NiewiarygodneO co kamanNewsy

Opublikowane 2017-07-20
0 Komentarz

7 tajemniczych miejsc ukrytych pod ziemią

Jaskinie i podziemia to jedna z niewielu białych plam na mapie Ziemi. Istnieje wiele mitów i legend, które wspominają o ukrytych pod powierzchnią ziemi miastach, sanktuariach i grobowcach. Większość z tych podziemnych światów nigdy nie zostało odnalezionych i pozostało w sferze mitów. Istnieją jednak takie, odkryte przez badaczy, które wzbudzają zachwyt turystów i są chętnie odwiedzane.

Grota Mleczna

Grota Mleczna

Grota Mleczna już od czasów starożytnych była miejscem pielgrzymek. Obecnie mieści się w niej chrześcijańskie sanktuarium maryjne. Grota znajduje się w Betlejem, w Palestynie na Pustyni Judzkiej. Przyciąga rzesze wiernych, dzięki legendzie, która mówi, iż Maryja w trakcie ucieczki do Egiptu zatrzymała się w niej, aby nakarmić Jezusa. Kilka kropli mleka spadło na skały i grota w jednej chwili stała się mlecznobiała.

Więcej ciekawych przykładów znajdziesz na następnej stronie.

Grota Mleczna 1

Podziemna ulica w Stockton-on-Tees

Tajemicza ulica z malutkimi domami została odkryta w 2016 roku w miejscowości Stokton-on-Tees w hrabstwie Durhan, w północno-wschodniej Anglii. W trakcie przebudowy jednego z zabytkowych domów ekipa remontowa natknęła się na podziemne pomieszczenia.Okazało się, że pod ulicą, przy której stał dom, znajduje się druga ulica, połączona ukrytymi tunelami z innymi naziemnymi częściami Stockton-on-Tees. Pod powierzchnią miasta znajdowały się lokale mieszkalne oraz pomieszczenia przeznaczone dla zwierząt.

Podziemna ulica w Stockton-on-Tees

Gilmerton Cove

Na przedmieściach Edynburga znajduje się Gilmerton, dawna wieś górnicza. I to właśnie pod jej ulicami znajduje się szereg przejść i komór ręcznie rzeźbionych w piaskowcu, których wykonanie datuje się na rok 1724. Podziemny dom był prawdopodobnie dziełem miejscowego kowala, Georga Patersona. Popularne teorie mówią, że pomieszczenia służyły jako kryjówka dla przemytników, ale szeroko zakrojone badania nie były w stanie rozwiązać tajemnicy Gilmerton Cove.

Przejdź na następną stronę po więcej ciekawych przykładów.

Gilmerton Cove

Podziemia w Orvieto

Włoskie miasto Orvieto mieści się na wulkanicznym wzgórzu i zostało założone przez starożytnych Etrusków. Poza naziemną zabudową znajduje się drugie miasto ukryte w podziemiach, składające się z ponad 1200 tuneli, galerii, studni, schodów, pokoi, a nawet gołębników. W Orvieto każdy posiadacz domu mógł wykopać piwnicę pod swoim domem. Niektóre z nich miały po kilka pięter. Obecnie przez podziemne miasto prowadzi trasa turystyczna.

Podziemia w Orvieto

Tunele pod Europą

Tajemnicze podziemne tunele znajdują w kilku krajach europejskich. Najwięcej odkryto ich na terenie Bawarii (Niemcy) oraz Austrii, znajdują się również we Francji i Wielkiej Brytanii. W języku ludowym określane są jako “skrzacie jamy”. Według okolicznych mieszkańców tunele były drogami ewakuacyjnymi z okolicznych zamków. W rzeczywistości tunele te mają często zaledwie 20 do 50 metrów długości. Przez duże korytarze można przejść w schylonej pozycji. Badacze jeszcze nie odkryli jakie było ich przeznaczenie.

Na następnej stronie znajdziesz więcej tajemniczych miejsc.

Tunele pod Europą

Derinkuyu

Derinkuyu jest najgłębszym podziemnym miastem w Kapadocji, położonej w środkowej Turcji. Schowana pod powierzchnią ziemi sieć tuneli i jaskiń zawiera wszystko, co można zaleźć w normalnym mieście: pomieszczenia mieszkalne, kościoły, winiarnie, pomieszczenia dla zwierząt, magazyny. Derinkuyu odkryto w 1963 roku i zaledwie dwa lata później zostało otwarte dla turystów, ale udostępniono tylko 10% podziemnego kompleksu.

Derinkuyu

Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych portugalskiej Sinitry. Na terenie kompleksu znajduje się park, pałac, kaplica, fontanny i podziemnie tunele. Do najbardziej zagadkowych budowli Quinta da Regaleria należy Studnia Wtajemniczenia nazywana również Odwróconą Wieżą. Głębokość studni wynosi 27 metrów. Budowla składa się z 9 segmentów nawiązujących do dantejskiego zejścia do piekieł. Studnia połączona jest siecią tuneli z innymi budowlami na terenie kompleksu.
Źródło: StarStock / YouTube

Podoba Ci się nasz artykuł? Polub nasz profil na Facebooku!

Quinta da Regaleira
2
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

Tajemnice “Coco”, które Pixar ukrył przed widzami