ZwierzętaPorady

Opublikowane 2017-08-18
0 Komentarz

7 zachowań, które można zauważyć u czworonogów!

Psy to zwierzęta, które komunikują się z człowiekiem na wiele różnych sposobów. Niektóre czworonogi w zabawny sposób okazują swoje emocje i bardzo łatwo można się domyślić o co im chodzi. W łatwy sposób możemy zauważyć kiedy pies jest zły, smutny, szczęśliwy, przerażony, zainteresowany, zdezorientowany czy zadowolony. Język ciała czworonogów jest bardzo prosty do odczytania, jeśli ktoś interesuje się swoim psem i spędza z nim dużo czasu, to nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Interpretowanie emocji zwierzaków przyda się do lepszego zrozumienia oraz przewidywania, tego co czworonóg zrobi w danej sytuacji. Oto 7 zachowań, które bez problemu można dostrzec u psów!

1. Pysk

Pysk u psów służy głównie do picia i jedzenia. Mimo, że pies nie może go używać do mówienia i tak jest w stanie przekazać nam swoje emocje za pomocą ułożenia warg i nosa. Gdy jest szczęśliwy i zrelaksowany, jego pyszczek jest pogodny, a oczy błyszczące. Kiedy pies zaczyna się denerwować, jego rysy tężeją, a pierwszym znakiem ostrzegawczym może być delikatne odsłonięcie zębów i cichy warkot. Oprócz tego, psy w sytuacjach stresujących zaczynają ciężko dyszeć i ziewać.

Przejdź na następną stronę

1. Pysk

2. Uszy

Kiedy pies jest spokojny i zrelaksowany, jego uszy znajdują się w normalnym położeniu. W momencie, gdy staje się czujny, psie uszy automatycznie kierują się w stronę potencjalnego zagrożenia. Uszy psa unoszą się również w momencie, gdy czworonóg zaczyna się denerwować. Kiedy pies odchyla uszy delikatnie do tyłu oznacza to, że jest nastawiony przyjaźnie do człowieka i możemy spokojnie go pogłaskać. Należy jednak uważać, gdy pies kładzie uszy do tyłu-oznacza to, że czuję się zagrożony.

2. Uszy

3. Ogon

Naturalne położenie ogona u psa, świadczy o tym, że jest on spokojny. Szczęśliwego psa poznamy po tym, że macha ogonem w lewo i prawo, okazując w ten sposób radość. Radosne machanie ogonem możemy zauważyć również wtedy, gdy witamy się ze swoim czworonogiem. Koniecznie zwróć uwagę w momencie, gdy pies podkula ogon pod siebie, dając do zrozumienia, że czegoś się obawia.

Przejdź na następną stronę

3. Ogon

4. Wąsy

Psy komunikują się ze światem również za pomocą wąsów, znajdujących się na pysku. Gdy psiak zaczyna się stresować, jego wąsy zaczynają się jeżyć i tym samym ostrzega, że jest zdenerwowany. Wąsy u psa nazywane są wibrysami, ponieważ są to receptory dotykowe, za pomocą których pies poznaje świat. Każdy wibrys ma o wiele więcej receptorów czuciowych, niż pozostałe włosy na ciele czworonoga.

4. Wąsy

5. Pozycja ciała

Psy używają swoich ciał do komunikowania się ze światem. Mową ciała przekazują swoje intencję oraz emocje. Gdy pies jest szczęśliwy i zadowolony, jego postawa jest swobodna. Podobnie będzie w przypadku, gdy zechcę się bawić. W sytuacji zagrożenia, postawa psa diametralnie się zmieni, co od razu rzuci się w oczy jego właścicielowi.

Przejdź na następną stronę

5. Pozycja ciała

Jeśli zauważysz, że Twój pies układa ciało, tak jakby chciał zwinąć się w kulkę, to możesz być pewnym, że czegoś się obawia. Czworonogi często tak reagują przed wizytą u weterynarza, ponieważ gabinet weterynaryjny kojarzy im się bardzo negatywnie. Zdenerwowanie u psa jest jedną z tych emocji, która od razu pozwala ocenić, co nasz pies w danej sytuacji uczyni i jak się zachowa.

5. Pozycja ciała 1

Uległy pies wygląda bardzo podobnie, jak w momencie, gdy się czegoś obawia. Uległość czworonoga objawia się opuszczoną pozycją ciała. Pies, który uwielbia dominować prawie cały czas ma podniesioną do góry głowę i napięte mięśnie całego ciała, czym daje do zrozumienia, że to on tu rządzi. Często takie psy są agresywne i nadpobudliwe, co niestety może okazać się niebezpieczne, gdy ktoś ma dzieci.

Przejdź na następną stronę

5. Pozycja ciała 2

6. Samotność

Kiedy Twój zwierzak zostaje sam w domu, na pewno zdarza mu się wyć. Takie zachowanie pochodzi od tego, że psy w ten sposób określają swoją lokalizację, podczas ewentualnego rozdzielenia się z grupą. Czworonogi wyją również wtedy, gdy słyszą jadącą na sygnale karetkę pogotowia lub straż pożarną. W taki sposób psy okazują również swój smutek, gdy ich ukochany właściciel wychodzi z domu.

6. Samotność

7. Wnioski

Informacja, że psy komunikują się w taki sposób może być bardzo cenną wskazówką dla ich posiadaczy. Wystarczy tylko skupić odrobinę uwagi na zachowaniu swojego pupila, aby poznać jego charakter oraz nauczyć się jego postępowania w danej sytuacji. Mowa ciała w przypadku psów jest kluczowym elementem, aby dowiedzieć się, kiedy pies jest szczęśliwy, zadowolony, zły, przestraszony czy zmartwiony.

Źródło: Twitter / Pixabay

Jeśli podobał Ci się ten artykuł - udostępnij!

7. Wnioski
3
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

6 najbardziej złych kobiet, według znaków zodiaku!