NiewiarygodneZwierzętaNewsy

Opublikowane 2017-05-31
9 Komentarz

5 zjawisk, których naukowcy nie potrafią wytłumaczyć

Od zarania dziejów ludzkość interesuje się naturą. Pragną poznać jej działanie i wytłumaczyć zjawiska, które zachodzą na ziemi i poza nią. Dzięki temu pragnieniu nasz świat ciągle się rozwija, mamy nowe możliwości i technologie. Odkrywamy także tajemnice, które przez tysiące lat pozostawały w sferze domysłów. Dzisiaj wiemy o naturze o wiele więcej niż nasi przodkowie. Większość zjawisk została już wyjaśniona, lecz pozostaje jeszcze wiele zagadek do rozwiązania. My przybliżymy 5 z nich.

1. Czarne dziury

1. Czarne dziury

Istnienie czarnych dziur budzi wiele pytań, na które naukowcy wciąż starają się odpowiedzieć. Czarna dziura jest przestrzenią, która pod wpływem silnej grawitacji zapada się do środka. Jeśli jakaś materia zostanie przez nią pochłonięta, zostanie w niej na zawsze uwięziona. Czarne dziury są niewidoczne. Ich istnienie można jedynie określić po obserwacji zagęszczenia obiektów znajdujących się wokół niej. Zazwyczaj leżą one w centrum galaktyk. Wszystkie obiekty w jej okolicy są stopniowo zasysane do środka czarnej dziury. Na tej podstawie, powstała teoria o istnieniu tunelu czasoprzestrzennego, który może przenieść nas do innego wszechświata. Na szczęście dla nas, Ziemia znajduje się na obrzeżach Drogi Mlecznej. Nie musimy więc obawiać się, że pochłonie nas czarna dziura. Zagadnienie czarnych dziur wciąż nurtuje naukowców, gdyż nie jest ono do końca wyjaśnione. Problemem tym lubią zajmować się również filmowcy z gatunku science fiction. W 2014 roku wyprodukowano film “Interstellar”, w którym ciekawie przedstawiono interpretację czarnej dziury jako tunelu czasoprzestrzennego.

2. Efekt placebo

Efekt placebo to powszechnie stosowana praktyka w medycynie. Placebo ma za zadanie oszukać mózg, który to odpowiada za pozytywną reakcję organizmu na lek. Za efektem tym kryje się substancja, która nie ma nic wspólnego z lekiem. Często efekt placebo wykorzystuje się w testach nowych leków i nowoczesnych terapii. Naukowcy nie są w stanie wytłumaczyć skuteczności placebo. Przypuszcza się, że za pozytywne działanie placebo odpowiadają procesy zachodzące w mózgu, siła wiary i sugestii.

2. Efekt placebo

3. Ziewanie

Ziewamy wszyscy, począwszy od noworodków aż do osób starszych. Ziewają nawet zwierzęta, ale dlaczego? Nikt nie wie na pewno, lecz pojawiło się wiele teorii na ten temat. Jedna z nich głosi, że ziewamy ze znudzenia i zmęczenia. Ponieważ wtedy oddech jest płytki i organizm potrzebuje wciągnąć większą ilość powietrza do płuc. Kolejna z teorii mówi, że ziewanie rozciąga płuca i tkanki wokół nich. Ma to na celu zwiększyć ciśnienie krwi i pobudzić do działania. Co ciekawe, gdy słyszymy i widzimy kiedy ktoś ziewa, a nawet mówi o ziewaniu, my również zaczynamy ziewać. A Ty, ile razy ziewnąłeś podczas czytania tego artykułu?

3. Ziewanie

4. Krowa jako kompas

Wiele zwierząt posiada naturalny kompas, który pomaga im orientować się w przestrzeni. Taką magnetorecepcją posługują się owady, ptaki podczas migracji oraz żółwie morskie. Nikt nie spodziewał się, że taką zdolność posiadają również swojskie krowy. Hynek Burda, niemiecki biolog prześledził zdjęcia na Google Earth, na których obserwował stada krów na całym świecie. Zauważył, że krowy zawsze ustawiały się w osi północ -południe, głowami skierowanymi na północ. Podobne zachowanie zauważono u gatunków jeleniowatych. Okazuje się, że rolnicy doskonale wiedzą, że krowa to niezwykle mądre zwierzę i gdy się zgubi sama odnajdzie drogę do domu.

4. Krowa jako kompas

5. Mruczenie kotów

Naukowcy spierają się ze sobą co do znaczenia mruczenia kotów. Większość posiadaczy kotów twierdzi, że koty mruczą kiedy są zadowolone i czują się komfortowo. Jest to częściowa prawda, gdyż koty mruczą również kiedy jest im zimno, są głodne i chore. Mruczenie to również sposób ich komunikowania się z osobnikami tego samego gatunku. Ostatnie odkrycia donoszą, że mruczenie kota ma działanie terapeutyczne. Kot mruczy z częstotliwością 25 Hz. Wartość ta doskonale wpływa na regenerację tkanek i kości. Ponadto głaskanie kota koi nerwy i zwalcza stres. Posiadacze kotów mogą cieszyć się zdrowiem, ponieważ rzadziej chorują, mają niższe ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.
Podoba ci się artykuł? Polub nasz profil na Facebooku.
Żródło: Linkedln / BBC / bigThink / The Health Pilot / Club Stuffing / Gypsy Ninja/ GIPHY

5. Mruczenie kotów
24
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

6 cudów, których nauka nie potrafi wytłumaczyć
Julia Korochoda
Julia Korochoda 12.06.2017, 05:13
Są na następnej stronie XDD
Wiesiek Bukwald
Wiesiek Bukwald 12.06.2017, 05:13
Tej dużej zaznaczonej krowie jako jedynej ze wszystkich na zdjęciu świeca sie oczy...dziwne
Kuba Hoły
Kuba Hoły 11.06.2017, 05:13
Którą* Trzeba wejść w link a nie całość swojej wypowiedzi skupiać na miniaturce....
Magda Hejmo
Magda Hejmo 11.06.2017, 05:13
Wiec co mowia o krowach skoro czytalas?
Kuba Zimny
Kuba Zimny 11.06.2017, 05:13
Emm... Jest chyba tylko jedno :V
Noe Greco
Noe Greco 11.06.2017, 05:13
Jest takie cos co pokazuje nastepna strona i to klikacje ... mózgi... a poza tym ja to potrafię wytłumaczyć. Jeśli ktoś chcialby wiedziec czemu to pisac priv
Jakub Stachula
Jakub Stachula 11.06.2017, 05:13
Ada 6. Bycie ojcem i synem matki i córki xd
Magda Hejmo
Magda Hejmo 11.06.2017, 05:13
Jeju najpierw popatrzcie uwaznie potem sie spinajcie ze macie tylko jedno. Tam pisze nastepna strona.. -.- zalosne
Żaneta Sych
Żaneta Sych 10.06.2017, 05:13
To duża krowa za kturą idzie mała krowa tylko łeb jest za nią.
Kuba Hoły
Kuba Hoły 11.06.2017, 05:13
Którą* Trzeba wejść w link a nie całość swojej wypowiedzi skupiać na miniaturce....
Magda Hejmo
Magda Hejmo 11.06.2017, 05:13
Wiec co mowia o krowach skoro czytalas?