NiewiarygodneO co kaman

Opublikowane 2017-09-07
2 Komentarz

Jak długo może żyć człowiek? Naukowcy już wiedzą

Średnia życia człowieka jest wielkością zmienną. Okazuje się, że najkrócej żyją mieszkańcy Angoli oraz Mozambiku, bo zaledwie 40 lat. Obywatele Japonii oraz Andory średnio dożywają 80 lat. Długość życia pozostałych mieszkańców globu waha się pomiędzy tymi dwiema wartościami. Naukowcy dowodzą jednak, że wszyscy ludzie mają szansę dożyć 120 lat.

Jak długo może żyć człowiek? Naukowcy już wiedzą 1

Jako pierwszy taką teorię wysnuł radziecki patolog Aleksandr Bogomolec w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Stwierdził, że długość życia równa jest okresowi wzrostu pomnożonemu przez współczynnik 5-6. I tak kobiety, które średnio rosną do 20 roku życia, mogłyby żyć 100 lat.W przypadku mężczyzn, którzy średnio rosną do 25 roku życia, po pomnożeniu przez współczynnik 5 otrzymamy 125 lat.
Przejdź na następną stronę

Jak długo może żyć człowiek? Naukowcy już wiedzą 2

Według badacza ta zasada potwierdza się również w przypadku wielu gatunków ssaków. Pomimo, że naukowiec był w swoich czasach wyśmiewany, teorię o długości życia potwierdziły najnowsze badania przeprowadzone przez holenderskich naukowców. Według nich długość życia kobiet może wynosić dokładnie 115,7 lat zaś w przypadku mężczyzn 114 lat.

Jak długo może żyć człowiek? Naukowcy już wiedzą 3

Badacze z Uniwersytetu w Tilburgu i Uniwersytetu w Rotterdamie doszli do takich wniosków na podstawie 75 tysięcy zgonów odnotowanych w Holandii przez ostatnich 30 lat. Podobnych odkryć na temat maksymalnej długości życia człowieka dokonali amerykańscy badacze. Niektórzy z nich, jak profesor David Sinclar z Uniwersytetu Harwarda, zaryzykowali twierdzenie, że nie istnieje górna granica ludzkiej egzystencji.
Przejdź na następną stronę

Jak długo może żyć człowiek? Naukowcy już wiedzą 4

Średnia długość życia wydłuża się już od XIX wieku. Dziecko, które obecnie przyjdzie na świat może przeżyć średnio 81 lat, natomiast w 1900 roku mogło to być maksymalnie 50 lat. 115 lat życia człowieka to oczywiście górna granica, a nie norma. Dlatego nie należy spodziewać się społeczeństw złożonych z samych stulatków. Obecnie żyje na świecie około 88 osób w wieku 110-115 lat.

Jak długo może żyć człowiek? Naukowcy już wiedzą 5

Górną barierę 115 lat życia przekroczyła Francuzka Jeanne Calment, która przeżyła 122 lata i 164 dni. Calment urodziła się w 1875 roku, zaś zmarła w 1997 roku. Innym rekordzistą okazał się Jiroemon Kimura, który zmarł w 2013 roku mając 116 lat. Do najstarszych żyjących osób zalicza się Violet Brown, Jamajkę urodzoną w 1900 roku oraz Francisco Nuneza, Hiszpana urodzonego w 1904 roku.
Przejdź na następną stronę

Jak długo może żyć człowiek? Naukowcy już wiedzą 6

Naukowcy, którzy zgłębiali zagadkę długowieczności chcieli poznać sekret 122-letnego życia Jeanne Calment. Wiadomo, że paliła tytoń od 21 roku życia aż do 117 roku. Nie odmawiała sobie kieliszka porto ani czekolady. Do potraw dodawała oliwę, której również używała w celach pielęgnacyjnych. Jej kondycja fizyczna była również imponująca.

Francuzka w wieku 85 lat zaczęła ćwiczyć szermierkę, a do 100 roku życia jeździła na rowerze. Samodzielnie poruszała się prawie przez całe życie. Na miesiąc przed 115 urodzinami złamała kość udową. Calment przeżyła swojego wnuka, jedyną córkę i męża, pomimo tego, aż do śmierci pozostała optymistyczną, ciepłą i uśmiechniętą osobą.

Na długość życia może wpływać wiele czynników, w tym postęp medyczny, właściwe odżywianie czy odporność na stres. Mimo zdumiewających osiągnięć naukowych w medycynie nikomu nie udało się jeszcze pobić rekordu Jeanne Calment. Chociaż istnieją doniesienia o pewnym mieszkańcu Indonezji, który twierdzi, że ma 145 lat, to jednak przypadek długowiecznej Francuzki jest potwierdzony metryką.

Jak długo może żyć człowiek? Naukowcy już wiedzą 7

Nie wszyscy badacze podzielają optymistyczne wnioski holenderskich i amerykańskich naukowców. Władimir Chawinson, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Gerontologii i Geriatrii twierdzi, że, owszem w odpowiednich warunkach długość życia człowieka zwiększy się w państwach rozwiniętych gospodarczo, ale 115-120 lat nadal będzie należało do wyjątków.
Źródło: StarStock/Twitter
Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na Facebooku!

Jak długo może żyć człowiek? Naukowcy już wiedzą 8
11
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Straszne miejskie legendy - biała dama, czarna wołga i inne!
Dominika Budziak
Dominika Budziak 17.11.2017, 06:13
Ja wiem jak długo - aż do śmierci
Antoni Nowak
Antoni Nowak 14.09.2017, 05:13
W Polsce mężczyzna -wg.ZUS-żyje przeciętnie 84 lata...tak obliczają emerytury. Tak więc w Polsce jest najwięcej mężczyzn 100 latków??? 3/4 kolegów z szkolnej ławki nie doczekało emerytury...komentarz chyba zbędny??