PoradyZdrowie i Uroda

Opublikowane 2017-09-01
0 Komentarz

9 wskazówek, które pomogą uniknąć ryzyka zachorowania na raka piersi!

Według statystyk każdego roku ponad 15% kobiet umiera z powodu nowotworu złośliwego piersi. W grupie podwyższonego ryzyka są kobiety w wieku powyżej 30 lat, które pierwsze dziecko urodziły po 30 roku życia. W przypadku większości kobiet, które regularnie się badają, nowotwór można z łatwością wykryć. Podczas wizyty, lekarz przeprowadza USG lub mammografię, czyli dwa podstawowe badania, które mogą rozwiać wszelkie wątpliwości. Niestety, liczba kobiet umierających na nowotwór wciąż rośnie. Dlatego też, warto zadbać o swoje zdrowie, aby ograniczyć ryzyko zachorowania. W jaki sposób możemy o siebie zadbać?

1. Rzuć palenie

Najnowsze badania pokazują, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi, a paleniem. Ryzyko zwiększa się szczególnie u kobiet po menopauzie, które od wielu lat regularnie palą papierosy. Wczesne rzucenie palenia, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka oraz pozwala uniknąć problemów ze zdrowiem, nieświeżym oddechem, żółtymi zębami czy nieprzyjemnym zapachem ubrań.

Przejdź na następną stronę

2. Unikaj alkoholu

Czy wiesz, że osoby regularnie pijące alkohol mają zdecydowanie większe szanse na zachorowanie na nowotwór? Według badań przeprowadzonych przez naukowców, spożywanie alkoholu wysokoprocentowego częściej niż raz w tygodniu przyczynia się do uszkodzenia ważnych narządów wewnętrznych oraz nagromadzenia komórek nowotworowych. Ponadto, kobiety pijące spore ilości alkoholu mogą spodziewać się licznych problemów ze zdrowiem.

3. Właściwa dieta

Jeśli masz nadwagę lub cierpisz na otyłość I albo II stopnia koniecznie powinnaś udać się do lekarza. Kobiety, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała są podatne na wiele chorób. Oprócz cukrzycy, choroby nerek, miażdżycy czy nadciśnienia są narażone również na nowotwór piersi. Dlatego też, wszystkie kobiety już od najmłodszych lat powinny się zdrowo odżywiać i dbać o siebie.

Przejdź na następną stronę

4. Zróżnicowana dieta

Zbilansowana dieta (nadzorowana przez dietetyka) pomoże Ci utrzymać idealną wagę i sylwetkę. Należy unikać spożywania żywności, która jest szkodliwa dla zdrowia, a szybkie przekąski typu Fast-Food zastąpić wartościowymi i całkowicie naturalnymi produktami. Owoce i warzywa zawierają cenne składniki odżywcze, w tym sporą ilość witamin i minerałów.

5. Aktywność fizyczna

Codzienna aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem, aby cieszyć się idealną sylwetką! Wystarczy tylko, że każdego dnia poświęcisz minimum 30 minut na spacer z psem, jazdę na rowerze czy bieganie. Dowolna aktywność fizyczna pozwala spalić zbędne kalorie oraz zminimalizować negatywne skutki stresu, który towarzyszy nam każdego dnia.

Przejdź na następną stronę

6. Unikaj tabletek antykoncepcyjnych

Wszystkie kobiety, które ukończyły 35 rok życia, powinny unikać tabletek antykoncepcyjnych. Pigułki antykoncepcyjne w niewielki sposób przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwór piersi. U młodych kobiet ryzyko zachorowania nie jest na tyle duże, jednak dla zdrowia o wiele lepiej całkowicie unikać antykoncepcji doustnej.

7. Unikaj hormonów po menopauzie

Kobiety po menopauzie pod żadnym pozorem nie powinny przyjmować hormonów. Coraz więcej mówi się o hormonalnej kuracji zastępczej, która służy leczeniu dolegliwości związanych z przekwitaniem. Panie, które są zmuszone do przyjmowania hormonów, powinny brać leki pod ścisłą kontrolą lekarza, który w odpowiedni sposób dobierze właściwą dawkę oraz określi, jak długo powinno się hormony przyjmować.

Przejdź na następną stronę

3. Właściwa dieta

8. Genetyka

Okazuje się, że wiedza na temat stanu zdrowia naszych przodków bywa bardzo pomocna podczas wykluczenia lub potwierdzenia choroby nowotworowej. Lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z kobietą, u której podejrzewa nowotwór piersi. Bardzo często okazuje się, że ktoś z rodziny pacjentki również chorował na raka.

4. Zróżnicowana dieta

9. Pamiętaj o regularnych badaniach

Coraz więcej lekarzy uświadamia kobiety, jak ważne są regularne badania, takie jak mammografia. Idąc na wizytę do lekarza rodzinnego możemy otrzymać skierowanie na badania, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Co jakiś czas w internecie czy telewizji pojawiają się spoty reklamowe, które również mają za zadanie zachęcić kobiety do regularnych badań. Pamiętaj, że wczesna diagnoza nowotworu daje ogromne szanse by wygrać z chorobą!

Źródło: Instagram / Pixabay / Giphy

Jeśli podobał Ci się ten artykuł udostępnij go na Facebooku!

2
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Rozmiar ud ma znaczenie! Co na ten temat mówią specjaliści?