Niewiarygodne

Opublikowane 2017-10-13
0 Komentarz

7 złudzeń optycznych, które są w stanie oszukać mózg!

Złudzenie optyczne jest to błędna interpretacja naszego mózgu, który widząc dany obraz wprowadza nas w błędny tok myślenia. W momencie, gdy widzimy dane zdjecie, nasz mózg interpretuje obraz w dwojaki sposób. Dlatego też patrząc w pierwszej chwili, trudno stwierdzić co tak naprawdę znajduje się przed naszymi oczami. Ludzki mózg przetwarza wychwycone informacje wyjątkowo szybko, jednak czasami można go z łatwością oszukać!

1. Nogi

Pierwszym przykładem, który idealnie sprawdzi się w tym przypadku jest zdjęcie Kylie i Kendall Jenner wraz z Hailey Baldwin podczas jednej z imprez. Po wnikliwej analizie tego zdjęcia wszystko może wydawać się normalne, jednak na pierwszy rzut oka wiele osób ma problem z dopasowaniem nóg do właścicielki. Mózg człowieka automatycznie łączy odkryte nogi z tułowiem, nie zwracając uwagi na nogi znajdujące się pod sukienką. Dlatego też mamy wrażenie, że nogi Kendall (dziewczyna po prawej) całkowicie zniknęły.
Kliknij dalej i sprawdź inne fascynujące zjawiska!

2. Przyciemniane truskawki

Kolejnym przykładem na to, w jaki sposób mózg potrafi nas oszukać jest zdjęcie truskawkowego ciasta. Pojawia się jednak pytanie, czy owoce na zdjęciu są koloru czerwonego? Wiele osób powie, że tak. Jednak, po edycji zdjęcia w programie graficznym, możemy się przekonać, że na obrazku nie ma ani jednego czerwonego piksela. Nasz mózg odnosi się do koloru czerwonego dlatego, że chce nam zrekompensować odmienne i trudne warunki oświetlenia.

2. Przyciemniane truskawki

3. Turyści

Zdjęcie znajdujące się poniżej przedstawia cztery dziewczyny pozujące do zdjęcia. W tle widzimy ludzi, którzy w spokoju przechodzą się po ulicy. Oczywiście, w tym zdjęciu nie byłoby nic dziwnego, gdybyśmy się dokładnie nie przypatrzyli. Ludzie w tle zostali zmodyfikowani za pomocą Photoshopa w taki sposób, że każdy dostał doklejoną twarz młodego mężczyzny. Większość osób oglądających to zdjęcie, nawet nie zwróciła uwagi na ten drobny szczegół.
Przejdź na następną stronę i zobacz w jaki inny sposób można oszukać ludzki mózg!

4. Odbicie lustrzane

Kokichi Sugihara jest iluzjonistą, który polega na matematyce oraz geometrii. Dzięki temu, jest w stanie tworzyć dzieła, które niewątpliwie rzucają się w oczy. Za pomocą różnych obliczeń, jest w stanie sprawić, że nasz mózg widzi niejednoznaczne formy. Chociaż początkowo to co widzimy wydaje się być kwadratowe, to jednak z innego punktu widzenia jest okrągłe!

5. Zaznaczone punkty

Zmieniając skupienie naszych oczu, możemy zauważyć, że kręgi które są na obrazie znikają. Prawda jest jednak taka, że kręgi wcale nie znikają, tylko nasz mózg przestał je brać pod uwagę. Niestety dość trudno jest skupić się na 12 punktach zlokalizowanych w różnych częściach obrazu. Dlatego też, nasz mózg koncentruje się tylko i wyłącznie na dwóch lub trzech znajdujących się najbliżej siebie.
Sprawdź w jaki jeszcze sposób mózg potrafi nas oszukać!

3. Turyści

6. Pod wodą?

Patrząc na zdjęcie tej dziewczynki możemy stwierdzić, że znajduje się ona pod wodą. Jeśli jednak spojrzymy na pewne szczegóły to przekonamy się, że dziecko wcale nie jest zanurzone w wodzie. Po pierwsze należy spojrzeć na włosy dziewczynki, które nie są mokre, a po drugie na rozpryskujące się krople wody. Dzięki tym szczegółom możemy upewnić się, że dziecko znajduje się na powierzchni.

7. Wydmy czy otwory?

Satelity NASA przechwyciły setki zdjęć z powierzchni Marsa. W jednym z nich możemy zauważyć liczne wydmy lub otwory, znajdujące się na powierzchni planety. Na pierwszy rzut oka ciężko stwierdzić, że to co widzimy to prawdziwa gra cieni! Aby dowiedzieć się, co tak naprawdę znajduje się na zdjęciu, wystarczy je obrócić.

Źródło: Twitter: 1 , 2 , 3 / Giphy

Czy znasz inne sposoby, które pozwalają oszukać ludzki mózg? Jeśli tak podziel się nimi w komentarzu i udostępnij artykuł na Facebooku!

4. Odbicie lustrzane
0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Szczątki Arki Noego znalezione na lodowcu. Jakie ma to znaczenie dla ludzkości?