NiewiarygodneO co kaman

Opublikowane 2017-09-29
0 Komentarz

9 teorii wyjaśniających déjà vu.

Déjà vu z francuskiego tłumaczymy jako “już widziane”. Oznacza to, że w danym momencie mamy odczucie, że przeżywana przez nas sytuacja miała już miejsce w przeszłości. Jak się okazuje, déjà vu występuje nagle i przez ułamek kilku sekund. Osoba, która doświadczyła tego uczucia ma mętlik w głowie, gdyż nie potrafi określić, czy dana sytuacja faktycznie miała miejsce. Czy istnieje jakieś realne wytłumaczenie tego fascynującego zjawiska?

1. Leki

1. Leki

Niektórzy ludzie doświadczyli déjà vu zaraz po zażyciu leków. Mowa tu w szczególności o lekach na grypę i przeziębienie, których jest pełno w aptekach. Wielu pacjentów przyznaje, że znacznie częściej po zażyciu leków doświadczają tego zjawiska. Dlaczego tak się dzieje? Wiele lekarstw produkowanych jest na bazie fenylopropanoloaminy oraz amantadyny.

Przejdź na następną stronę i dowiedz się więcej o déjà vu!

1. Leki 1

2. Rutyna

Jeśli w naszym życiu jest pełno rutyny, bardzo prawdopodobne jest to, że nasz mózg może podpowiadać nam, że pewne zdarzenia miały już miejsce. Często osoby doświadczające déjà vu są nieświadome faktu, że pewną czynność powtarzają regularnie. Wystarczy tylko obejrzeć dwukrotnie ten sam film, spotkać sąsiadkę o tej samej porze, w tym samym miejscu i już nasza podświadomość zaczyna reagować.

2. Rutyna

3. Traumatyczne doświadczenia

Niektóre traumatyczne doświadczenia są w stanie nawet uszkodzić nasze wspomnienia. Potrafią również je modyfikować, a nawet tworzyć nowe, które z czasem zostają zastąpione przez puste luki. Czasami te puste luki wypełniane są podświadomie pewnymi informacjami, które dostarczane są przez otaczające nas środowisko. W ten sposób nasz mózg próbuje stworzyć fałszywy obraz rzeczywistości.

Kliknij dalej i sprawdź co jeszcze powoduje déjà vu!

3. Traumatyczne doświadczenia

4. Uszkodzenie mózgu

Naukowcy odkryli, że po części za zjawisko déjà vu odpowiedzialny jest zawój zębaty, czyli obszar kory mózgu wchodzącej w skład hipokampa. To właśnie ta część mózgu odpowiedzialna jest za różnicowanie, czy pamięć jest prawdziwa, czy nie. Uszkodzenie mózgu, które spowodowałoby usterkę tego obszaru może się bezpośrednio przyczynić do powstawania déjà vu.

4. Uszkodzenie mózgu

5. Choroba

Inna teoria twierdzi, że przyczyna tego niesamowitego zjawiska może być schizofrenia, padaczka oraz nerwica. Wydaje się, że jest to związane z tworzeniem nowych wspomnień, które nasz mózg może klasyfikować jako stare. Oznacza to, że osoba chora traci poczucie tego, co naprawdę dzieje się w jej życiu. W tym momencie u pacjenta pojawia się ogromne zamieszanie w jego głowie.

Przejdź na następną stronę i dowiedz się więcej

5. Choroba

6. Parapsychologia

Według parapsychologii zjawisko déjà vu spowodowane jest ukrytymi umiejętnościami, które posiada ludzki umysł. Czasami o parapsychologii mówi się jako o nauce badającej zjawiska paranormalne, dlatego też w takiej kategorii brane jest pod uwagę zjawisko déjà vu. Osoby zajmujące się parapsychologią twierdzą, że déjà vu może być związane z prekognicją, czyli zjawiska paranormalnego, które jest w stanie przewidzieć zjawiska z przyszłości.

6. Parapsychologia

7. Sny

Wiele osób ma marzenia, które urealniają się podczas snu. Sny są zjawiskiem, które dotyka każdego z nas, mają one związek z codziennymi czynnościami oraz nurtującymi problemami. Może się okazać, że obraz który widzimy w naszym śnie jest odzwierciedleniem tego, co może się wydarzyć w naszym życiu. Wtedy nasz umysł podświadomie łączy ze sobą fakty i tworzy wrażenie déjà vu.

W jaki jeszcze sposób można wytłumaczyć to fascynujące zjawisko?

7. Sny

8. Informacje

W niektórych przypadkach nasz mózg przywraca pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości. Ludzki umysł potrafi przypomnieć sobie sytuację sprzed kilku miesięcy, na którą Ty nawet nie zwróciłaś uwagi. Właśnie wtedy pojawia się doskonale znane nam zjawisko déjà vu. Oczywiście, jeśli w jakiś sposób Ci to przeszkadza to wystarczy, że po prostu zaprzestaniesz na to zwracać uwagę.

8. Informacje

9. Równoległe światy i podróż w czasie

Niewątpliwie są to teorie, które fascynują sporo osób. Odbywając podróż w czasie, nasz umysł zapamiętuje wydarzenia, które miały już miejsce. W momencie, gdy dana sytuacja ma miejsce w czasie rzeczywistym, mózg jest w stanie połączyć dwie sytuacje i stworzyć obraz miejsca w którym rzekomo już byliśmy. Jednakże, podróże w czasie i równoległy świat póki co stanowią ogromną zagadkę dla ludzkości. Dlatego też lepiej nie zastanawiać się czy jest to faktycznie prawda.
Źródło: Pixabay

Czy uważasz déjà vu za fascynujące zjawisko? Podziel się swoją opinią w komentarzu i udostępnij artykuł na Facebooku!

9. Równoległe światy i podróż w czasie
1
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Szczątki Arki Noego znalezione na lodowcu. Jakie ma to znaczenie dla ludzkości?