NiewiarygodneO co kaman

Opublikowane 2017-08-08
0 Komentarz

7 stereotypów z bajek Disneya, w które wszyscy wierzą

Nikogo chyba nie dziwi, że producenci bajek oprócz chwytliwych historii chcą przemycić w swoich dziełach jakiś ukryty przekaz. Często jednak można znaleźć w nich stereotypy, które utarły się w społeczeństwie i od lat ślepo w nie wierzymy. To, że znajdują się one w bajkach jeszcze bardziej utrwala w nas to przekonanie! Najbardziej znaną marką produkcji animowanych jest wytwórnia Disneya, gdzie animacje powstają już od ponad 80 lat. Poznaj jakie stereotypy ukryte są w ich bajkach.

Nieświadomi są szczęśliwszy

Choć wszyscy wiedzą, że w niektórych przypadkach pozostanie biernym obserwatorem jest najlepszym wyjściem z trudnych sytuacji, to jednak wiadomo, że nie rozwiązuje to problemów. W bajce Król Lew poznajemy Timona i Pumbę, którzy żyją tak, jakby nawet nie wiedzieli, że na świecie istnieją ludzie którzy mają jakieś zmartwienia. Ignorując je, sprawiają wrażenie szczęśliwych. Na szczęście w końcu zdają sobie sprawę, że nie zawsze życie jest tylko przyjemnością.

Przejdź na następną stronę

Jeśli masz ciężkie życie, należy Ci się sukces

Kopciuszek był sierotą, wykorzystywaną przez swoją macochę. Pewnego dnia dziewczyna wbrew zakazom macochy udała się na bal, gdzie poznała Księcia i już po jednym tańcu para była w sobie szaleńczo zakochana. Książę poruszył niebo i ziemię aby odnaleźć ukochaną, a dokonał tego za pomocą szklanego pantofelka. Książe jest wyjątkowo mało spostrzegawczy i jednocześnie zwraca uwagę na pozory. Myślisz, że zakochałby się w Kopciuszku jeżeli spotkałby ją w roboczym stroju? Z pewnością w bajkach Disneya panuje przekonanie, że każdy, kogo okrutny los źle traktuje dostanie swoją nagrodę.

Mężczyźni potrzebują kogoś, kto się nimi zajmie

Każdy krasnoludek z bajki o Królewnie Śnieżce jest uosobieniem jakiejś ludzkiej cechy. Wydają się jednak być szczególnie bezradni. Wszystko zmienia się, gdy do ich chatki trafia Śnieżka. Bajka sugeruje, że jedynie kobiety potrafią odpowiednio zająć się domem, a mężczyźni bez nich są zagubieni i bezradni. Ale czy to nie właśnie prawdziwi mężczyźni potrafią poradzić sobie w każdej sytuacji?

Przejdź na następną stronę

Złe charaktery powstają z niewłaściwych wyborów

Czy zawsze było Ci żal Disnejowskich czarnych charakterów? Nie martw się, nie jesteś sam. Główni antagoniści z bajek zazwyczaj nie są źli sami w sobie, a jedynie życie źle ich doświadczyło lub dokonali błędnych wyborów, przez co znaleźli się w takim, a nie innym miejscu. Popatrz na przykład na Skazę. Zawsze odrzucony, czuł się gorszy od brata, stąd pojawiła się w nim chęć odebrania mu władzy. Innym przykładem jest Gaston z bajki Piękna i Bestia. Chłopak zakochał się w niewłaściwej dziewczynie i to zepchnęło go na taka, a nie inna ścieżkę. Jedyną postacią w bajkach Disneya, która rzeczywiście była ucieleśnieniem zła samego w sobie jest Cruella De Mon, która obsesyjnie pragnie futra uszytego z sierści niewinnych szczeniąt.

Mężczyźni zawsze wybierają szczupłe partnerki

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy podczas oglądania wszystkich bajek wytwórni Disney'a jest to, że ich bohaterki zawsze są piękne i szczupłe, mają nieskazitelną cerę i bujne włosy. Panowie zakochują się w nich od pierwszego wejrzenia. Dobrze, że w prawdziwym życiu nie tylko idealne kobiety znajdują swoich partnerów.

Przejdź na następną stronę

Aby znaleźć prawdziwą miłość trzeba coś poświęcić

Bajki próbują nam pokazać, że aby być szczęśliwym i odnaleźć prawdziwą miłość, trzeba wiele poświęcić. Przykładem może być Arielka, która musiała oddać czarownicy swój piękny głos, aby móc wyjść na ląd i spotkać się z Księciem. Ale to nie jedyny przypadek. Spójrz na Quasimodo, Pocahontas czy Herculesa. Każde z nich w imię prawdziwej miłości poniosło bolesne straty. Na szczęście w prawdziwym życiu najważniejsza jest akceptacja ze strony ukochanej osoby.

Idealny model

Czy zauważyłeś, że Myszka Miki, najbardziej rozpoznawalna postać wytwórni, została stworzona według pewnego modelu społecznego? Miki ma dobrą pracę, zawsze posprzątany dom w którym czeka na niego pies Pluto. Ulubiona przez miliony ludzi Myszka ma również dobrego przyjaciela Goofiego i dziewczynę Minnie. Czasami spotyka się również z Kaczorem Donaldem i jego dziewczyną Daisy. Jego życie jest ułożone tak, jak wielu ludzi marzy aby wyglądało ich własne życie. Czy to przypadek?

Źródła: Giphy/Twitter
Podobał Ci się artykuł? udostępnij go na Facebooku

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

8 pikantnych aluzji, których nie widzieliśmy będąc dzieckiem