NiewiarygodneO co kamanNewsy

Opublikowane 2017-08-04
0 Komentarz

6 przedmiotów, o których prawdziwym znaczeniu nie miałeś pojęcia

Czy zadajesz sobie pytania o pochodzeniu pewnych przedmiotów? Kto je zaprojektował i w jakim celu? Zastosowanie tych rzeczy, z czasem mija, ich definicja zmienia się i zostaje źle zrozumiana. Błędne założenia pozostają niewytłumaczone i tak powstają mity, które podawane są dalej. Właśnie w tym momencie Twój świat może się zmienić o 180 stopni. Wyjaśnimy Ci funkcje kilku przedmiotów, o których zapewne nie wiedziałeś.

Pompon na czapce

Pompon to nie tylko fikuśna ozdoba czapki. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd się wzięły i jakie było ich pierwotne przeznaczenie? W XVI wieku francuscy żeglarze stosowali pompony, aby chronić swoje głowy przed niskimi sufitami kabin statków. Ponadto, kolor pomponów rozróżniał żołnierzy z poszczególnych jednostek wojskowych.
Przejdź na następną stronę po więcej ciekawostek.

Mała kieszonka w jeansach

Obecnie w każdej parze jeansów znajduje się mała kieszonka, do której żaden ze współczesnych przedmiotów nie pasuje. W XIX wieku noszono w niej kieszonkowe zegarki, które noszone były na łańcuszku przymocowanym do szlufki spodni. Kiedy zegarki przestały być modne, do kieszonki wkładane są zapalniczki lub monety.

Amortyzatory w butach

W ciągu ostatniej dekady wygląd butów stał się częścią mody. Charakterystyczne amortyzatory, w butach sportowych, nie zostały zaprojektowane wyłącznie w celu poprawy estetyki, lecz mają bardziej praktyczną funkcję. Celem amortyzatorów jest precyzyjne tłumienie kroków oraz zmniejszenie możliwości urazów i problemów motorycznych podczas ruchu. Obecnie projektowane amortyzatory są mniej widoczne i dyskretnie ukryte w bucie.
Na następnej stronie znajdziesz kolejne ciekawe przykłady.

Pompon na czapce

Suwak na karcie pamięci

Większość kart pamięci, popularnie stosowanych w telefonach czy aparatach, posiada zabezpieczenie przed usunięciem danych. Służy do tego mały suwak znajdujący się z boku karty. Jeśli boisz się utracić zapisane dane, przesuń suwak do pozycji “Lock”. Kiedy zechcesz zmienić zawartość karty, wystarczy przesunąć suwak w dół.

Otwory na słuchawki

Otwory na słuchawki są znakiem minionej epoki. Firmy produkujące plecaki i torby umieszczały w nich małe dziurki. Były one przeznaczone do umieszczania w nich słuchawek do przenośnych urządzeń o nazwie “discman”. Popularne w latach 90-tych discmany, w których odtwarzano płyty kompaktowe, były ciężkie i niewygodne, dlatego większość użytkowników nosiła je w plecakach. Tak właśnie narodził się element, którego już nie potrzebujemy, gdyż discmany zastąpiły o wiele lżejsze smartphony.

Otwory w trampkach

Dlaczego trampki mają dodatkowe otwory? Wydaje się, że służą one do wentylacji obuwia, by stopa nie pociła się. Okazuje się, że dziurki mają także inne zastosowanie. Po przewleczeniu przez nie sznurówki, wiązanie staje się mocniejsze i możemy być pewni, że buty nie spadną z nóg. Ostatecznie otwory te stały się znakiem rozpoznawczym trampek produkowanych na całym świecie.
Źródło: Twitter / Youtube-Drawblogs

Podoba Ci się nasz artykuł? Chcesz więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

1
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

7 przykładów jak prawidłowo powinno się używać przedmioty codziennego użytku