluetooth faktycznie zużywa tyle energii?

1. Zużywa mnóstwo energii: Mit 1

2. Zużywa mnóstwo energii: Fakt

Prawdą jest, że we wcześniejszych wersjach urządzeń Bluetooth zużycie energii było dość znaczne. Inżynierowie starali się rozwiązać ten problem i udało im się osiągnąć zamierzony cel w wersji 4.0. Od tego czasu technologia Bluetooth zużywa niewiele energii, dlatego też nie ma większego wpływu na baterie.

2. Zużywa mnóstwo energii: Fakt

3. Zakłócenia: Mit

Ponieważ zarówno urządzenia Bluetooth jak i WiFi pracują zarówno w paśmie częstotliwości 2.4 GHz. Z tego powodu mogą wystąpić zakłócenia, które przerwą bezprzewodowe połączenie. Dlatego też zaleca się, aby nie włączać jednocześnie Bluetooth i WiFi. Ponadto, możemy mieć również problemy z sygnałem, które utrudniają przesyłanie danych.
Przejdź na następną stronę, aby dowiedzieć się więcej o łączności Bluetooth!

3. Zakłócenia: Mit

4. Zakłócenia: Fakt

Problem z zakłóceniami również został rozwiązany podczas pracy nad wersją 4.0. W tym przypadku zastosowano technologię, która nie ustawia się na jednej częstotliwości, ale obsługują ich aż kilkadziesiąt jednocześnie! Jednak różnice pomiędzy Bluetooth i WiFi są na tyle znaczne, że obie technologie nie zakłócają siebie nawzajem.

4. Zakłócenia: Fakt

5. Zasięg: Mit

Zasięg Bluetooth jest największym problemem, z którym każdy użytkownik musi się zmierzyć. Jak sama nazwa wskazuje jest to sieć bezprzewodowa, która nie wymaga użycia kabli. Dlatego też, dla bardziej wymagających urządzeń o wiele łatwiej jest zastosować połączenie przewodowe, które daje nam gwarancję płynnej pracy.
Kliknij dalej i sprawdź, czy Bluetooth ma faktycznie słaby zasięg.

5. Zasięg: Mit

6. Zasięg: Fakt

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, użytkownicy Bluetooth mają problemy z zasięgiem. Faktem jest, że zasięg Bluetooth uzależniony jest od klasy mocy. Według tego, klasa 3 ma zasięg do 1 m, klasa 2 do 10 m, natomiast klasa 1 do 100 m. Obecnie w większości urządzeń montowany jest Bluetooth klasy 1, który z łatwością działa w obrębie 100 m.

6. Zasięg: Fakt

7. Szkodliwy dla zdrowia: Mit

Technologia Bluetooth wykorzystuje fale radiowe, czyli promieniowanie elektromagnetyczne, dzięki czemu możemy kontrolować wszystkie urządzenia w naszym domu. Jak się jednak okazuje, wiele osób wierzy, że fale emitowane przez urządzenie mogą powodować trwałe uszkodzenia mózgu oraz mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zagrożenie ma się zwiększać zwłaszcza podczas snu. Na szczęście liczne badania naukowe obalają ten mit.
Czy Bluetooth rzeczywiście ma wpływ na nasze zdrowie?

7. Szkodliwy dla zdrowia: Mit

8. Szkodliwy dla zdrowia: Fakt

Chociaż nie jest do końca jasne, jakiego rodzaju zakłócenia mogą powodować sieci bezprzewodowe, to jednak warto zauważyć, że ich moc jest wyjątkowo niska. Porównując działanie sieci 4G i Bluetooth można śmiało stwierdzić, że sygnał wysyłany i odbierany przez telefony komórkowe jest o wiele bardziej niebezpieczny dla naszego zdrowia.

8. Szkodliwy dla zdrowia: Fakt

9. Daje możliwość dostępu do telefonu: Mit

Bluetooth może pracować w trybie cichym oraz dyskretnym. Oznacza to, że każdy haker może bez problemu włamać się do Twojego urządzenia. Pozostawienie telefonu z włączonym Bluetoothem daje możliwość podglądu do Twoich wiadomości, kontaktów, menu oraz innych funkcji. Oczywiście do przeprowadzenia ataku, hakerzy wcale nie potrzebują smartfona.

9. Daje możliwość dostępu do telefonu: Mit

10. Daje możliwość dostępu do telefonu: Fakt

W rzeczywistości haker ma możliwość dostępu do naszego telefonu za pomocą Bluetooth. Jedyną przeszkodą jest akceptowanie dostępu, które większość osób potwierdza, dając tym samym dostęp hakerowi do swoich prywatnych treści. Dlatego też powinniśmy uważać podczas korzystania z Bluetooth, aby nie zostać ofiarami hakerów. Ponadto, warto wyposażyć swój smartfon w dobry program antywirusowy, który blokuje złośliwe oprogramowanie.

Źródło: StarStock / Pixabay

Czy regularnie korzystasz z technologii Bluetooth? Podziel się tym artykułem ze swoimi znajomymi i udostępnij go na Facebooku!

10. Daje możliwość dostępu do telefonu: Fakt
0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Szczątki Arki Noego znalezione na lodowcu. Jakie ma to znaczenie dla ludzkości?