Porady

Opublikowane 2017-10-03
0 Komentarz

7 zastosowań octu, o których większość osób nie ma pojęcia

Ocet jest jednym z najtańszych oraz najbardziej popularnych produktów, który zawsze znajduje się w naszej spiżarni. Wykorzystujemy go do gotowania oraz jako dodatek do przystawek. Oprócz tego, ocet ma szereg innych zastosowań, o których większość z nas zapewne nie ma pojęcia! Ocet możemy śmiało używać do czyszczenia i dezynfekcji wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się u nas w domu. Dlaczego sprawdza się o wiele lepiej niż specjalne środki chemiczne? Między innymi dlatego, że posiada właściwości dezynfekujące oraz jest bardzo tani. Dlatego też, warto sprawdzić do czego możemy wykorzystywać ocet w gospodarstwie domowym!

1. Czyszczenie okien i luster

1. Czyszczenie okien i luster

Ocet idealnie sprawdzi się do czyszczenia okien i luster w domu oraz w samochodzie. Wystarczy tylko wlać odrobinę octu i wody w proporcji 50:50 do butelki z sprayem i dokładnie wymieszać. Od tego momentu możesz zapomnieć o konieczności kupowania płynów do mycia okien. Ponadto, ocet pomaga zapobiegać parowaniu luster w łazience oraz szyb w samochodzie. Przejdź na następną stronę, aby dowiedzieć się więcej o zastosowaniu octu!

1. Czyszczenie okien i luster 1

2. Do prania

Ocet destylowany działa bardzo dobrze jako naturalny środek do zmiękczania tkanin. Wystarczy tylko, że dodasz pół szklanki octu przed ostatnim płukaniem. Pomoże to również w usuwaniu drobnoustrojów, które gromadzą się na odzieży oraz ręcznikach kąpielowych. Ponadto, ocet zapobiega blaknięciu koloru, dzięki czemu ubrania pozostaną na dłużej jak po pierwszym praniu. Ocet genialnie sprawdzi się również jako środek czyszczący. Jeśli na ulubionej bluzce pojawiły się ślady po dezodorancie, to z łatwością usuniesz je za pomocą odrobiny octu.

2. Do prania

3. Udrażnia odpływ

Jeśli masz w domu umywalkę lub toaletę, która ciągle się zatyka, bez problemu możesz użyć octu. Wystarczy tylko, że wsypiesz do odpływu ponad 100 gram sody oczyszczonej, a następnie dodasz pół szklanki octu. Odpływ należy pozostawić na 15-20 minut, a następnie zalać wrzątkiem. Jeśli to nie pomoże, spróbuj powtórzyć czynność dwa razy. Jeśli problem nadal będzie się utrzymywał, należy użyć żmijki do przetykania rur, którą bez problemu możemy kupić w sklepie budowlanym.
Kliknij dalej i sprawdź w jaki jeszcze sposób wykorzystać ocet

3. Udrażnia odpływ

4. Usuwa zapachy z rąk i odzieży

Jeśli pracujesz w miejscu, w którym odzież przesiąka intensywnymi zapachami, koniecznie musisz zaopatrzyć się w ocet. Jak się okazuje, ocet jest idealnym rozwiązaniem, które pomoże nam usunąć nieprzyjemne zapachy z odzieży. Można również próbować usunąć intensywny zapach z dłoni, który często zostaje po siekaniu czosnku czy cebuli. Wystarczy, że umyjesz dłonie niewielką ilością octu, a następnie mydłem. W przypadku odzieży, warto namoczyć ubranie w misce wypełnionej do połowy wodą z dodatkiem 1 litra octu.

4. Usuwa zapachy z rąk i odzieży

5. Wyczyści kuchenkę, okap oraz lodówkę

Nikt nie przepada za czyszczeniem lodówki czy kuchenki. Z pomocą przybywa nam ocet, który jest świetnym produktem do usuwania wszelkich zanieczyszczeń i bakterii lubiących się gromadzić w lodówce. Jedyne co musisz zrobić to namoczyć bawełnianą ściereczkę w wodzie z octem i przetrzeć. Następnie należy poczekać, aż wszystko dobrze wyschnie i gotowe!
Przejdź na następną stronę i dowiedz się więcej!

5. Wyczyści kuchenkę, okap oraz lodówkę

6. Eliminacja grzybów i pleśni

Ocet jest jednym z najlepszych produktów, który w łatwy sposób pozwoli Ci się pozbyć grzybów i pleśni znajdujących się w łazience. Wystarczy tylko, użyć niewielkiej ilości sody oczyszczonej oraz octu. Sodą oczyszczoną posypujesz wybrane miejsce, a następnie polewasz je octem i delikatnie pocierasz. Bawełnianą ściereczkę nasączoną w occie można również wykorzystać, aby przetrzeć płytki w łazience.

6. Eliminacja grzybów i pleśni

7. Szkło oraz inne przedmioty

Oprócz tego, ocet można z łatwością wykorzystać do czyszczenia szklanych powierzchni. Ocet nie zostawia smug, a także powoduje, że szkło pięknie lśni. Dzięki temu, możemy z łatwością wyczyścić szklany komplet oraz inne porcelanowe naczynia. Ponadto,ocet możemy śmiało wykorzystać do odrestaurowania starych butów i torebek, usunięcia nieprzyjemnych zapachów, eliminacji pcheł u zwierząt, usuwania zanieczyszczeń z pojemników na odpady czy też czyszczenia tapicerki w samochodzie.
Źródło: StarStock

Czy znasz inne zastosowanie octu? Podziel się swoją wiedzą w komentarzu i udostępnij artykuł na Facebooku!

7. Szkło oraz inne przedmioty
2
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

9 trików, które mogą uratować życie!