6 prehistorycznych stworzeń, które wciąż istnieją!
Prawdopodobnie słyszeliście, że niektóre z najdziwniejszych prehistorycznych stworzeń wymarły miliony lat temu. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie zwierzęta uważane za wymarłe faktycznie wyginęły. Na świecie jest pełno różnych przykładów, które potwierdzają, że nie wszystkie prehistoryczne zwierzęta odeszły z tego świata. Czy mimo upływu tysięcy lat możemy określić jaki jest najstarszy gatunek zwierząt na świecie?

1. Krab podkowa
Krab podkowa, zwany inaczej skrzypłoczem lub mieczogonem żyje głównie w płytkich wodach Oceanu Atlantyckiego. W ostatnich latach liczba krabów wyjątkowo zmalała, w wyniku zniszczenia siedliska staroraków u wybrzeża Ameryki Północnej. Pierwsze skrzypłocze pojawiły się około 450 milionów lat temu.
Przejdź na następną stronę, aby dowiedzieć się więcej o prehistorycznych zwierzętach!
Какие милашки!#мечехвостpic.twitter.com/fI9NVYMEVi
— Edwin Be (@saintvingtdeux) 6 marca 2014
2. Kałamarnica olbrzymia
Kałamarnica olbrzymia, znana również jako kalmarzec, przez wiele lat była uważana za jedną z legend krążących wśród ludzi. Jeden z największych okazów znalezionych przy brzegach Nowej Zelandii w 1887 roku miał ponad 18 metrów długości. To olbrzymie zwierzę waży najprawdopodobniej około 350 kg, a wymiarami dorównuje autobusowi! Dawniej, o olbrzymich kałamarnicach można było dowiedzieć się cokolwiek tylko i wyłącznie od miejscowej ludności.
Wow! Giant Squid (not sure it is Architeuthis) inside harbor at Toyama Bay (in Japanese) https://t.co/WGr799RgvEpic.twitter.com/hcK2CvD6fC
— Christopher Mah (@echinoblog) 25 grudnia 2015
3. Żebropławy
Powszechnie znany jako bezparzydełkowce, są to zwierzęta z rodziny bezkręgowców żyjących w wodach morskich na całym świecie. Obecnie tylko około 100-150 typów zostało zatwierdzonych. Mimo ciągłych starań prawdopodobnie wciąż 25 innych jest nieznanych i nie opisanych. Żebropławy mają żelatynową budowę ciała, jednak mimo to znaleziono skamieniałości pochodzące z około 515 mln lat temu.
Kliknij dalej i sprawdź inne ciekawostki!
Olvídese de las esponjas: Los primeros animales fueron los ctenóforos https://t.co/W3VPbjsXa9#TreeOfLife#ctenophores@VanderbiltUpic.twitter.com/7jBT4mQoDn
— JM (@jm22381) 10 kwietnia 2017
4. Łodziki
Łodziki są to zwierzęta morskie z podgromady łodzikowców, które obejmują liczne gatunki wymarłe oraz 6 żyjących obecnie. Zwierzęta te, mają niesamowitą muszle, którą wykorzystuje się jako surowiec do wyrobu naczyń oraz ozdób. Łodziki występują na głębokości 700 metrów p.p.m. w wodach ciepłych oceanów.
It turns out you CAN teach an ancient nautilus new tricks. #CephalopodWeekhttps://t.co/wNLbs6TeW7pic.twitter.com/XTRLuVoLMB
— Science Friday (@scifri) 20 czerwca 2017
5. Hatteria
Jest to rodzaj gada występujący endemicznie na terenach Nowej Zelandii. Łupkoząb jest jedynym ocalałym rodzajem gada, ocalałym przez około 200 milionów lat. Jaszczurki i węże są jedynymi istniejącymi kuzynami tych pradawnych gadów. W 2005 roku na terenie Karori Wildlife Sanctuary w Wellington podjęto próbę odtworzenia ich gatunku.
Przejdź na następną stronę, aby dowiedzieć się więcej!
Le Tuatara, véritable fossile vivant puisqu'il était déjà là au temps des dinosaures ? #newzealand#tuatarapic.twitter.com/ngdtamMFCO
— Marina.Storiesof (@Storiesof_) 19 września 2017
6. Celakantokształtne
Trzonopłetwokształtne są to ryby zagrożone wyginięciem. Do niedawna, bo do roku 1958, naukowcy uważali, że ryby wyginęły miliony lat temu. Jak się jednak okazuje, te dwumetrowe ryby wciąż zamieszkują wybrzeże Południowej Afryki. Najstarsze skamieniałości celakantokształtnych pochodzą z wczesnego dewonu.
Did you know the Coelacanth is not extinct?https://t.co/FU2CKnlkHzpic.twitter.com/hjoe5AwLuh
— ARK (@survivetheark) 4 lutego 2017
Jak widać, świat nigdy nie przestanie nas zaskakiwać. Najprawdopodobniej, jeszcze przez długi czas będziemy odkrywać pozostałości po naszych przodkach oraz legendarnych zwierzętach. Każdego dnia naukowcy są bliżej odkrycia prawdy o naszym świecie, dlatego też powinniśmy być otwarci na nowe informacje oraz wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Źródło: StarStock / Twitter / Wikimedia
Jeśli podobał Ci się ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go na Facebooku!
Identified a novel endogenous #densovirus in the tadpole shrimp genome. #DIGSforEVEs#Paleovirologypic.twitter.com/2AFFT6rbOW
— DIGS for EVEs (@DIGS_for_EVEs) 7 października 2016




