O co kamanPoradyZdrowie i Uroda

Opublikowane 2017-08-29
4 Komentarz

9 rzeczy, które mają pozytywny wpływ na Twój mózg

Przez mózg przeciętnego człowieka przepływa mnóstwo myśli, szacuje się, że każdego dnia jest ich około 70 000. Za każdym razem, kiedy próbujesz sobie coś przypomnieć lub wpadasz na genialny pomysł w mózgu tworzą się nowe połączenia neuronowe. Im bardziej stymulujesz mózg, tym lepiej działa, nie starzeje się tak szybko oraz jest mniej podatny na choroby. Poniżej znajduje się lista 9 rzeczy, które pozytywnie wpływają na mózg.

Czytanie książek

Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzkiego przeprowadzili badanie, które wykazało, że regularne czytanie książek podnosi zdolności poznawcze mózgu. Wystarczy tylko kilka stron dziennie, aby zostały aktywowane obszary nieużywane zbyt często. Czytanie wpływa na zdolność koncentracji i proces uczenia się. W trakcie oglądania telewizji powyższe procesy nie zachodzą.
Przejdź na następną stronę

Malarstwo

Co ciekawe, przebadano również w jaki sposób aktywność plastyczna wpływa na rozwój mózgu. Nawyk malowania, czy tylko kontemplowania dzieł sztuki opóźnia procesy starzenia się. Jednak lepsze wyniki osiągają te osoby, które zajmują się malarstwem zawodowo. Badacze koncentrowali się na wpływie sztuki na ludzi pomiędzy 62 a 70 rokiem życia.

Romantyczna miłość lub matczyne uczucia

Okazuje się, że matczyna miłość oraz uczucie jakimi darzą się zakochani, chociaż różnią się od siebie, to jednak aktywują te same obszary w mózgu. Miłość zakochanych sprawia, że rośnie poczucie euforii oraz funkcji poznawczych. Natomiast uczucia matki do dziecka są w stanie wpłynąć na te obszary, które mają związek z uczeniem się oraz przyswajaniem wiedzy.
Przejdź na następną stronę

Ograniczone spożycie cukru

Badacze dowiedli, że spożywanie zbyt dużej ilości cukru negatywnie wpływa na mózg i zmniejsza jego zdolność uczenia się, zapamiętywania informacji czy koncentracji. Nadmierna ilość słodyczy w diecie może sprawić, że zniszczeniu ulegną połączenia neuronowe. Aby zniwelować negatywne skutki działania cukru należy regularnie przyjmować kwasy tłuszczowe Omega-3.

Ciąża

Oczekiwanie na dziecko dosłownie zmienia wszystko w organizmie kobiety, w tym nawet struktury mózgu. Ciąża zmniejsza ilość substancji szarej w obszarach mózgu odpowiedzialnych za poznanie społeczne i zdolność rozumienia innych ludzi. Wygląda na to, że mózg przyszłej matki skupia się wyłącznie na dziecku i przygotowaniu do macierzyństwa.
Przejdź na następną stronę

Właściwe nawodnienie

Ludzki mózg w prawie 80 % składa się z wody, dzięki temu swoją konsystencją przypomina galaretę. To wszystko sprawia, że jest niezwykle wrażliwy na odwodnienie organizmu, już utrata tylko 2 % wody znacząco wpływa na obszary odpowiedzialne za uwagę, zdolności poznawcze i pamięć krótkotrwałą. Zdrowy mózg to odpowiednio nawodniony mózg.

Miłość i nienawiść

Naukowcy przebadali również jaki wpływ na aktywność mózgu wykazują takie uczucia jak miłość i nienawiść. Do eksperymentu wybrano 17 osób. Okazało się, że zarówno pozytywne uczucia jak i negatywne pobudzają te same rejony mózgu. Jednak w przypadku nienawiści aktywność ośrodków w mózgu odpowiedzialna za te uczucia była zwiększona niż w przypadku miłości.
Przejdź na następną stronę

Brak stresu

Konsekwencje związane z narażeniem się na skutki długotrwałego stresu są poważne i trudne do zwalczenia. Mogą wystąpić takie zmiany w mózgu jak utrata pamięci, pogorszenie zdolności uczenia się, czy problemy z samokontrolą. Aby zachować zdrowie mózgu, a także całego organizmu należy z uwagą pracować nad niwelowaniem stresujących momentów w życiu.

Sen

Kolejnym czynnikiem który pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu jest odpowiednia ilość snu. Jego brak wpływa na zdolność zapamiętywania, może umożliwić uszkodzenie neuronów oraz wywoływać chorobę Alzheimera. Podczas głębokiego snu komórki w mózgu usuwają toksyczne składniki, które mogą być niebezpieczne.
Źródło: Instagram
Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na Facebooku!

39
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

5 zdjęć, dzięki którym możecie przetestować swoją inteligencję!
Karolina Pasek
Karolina Pasek 04.09.2017, 05:13
Wiktoria Doziwska cos dla cb
Agata Mania
Agata Mania 03.09.2017, 05:13
Weronika typie, nasz mózg powinien nie istnieć
Weronika Samolińska
Weronika Samolińska 03.09.2017, 05:13
O kurdd, ny ameby zyciowe
Weronika Samolińska
Weronika Samolińska 03.09.2017, 05:13
O kurdd, ny ameby zyciowe
Wiktor Franiak
Wiktor Franiak 02.09.2017, 05:13
Ten artykuł jest taki oczywisty.