NiewiarygodneZwierzęta

Opublikowane 2017-07-14
0 Komentarz

8 niezwykłych zdjęć mikroskopowych

Ludzki umysł lubi uciekać w świat fantazji, kosmicznych potworów i krajobrazów nie z tej ziemi. Lecz, aby to odnaleźć nie musimy szukać daleko, gdyż taki świat istnieje wokół nas, wystarczy go powiększyć. Na przedmiotach codziennego użytku, a nawet na naszej skórze żyją miliony organizmów, które nie są widoczne gołym okiem. Czy wiesz, jak one wyglądają? Przeczytaj nasz artykuł i zobacz jak wyglądają te kosmiczne potwory.

1. Roztocza

Te małe stworzenia żyją w glebie i w domowym kurzu. Znajdziemy je wszędzie, w dywanach, pościeli, zasłonach, a także w pluszowych zabawkach. Lecz najlepszym środowiskiem dla roztoczy jest łóżko. Jest w nim ciepło, wilgotno oraz obfituje w żywność, którą jest ludzki naskórek. Badania wykazują, że w łóżku może żyć aż 2 miliony roztoczy. Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć roztocza w mikroskopowym powiększeniu.

Przejdź na następną stronę, zobacz jak wyglądają inne stworzenia.

2. Lepidonotopodium piscesae

Zdjęcie tego stworzenia powiększono 525 razy, za pomocą potężnego mikroskopu elektronowego. Ten przerażający twór żyje w głębinach oceanów. Należy do grupy bezkręgowców, które zadomowiły się w kominach hydrotermalnych - w miejscach z których uchodzi gorąca woda i gazy wulkaniczne. Stwór odżywia się specjalnym gatunkiem bakterii. Na szczęście szerokość ust tego bezkręgowca jest mniejsza niż jeden milimetr, więc nie należy się go obawiać.

1. Roztocza

3. Język

Za pomocą języka jesteśmy w stanie poznać pięć podstawowych smaków: słony, słodki, gorzki, kwaśny i umami. Ludzki język jest pokryty licznymi brodawkami językowymi. Brodawki mają za zadanie ułatwienie przeżuwania pokarmu oraz regulowanie ciśnienie powietrza w jamie ustnej. Na poniższym zdjęciu znajduje się mikroskopowe powiększenie brodawek. Myjąc zęby pamiętaj o tym jak ważną pełnią one funkcję i nie zapomnij umyć również języka.

Na następnej stronie znajdziesz więcej ciekawych stworzeń.

2. Lepidonotopodium piscesae

4. Motyl

Motyle to bardzo urocze owady. Barwy na ich skrzydłach tworzą fantastyczne wzory. Lecz najpierw, aby motyl stał się piękny musi się przepoczwarzyć. Na poniższym zdjęciu znajduje się zdjęcie gąsienicy motyla w mikroskopowym powiększeniu. Dlaczego motyl najpierw musi być tak potworną gąsienicą?

3. Język

5. Ludzkie oko

Kiedy spotykasz kogoś po raz pierwszy, pierwszą rzeczą na którą zwracasz uwagę są oczy. W końcu to oczy są zwierciadłem duszy. Na zdjęciu widzimy gałkę oczną w znacznym powiększeniu. Choć zdjęcie wygląda jak płonący las, w rzeczywistości są to połączenia nerwowe. Natomiast odcienie koloru żółtego odzwierciedlają natężenie światła wpadającego do wnętrza oka. Im jaśniejszy kolor tym większa ilość światła.

Na następnej stronie znajdziesz więcej przykładów.

4. Motyl

6. Nużeńce

Zastanawiasz się, gdzie żyje tak dziwne stworzenie? Odpowiedź może Cię zaskoczyć, ponieważ ten stwór żyje na ludzkich włosach. Jest to nużeniec, który podobnie jak roztocze żywi się martwym ludzkim naskórkiem. Żyje w komórkach łojowych i włosowych na naszej skórze. Wychodzi żerować na powierzchnię skóry nocą, a następnie wraca, by złożyć nowe jaja. Poniżej zdjęcie nużeńca w powiększeniu mikroskopowym.

5. Ludzkie oko

7. Płytka nazębna

Płytka nazębna składa się z bakterii. Osadzając się na zębach tworzy miękki nalot, który można łatwo usunąć. Gdy nie myjemy zębów, bakterie szybko się namnażają tworząc olbrzymie kolonie. Osiem godzin wystarczy, aby te mikroby szczelnie pokryły powierzchnię zębów. Nie trzeba dodawać, że bakterie te są przyczyną próchnicy zębów. Na poniższym zdjęciu znajduje się obraz płytki nazębnej w znacznym powiększeniu.
Źródło: YouTube - NEW - HACKS!!! - ChuckBoomBuck - SuperMardeeO - Marko Andruss - TEX REX Tops / Instagram / Twitter

Podoba Ci się nasz artykuł? Polub nasz profil na Facebooku!

6. Nużeńce
0
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
7 zwrotów o wiele potężniejszych niż “Kocham Cię”...