NiewiarygodnePorady

Opublikowane 2017-10-15
0 Komentarz

7 powodów, które potwierdzają, że pożyczanie pieniędzy rodzinie i znajomym jest złym pomysłem

Temat pieniędzy od zawsze wzbudzał emocje i powodował zdenerwowanie u wielu ludzi. Oczywiście nikt nie lubi rozmawiać o pieniądzach, jednak są w życiu takie momenty, kiedy należy poruszyć ten niewygodny temat. Ogólnie rzecz biorąc, aby być w stanie zaoszczędzić nawet niewielką kwotę pieniędzy, musimy poradzić się doradcy finansowego, który zaproponuje nam najwygodniejszą metodę oszczędzania. Niemniej jednak, czasami zostajemy postawieni pod ścianą, gdy ktoś nam bliski prosi nas o pożyczkę. Czy postępujemy właściwie pożyczając swoim bliskim pieniądze? Oto 7 powodów, które potwierdzają, że pożyczanie pieniędzy jest złym pomysłem.

1. Data zwrotu

1. Data zwrotu

Oczywiste jest, że nie jesteś bankiem i nie narzucisz bliskiej Ci osobie terminu zwrotu pieniędzy oraz ilości odsetek za każdy dzień zwłoki. Można powiedzieć, że taka pożyczka, jest pożyczką nieformalną więc nie podlega żadnej klauzuli. Niemniej jednak, osoba pożyczająca powinna być świadoma, że powinna oddać pieniądze jak najszybciej. Niestety, czasami ludzie o tym zapominają.
O czym powinniśmy wiedzieć zanim pożyczymy pieniądze?

1. Data zwrotu 1

2. Kłopotliwe zapytanie

W momencie gdy pożyczymy komuś bliskiemu znaczną kwotę pieniędzy, stajemy się niespokojni ponieważ nie mamy gwarancji, że ten ktoś odda nam całe pieniądze. Szczególnie jeśli osoba ta spóźnia się ze zwrotem gotówki. Wiele osób ma problem i czuje się niekomfortowo gdy musi upominać się o swoje pieniądze, dlatego też o wiele lepiej unikać takich sytuacji.

2. Kłopotliwe zapytanie

3. Nieformalne zobowiązania

Mówi się, że “dłużnicy są niewolnikami swoich wierzycieli”. Wierzyciel nigdy nie zapomina o swoich pieniądzach, dlatego też osoba pożyczająca powinna być świadoma, że nawet najbliższy przyjaciel kiedyś upomni się o swoje. Zapominalstwo pożyczkobiorcy jest jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów między bliskimi sobie osobami.
Kliknij na następną stronę i zapoznaj się z dalszą częścią artykułu!

3. Nieformalne zobowiązania

4. Częste pożyczki

Zwykle nikt nie lubi prosić o pomoc, zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc finansową. Niestety, są osoby, które nagminnie lubią nadużywać dobrego serca swoich bliskich i co chwila proszą o pożyczki. Jeśli ktoś poprosił Cię o pieniądze więcej niż trzy razy, warto się zastanowić, czy powinno się takiej osobie zaufać i kolejny raz pożyczyć gotówkę.

4. Częste pożyczki

5. Brak oszczędności

Wiele osób udzielając pożyczki wyciąga swoje oszczędności “na czarną godzinę”. Niestety, problem zaczyna się wtedy, gdy pożyczkodawca pilnie potrzebuje tych pieniędzy i prosi o szybszy zwrot pieniędzy. Takie sytuacje są wyjątkowo nieprzyjemne, dlatego też warto zastanowić się, czy aby na pewno pieniądze nie będą nam potrzebne.
Czy pożyczanie pieniędzy wychodzi na dobre?

5. Brak oszczędności

6. Zyski i straty

Pożyczając pieniądze członkom rodziny lub przyjaciołom nie pobieramy odsetek. Oznacza to, że nic na tym nie zyskujemy, oprócz wdzięczności bliskiej nam osoby. Co jednak w momencie, gdy pożyczkobiorca nie jest w stanie oddać nam pieniędzy? Najczęściej zostajemy bez oszczędności i z ogromnym niesmakiem.

6. Zyski i straty

7. Relacje między ludźmi

Pożyczanie gotówki nie wpływa pozytywnie na relacje między przyjaciółmi. Zwłaszcza w przypadku, gdy pieniądze stają się tematem numer jeden podczas rozmów. Takie dyskusje mogą prowadzić do ochłodzenia relacji oraz powstania konfliktów, które są zdecydowanie niepotrzebne. Dlatego też, czasami warto się zastanowić czy pożyczanie gotówki jest dobrym pomysłem.

Źródło: Starstock

Czy warto pożyczać pieniądze rodzinie i znajomym? Podziel się swoją opinią na ten temat w komentarzu i udostępnij artykuł na Facebooku!

7. Relacje między ludźmi
3
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

7 zwrotów o wiele potężniejszych niż “Kocham Cię”...