Zwierzęta

Opublikowane 2017-08-30
1 Komentarz

9 powodów przez które psy szczekają

Szczekanie psa jest drażniące, uciążliwe i nieprzyjemne. Za pomocą szczekania nasz pies komunikuje się z nami oraz daje znać o ewentualnym niebezpieczeństwie. Czworonogi podobnie jak małe dzieci sygnalizują nam, że czegoś im potrzeba lub po prostu pragną zwrócić na siebie uwagę. W obu przypadkach, aby nauczyć się rozpoznawać komunikat nadawany przez psa za pomocą szczekania, powinniśmy wsłuchać się w jego szczekanie oraz obserwować zachowanie przez co najmniej parę miesięcy. Jakie mogą być powody uporczywego ujadania?

1. Nagły alarm

W mediach znajdziemy sporo przykładów sytuacji, gdy pies ratuje swoją rodzinę przed pożarem lub innym niebezpieczeństwem. Tego typu sytuacje zdarzają się często, dlatego też nie powinniśmy bagatelizować alarmującego szczekania naszego psa. Równie dobrze, może to oznaczać, że ktoś chodzi po naszym podwórku lub próbuje dostać się do mieszkania. Przejdź na następną stronę

1. Nagły alarm 1

2. Szczekanie twierdzące

Kiedy nasz pies szczeka w sposób twierdzący, bądź pewny, że czegoś od Ciebie chce. Najczęściej oznacza to potrzebę wyjścia na spacer, pogłaskania lub otrzymania smacznej przekąski. Ignorowanie tego typu zachowania nie jest najlepszym pomysłem, gdyż psy są z natury bardzo pamiętliwe i potrafią nawet obrazić się na swojego właściciela.

3. Frustracja

Frustracja u psów często przejawia się agresją, gniewem, lękiem oraz irytacją. W przeciwieństwie do lęku separacyjnego lub ataku paniki, frustracja przejawia się napadami furii, które u psów mogą zakończyć się niespodziewanym atakiem. Dlatego też, jeśli mamy w domu dzieci, powinniśmy zwrócić uwagę, czy pies nie jest w stosunku do nich agresywny. Przejdź na następną stronę

3. Frustracja

4. Nuda

Uczucie znudzenia u psów przejawia się na wiele sposobów. Nudzące się psy potrafią przez kilkanaście minut ujadać, aby zwrócić na siebie uwagę. Najczęściej znudzenie pojawia się u psów, które cały dzień siedzą same w mieszkaniu lub ich właściciele się nimi nie interesują. Znudzony pies, szczególnie jeśli jest młody potrafi nieźle nabroić. Pogryzione meble, buty czy dokumenty są oznaką, że nasz pies ma dość spędzania całego dnia w samotności i szuka sobie rozrywki.

4. Nuda

5. Stres

Stres u czworonogów często objawia się uporczywym wyciem i szczekaniem, które ma za zadanie ostrzec przed zagrożeniem. Właściciele, którzy dobrze znają swoje psy wiedzą, kiedy pies czuje się zagrożony i zestresowany. Histerycznym wyciem i szczekaniem pies stara się zwrócić uwagę na coś, co może okazać się potencjalnym niebezpieczeństwem.
Przejdź na następną stronę

6. Polowanie

Współczesne psy mają w znacznym stopniu przytłumiony instynkt. Na przestrzeni lat odzwyczaiły się od ciągłego polowania na jedzenie, gdyż każdego dnia dostają miskę z karmą i wodą. Jednak instynkty zwierząt są bardzo silne i nawet najbardziej udomowiony pies pozostanie świetnym łowcą. Psy myśliwskie wytresowane w taki sposób, aby polować na dziką zwierzynę, są tego idealnym przykładem. Podczas polowania pies szczeka w charakterystyczny sposób, który oznacza rozpoczęcie łowów.

7. Wspólna zabawa

Wszystkie psy uwielbiają, gdy poświęca się im dużo czasu! Wspólna zabawa oraz długie spacery są tym, co sprawia im ogromną radość. Bardzo często podczas gry w piłkę, nasz czworonóg wydaje z siebie głośne szczeknięcia, które niewątpliwie są oznaką szczęścia. Podczas zabawy psy mogą się wyszaleć, poskakać oraz spożyć nadmiar zmagazynowanej energii. Przejdź na następną stronę

 7. Wspólna zabawa

8. Radość

Na pewno każdy z nas dobrze zna moment, gdy po całym dniu wraca do domu i już od progu wita go znajomy pyszczek. Psy są to wierni przyjaciele człowieka, dlatego też powinniśmy poświęcać swoim pupilom jak najwięcej czasu. Wspólna zabawa i głaskanie sprawia, że zwierzaki są szczęśliwe i okazują to w specyficzny sposób. Najczęściej radośnie szczekają oraz merdają ogonem.

8. Radość

9. Obrona swojego terytorium

Wiele osób mieszkających w domu z ogrodzoną posesją posiada psa, aby bronił terenu przed obcymi. Najlepszym sposobem na odstraszenie podejrzanych osób są zdecydowanie uporczywe szczekanie oraz groźny warkot, które mają odstraszyć nieprzyjaciela. Najlepszą rasą, która sprawdzi się podczas ochrony posesji jest zdecydowanie owczarek niemiecki. Wyszkolony owczarek potrafi stanąć w obronie domowników oraz napędzić stracha obcym osobom.
Źródło: Starstock / Giphy

Jeśli podobał Ci się ten artykuł udostępnij go na Facebooku!

30
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

7 zachowań, które charakteryzują prawdziwie zakochanych mężczyzn!
Paweł Roman Grzeszczyk
Paweł Roman Grzeszczyk 07.09.2017, 05:13
Jaki pan taki kram ......ale dużo też zależy od rasy.