NiewiarygodneZwierzęta

Opublikowane 2017-10-10
0 Komentarz

Jak zrozumieć zachowanie psa?

Jak wiadomo, psy komunikują się ze sobą oraz z ludźmi za pomocą szeregu niewerbalnych komunikatów. Wszystkie te komunikaty wysyłane są za pośrednictwem oczu, uszu, pyska, ogona oraz ogólnej pozycji ciała. Zarówno właściciele psów, jak i osoby nie mające kontaktu ze zwierzętami są w stanie zinterpretować niektóre komunikaty wysyłane przez psy. Na co powinniśmy zwracać uwagę, aby zrozumieć zachowanie naszego pupila?

1. Oczy

1. Oczy

Przyglądając się oczom psa, należy zwrócić uwagę na jego źrenice. Kiedy pies czuje się spięty i zaczyna się denerwować, zmienia się intensywność jego spojrzenia. Mocno rozszerzone źrenice są oznaką strachu. Warto również zobaczyć, kiedy oczy psa robią się “szkliste”. Takie spojrzenie oznacza, że pies czuje się zagrożony i powinien bronić swojego terytorium.
Kliknij dalej i dowiedz się więcej o komunikacji czworonogów!

1. Oczy 1

2. Pysk

Zrelaksowanego psa poznamy po tym, że będzie miał lekko otwarty pysk, możemy poznać po łagodnych rysach i luźnej postawie. Jeśli widzisz, że Twój pies ciężko wzdycha i ma zamknięty pysk, może to oznaczać, że znajduje się w niekomfortowej sytuacji. W przypadku, gdy wyda z siebie ostrzegawcze warknięcie, lepiej zejść mu z drogi i poczekać. Zdenerwowany pies jest w stanie ugryźć nawet swojego właściciela.

2. Pysk

3. Uszy

Każda rasa psa ma inne uszy. Dla właścicieli psów z odstającymi uszami sprawa jest o wiele łatwiejsza, ponieważ mogą bez problemu stwierdzić, kiedy ich pupil jest zdenerwowany. Aby określić, co pies chce nam przekazać, wystarczy spoglądać na jego uszy. Jeśli czworonóg kładzie uszy po sobie, oznacza to, że jest wystraszony lub zdenerwowany.
Przejdź na następną stronę i sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o psach!

3. Uszy

4. Ogon

Przyglądając się ogonowi psa, warto zwrócić uwagę na położenie ogona oraz sposób poruszania. Zrelaksowany pies trzyma swój ogon w neutralnym położeniu, szczęśliwy pies radośnie wymachuje ogonem, natomiast przerażony pies chowa ogon pod siebie. Dlatego też, warto zwrócić uwagę na położenie psiego ogona, ponieważ może nam wiele powiedzieć o aktualnym stanie emocjonalnym.

4. Ogon

5. Sierść

Właściciele czworonogów, na pewno zwrócili uwagę na sierść swoich czworonogów. Kiedy pies jest zdenerwowany, jego sierść od ogona po uszy zaczyna się jeżyć. Oznacza to, że pies jest czymś wyjątkowo zdenerwowany, podekscytowany lub zirytowany. Czasami, jeżenie sierści daje nam sygnał, że pies się czegoś boi.
Przejdź na następna stronę, aby dowiedzieć się więcej!

5. Sierść

6. Pot

Prawdą jest, że pies chłodzi się w najbardziej charakterystyczny sposób. Uporczywe dyszenie jest oznaką tego, że pies próbuje schłodzić swój organizm. Dyszenie jest również oznaką stresu i niepokoju, któremu dodatkowo towarzyszy pocenie się łap. Jeśli zauważysz, że Twój pies zostawia wilgotne ślady na podłodze, możesz być pewna, że jest czymś wyjątkowo podenerwowany.

6. Pot

7. Postawa ciała

Większość czworonogów potrafi okazywać emocje za pomocą postawy swojego ciała. Wysunięta do przodu klatka piersiowa oraz powolne poruszanie ogonem mogą być sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez czworonoga. Psy przyjmują taką postawę po to, aby odstraszyć przeciwnika. Jeśli oprócz tego pies wyda z siebie charakterystyczne warknięcie, to będzie znaczyło, że jest gotowy do ataku.

Źródło: StarStock

Czy często zwracasz uwagę na zachowanie swojego pupila? Jeśli artykuł był dla Ciebie pomocny, udostępnij go znajomym na Facebooku!

7. Postawa ciała
6
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Dwa lata temu myślał, że uratował wiewiórkę od śmierci. Dziś zwierzątko potrafi latać!