NiewiarygodneO co kaman

Opublikowane 2017-08-07
0 Komentarz

5 największych w historii zamków z piasku

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak niektórym osobom udaje się stworzyć rzeźby z piasku, podczas gdy Tobie nawet najprostsze konstrukcje rozsypują się zanim zdążysz je skończyć? Cały sekret artystów rzeźbiących w piasku polega na odpowiednio dobranej proporcji wody i piasku. Starannie dobrany poziom wilgotności odpowiada za to, że pomiędzy ziarenkami piasku pojawiają się oddziaływania elektryczne, które sprawiają, że przyciągają się one do siebie, a cała konstrukcja staje się trwała.

Benefico

w 2013 roku rzeźbiarz Ed Jarrett pobił rekord w wysokości budowli z piasku. Dokonał tego po raz czwarty w swojej karierze! Jego zamek mierzył 11 metrów i 63 centymetry. Bicie rekordu odbyło się w Point Pleasant Beach, w amerykańskim stanie New Jersey. Całe wydarzenie miało jednak ukryty cel i wcale nie było nim zdobycie sławy przez artystę.

Kolejne zamki z piasku znajdziesz na następnej stronie!

Rzeźba została stworzona w ramach pomocy ofiarom huraganu Sandy. Kataklizm nawiedził tamtejszy obszar rok wcześniej, powodując ogromne straty i doszczętnie niszcząc kilkadziesiąt domów. Dzięki Jarrettowi udało się zebrać aż 50 000 dolarów na pomoc poszkodowanym. Sam artysta,podobnie jak setki ochotników pomagających mu w pracy nie otrzymali żadnego wynagrodzenia, poza wdzięcznością tamtejszej ludności.

"Air"

"Air"

Kolejny zamek na naszej liście został wzniesiony pod koniec 2014 roku i pobił rekord swojego poprzednika z wcześniejszego punktu. Mierzył aż 12 metrów 60 centymetrów. Zbudowany został w Rio de Janeiro w Brazylii, a jego wybudowanie przy pomocy kilku koparek i kilkunastu osób zajęło tydzień.

Kolejne zamki z piasku znajdziesz na następnej stronie!

Monumental

Jeżeli wynik ponad 12 metrów jest dla Ciebie zaskoczeniem, musisz wiedzieć że już w rok później powstała kolejna monumentalna budowla z piasku. Mierzyła znacznie ponad 13 metrów i powstała na plaży w Miami. Do stworzenia zamku zużyto 1800 ton piasku, a budowa trwała aż miesiąc. Zaangażowano w nią 20 ekspertów z dziedziny architektury z całego świata.

Nieudana próba

Kolejną pozycję na naszej liście zajmuje zamek, który miał być, próbą pobicia rekordu, ale niestety plan się nie powiódł. Budowla miała 14 metrów i 16 centymetrów. Wydawać by się mogło, że z powodzeniem pobije wcześniejszy rekord. Odkryto jednak, że w trakcie budowy umieszczono w nim kilka drewnianych desek, które wzmacniały konstrukcję. Jest to niedopuszczalne w regulaminie Księgi Guinnesa, dlatego też rekord nie został uznany.

World Peace

Ostatni na naszej liście i jednocześnie największy jak dotąd zamek z piasku na świecie mierzy 14 metrów i 84 centymetry!. Powstał w Sudarsan Pattnaik (Indie), na plaży w Puri. Obwód rzeźby wynosił aż 160 metrów, a co ciekawe, cały zamek powstał ręcznie, bez pomocy żadnych maszyn. Jego budowa zajęła jedynie 9 dni. Nazwa zamku wzięła się od ogromnego napisu: World Peace na przodzie budowy.

Źródła: Twitter / Topy Youtube-Core / Giphy

Podobał Ci się artykuł? Udostępnij go na Facebooku!

0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
Dieta Jezusa - nie tylko chleb i wino, ale i robaki!