Niewiarygodne

Opublikowane 2017-09-07
0 Komentarz

Neil Armstrong i Apollo 11 po 48 latach od lądowania na Księżycu

Neil Armstrong, pierwszy człowiek, który wylądował na księżycu urodził się 5 sierpnia 1930 w Wapakoneta. Amerykański astronauta i inżynier był najstarszym dzieckiem Stephena i Violi Armstrongów, w wieku 16 lat zdobył uprawnienia pilota, a następnie odsłużył trzy lata w “US Navy”, gdzie został pilotem. W 1955 roku ukończył studia inżynierskie, po których przeniósł się do Kalifornii, gdzie został pilotem doświadczalnym w National Advisory Committee for Aeronautics. Równocześnie rozpoczął studia na University of Southern California.

Po udanej współpracy z NACA, Neil przeprowadzał próby doświadczalne samolotów z napędem odrzutowym i rakietowym dla NASA. 17 września 1962 roku Armstrong został przyjęty do zespołu astronautów, a między czasie w programie Gemini, który był następcą programu Mercury, pracował nad udoskonaleniem pojazdów, które miały za zadanie symulować lot kosmiczny i lądowanie na Księżycu.

Przejdź na następną stronę

Neil Armstrong był rezerwowym pilotem dowodzącym podczas misji Gemini 5, następnie pilotem dowodzącym w 1966 wyprawy Gemini 8, która okazała się być przełomem, gdyż wtedy po raz pierwszy dokonano dokowania dwóch statków kosmicznych na orbicie. Po kolejnych sukcesach, Neil został również pilotem dowodzącym w Gemini 11, rezerwowym dowódcą misji Apollo 8 oraz dowódcą Apollo 11.

Po 48 latach od lądowania Apollo 11 na Księżycu powstała masa teorii spiskowych, które miały przedstawić dowody świadczące o tym, że kosmonauci tak naprawdę nie wylądowali na Księżycu. Autorzy teorii spiskowych twierdzą, że NASA sfingowała zdjęcia, filmy oraz próbki skał księżycowych, które miały być niepodważalnym dowodem na lądowanie statku kosmicznego.

Przejdź na następną stronę

W momencie, gdy statek kosmiczny wylądował na Księżycu (21 lipca 1969 roku) Armstrong jako pierwszy opuścił pokład Apollo 11 i postawił stopę na powierzchni Księżyca. W tym samym momencie wypowiedział słowa, które przeszły już do historii. Słowa te brzmiały “To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Kolejnym etapem było zebranie materiałów do badań oraz ustawienie amerykańskiej flagi.

Teorie spiskowe powstałe na przełomie tylu lat budzą niechęć i zażenowanie. Jednak żadna z powstałych teorii nie została potwierdzona. Ponadto, nad prawidłowym przebiegiem całej wyprawy czuwali naukowcy z ZSRR, którzy jak wiadomo pragnęli jako pierwsi wylądować na księżycu. Autorzy teorii spiskowych na każdym kroku próbują doszukać się nieprawdy, jednak póki co im się to nie udało.

Przejdź na następną stronę

Niektórzy twierdzą, że lądowanie na Księżycu miało być tylko i wyłącznie pretekstem do udowodnienia przewagi technologicznej USA nad ZSRR. W pewnym sensie plan się powiódł, gdyż ZSRR zrezygnowało z prowadzenia własnego programu księżycowego. Jak wiadomo, ostatnie lądowanie na Księżycu miało miejsce w 1972 roku w ramach ostatniej już misji programu Apollo.

Najsłynniejszy astronauta Neil Armstrong do końca życia związany był ze swoją pasją. Po misji Apollo był zastępcą administratora do spraw aeronautyki przy NASA, a następnie profesorem inżynierii aeronautycznej na Uniwersytecie w Cincinnati. W trakcie jego kariery był również członkiem Prezydenckiej Komisji Badającej Przyczyny Katastrofy Wahadłowca Challenger, która miała miejsce w 1986 roku.

Neil Armstrong i Apollo 11 po 48 latach od lądowania na Księżycu 3

Neil Armstrong zmarł 25 sierpnia 2012 roku. Urna z prochami astronauty spoczęła na dnie Atlantyku, zgodnie z jego wcześniejszym życzeniem. Dla osób zainteresowanych oglądnięciem kabiny Apollo 11 polecamy wycieczkę do National Air and Space Museum w Waszyngtonie, a ponadto do sięgnięcia do literatury, w której znajdziemy wiele interesujących informacji dotyczących przebiegu misji.

Źródła: Instagram / Giphy / StarStock

Jeśli podobał Ci się ten artykuł udostępnij go na Facebooku!

1
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Szczątki Arki Noego znalezione na lodowcu. Jakie ma to znaczenie dla ludzkości?