PoradyRodzina

Opublikowane 2017-09-01
0 Komentarz

6 problemów wynikających z niewłaściwego wychowania przez rodziców

Obecnie duża liczba dzieci rozwija się z problemami psychospołecznymi. Wynika to w dużej mierze z niewłaściwego wychowania przez rodziców, którzy rzadko kiedy są świadomi błędów popełnianych podczas wychowywania swoich pociech. Rozwój psychospołeczny dzieci jest ściśle uwarunkowany wpływami środowiska w jakim przebywa. W trakcie edukacji, dziecko przebywa w szkole wśród rówieśników i nabywa niezbędne do życia i dalszej edukacji umiejętności.

6 problemów wynikających z niewłaściwego wychowania przez rodziców 1

W wyniku błędów w edukacji, nasze dziecko będzie miało w przyszłości poważne problemy, które bezpośrednio przełożą się na kontakty z drugim człowiekiem oraz obowiązki w pracy. Często jednak dzieci wolą skupić się na zabawie niż na nauce, ignorując tym samym, to co próbują przekazać rodzice. Jednak w pewnym okresie życia, powinno się wysłuchać, co dziecko ma do powiedzenia. Z jakimi problemami może borykać się dziecko w przyszłości? Przejdź na następną stronę

1. Nadmierny lęk, depresja i brak niezależności

Niektórzy rodzice uwielbiają kontrolować swoje dzieci na każdym kroku. Niestety, nadopiekuńczość może przyczynić się do poważnych problemów psychicznych, które spowodują u dziecka lęk przed otaczającym go światem. Dlatego też, rodzice nie powinni we wszystkim wyręczać swoich dzieci, gdyż w przyszłości może to skutkować brakiem samodzielności i odpowiedzialności.

1. Nadmierny lęk, depresja i brak niezależności

2. Porównywanie

Wielu rodziców porównuje swoje pociechy z innymi dzieciakami. Niestety, porównując dziecko musimy mieć świadomość tego, że działamy na jego szkodę. Dokonując porównania osiągnięć czy zachowania dziecka, możemy wpędzić je w depresje. Ma to zupełnie odwrotny skutek niż zamierzają rodzice, gdyż kontrastowanie wcale nie motywuje dzieci do działania. Przejdź na następną stronę

3. Destrukcyjne podejście

Spora część rodziców pragnie wychować swoje dzieci na ludzi z dobrym wykształceniem i gotowym planem na przyszłość. Dorośli najczęściej kierują w stronę swoich dzieci wyrażenia, które powodują, że dziecko staje się zamknięte w sobie, przestaje kreatywnie myśleć, jest zagubione i przerażone. Dlatego też, powinno się zaprzestać używać zwrotów typu “przestań marzyć”, “to jest niemożliwe do osiągnięcia”, “to nie dla Ciebie”.

4. Tłumienie emocji

W większości przypadków, gdy nasze dziecko płacze oznacza to, że próbuje nam coś przekazać albo pragnie zwrócić na siebie uwagę. Płacz dziecka jest bardzo irytujący, dlatego też wielu rodziców zaczyna się niepotrzebnie denerwować i w nieodpowiedni sposób zwracać dziecku uwagę. Mówienie małoletniemu, że “mężczyźni nie płaczą” lub “jesteś zbyt duży żeby płakać” może spowodować, że dziecko będzie miało w przyszłości poważny problem z tłumieniem emocji. Przejdź na następną stronę

5. Poczucie winy i depresja

Najczęstsze zwroty kierowane przez dorosłych wobec dzieci, które sprawiają problemy to “Pracuję ciężko wiele godzin, aby było nas stać na zakup tych wszystkich zabawek”, “Twoja matka i ja przeznaczamy większą część naszych pieniędzy na Twoją edukację”, “Moi rodzice nie mieli pieniędzy, aby posłać mnie do renomowanej uczelni, a Ty możesz spokojnie uczęszczać do najlepszego liceum w mieście”. Używanie takich zwrotów wobec dziecka, zaczyna wpędzać je w poczucie winy, które może przerodzić się w depresję.

6. Nieodpowiedzialność i niedojrzałość

Niejeden rodzic pragnie uchronić swoje dziecko przed niebezpieczeństwem. Niestety, nadmierna troska może przyczynić się do tego, że dziecko będzie nieporadne i przerażone otaczającym go światem. Ciągłe komentarze typu “nie dotykaj psa, bo Cię ugryzie”, “nie jeździj rowerem, bo się przewrócisz”, “nie pójdziesz sam do sklepu, bo może stać Ci się krzywda” powodują, że dziecko zaczyna się bać wszystkiego, co napotka na swojej drodze. W przyszłości, może się to przyczynić do braku umiejętności w podejmowaniu ważnych decyzji.
Źródła: Pixabay / Instagram / Twitter

Jeśli podobał Ci się ten artykuł udostępnij go na Facebooku!

19
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Gwiazdy, które straciły dzieci w tragicznych okolicznościach…