NiewiarygodnePoradyNewsy

Opublikowane 2017-06-28
10 Komentarz

9 niezwykłych funkcji Androida, o których nie masz pojęcia

Decydując się na zakup nowego telefonu, nie mamy dużego wyboru, jeśli chodzi o system operacyjny. Jeśli Twoim wyborem jest Android, w tym artykule znajdziesz 9 cennych wskazówek, które ułatwią Ci posługiwanie się telefonem. Jak wiadomo Android jest bardzo popularnym, intuicyjnym i prostym systemem operacyjnym, zainstalowanym w większości telefonów. Android już dziś wyprzedza Microsoft pod względem ilości urządzeń z tym systemem. Ten artykuł przybliży Ci niezwykłe funkcje Androida, o których nawet nie masz pojęcia.

1. Powiększanie ekranu

1. Powiększanie ekranu

Mimo, że każdy z telefonów posiada duży ekran z możliwością rozszerzenia czcionki dla części osób wciąż jest to problem. Mała czcionka zmusza do wytężania wzroku, co sprawia, że czytanie jest dla nich torturą. Tutaj pomocna będzie opcja “Gesty powiększania”, do której przechodzimy z Ustawień->Dostępność->Gesty powiększania. Funkcja pozwala powiększyć dowolny fragment ekranu po stuknięciu w niego trzykrotnie. Przytrzymując palec na ekranie przejdziemy do widoku lupy, którą można poruszać się po całym ekranie. Ponowne trzykrotne stuknięcie wyłącza powiększenie. Powiększenie działa wszędzie poza klawiaturą i paskiem nawigacji.

Przejdź na następną stronę.

1. Powiększanie ekranu 1

2. Tryb gościa

Tryb gościa znajduje się na Androidzie od wersji 5.0. Opcja ta zapewnia bezpieczeństwo naszych danych przed innymi osobami. Kiedy pożyczasz komuś telefon możesz mieć pewność, że nie przejrzy zawartości twojego telefonu. Jak ją włączyć? W szybkich ustawieniach wybierz opcję Użytkownik i kliknij Dodaj gościa lub Gość. W konfiguracji określ co dany gość może robić na twoim telefonie. Teraz możesz spokojnie udostępnić swój telefon.

2. Tryb gościa

3. Oszczędzanie energii

Niektóre z telefonów mają wyświetlacze AMOLED, które posiadają szczególną cechę. Prócz tego, że są one bardzo czytelne, piksele ekranu są niezależne od siebie. Oznacza to, że dowolny punkt świetlny na ekranie może być wyłączony zapewniając mniejsze zużycie baterii. Przykładowo, jeśli piksel ma dawać czarny kolor, wówczas jest całkowicie wyłączany, dzięki temu oszczędza baterię. Dlatego, w celu zmniejszenia zużycia baterii zaleca się ustawienie czarnej tapety na ekranie telefonu.

Przejdź na następną stronę.

3. Oszczędzanie energii

4. Ukryta aplikacja

Od kilku wersji oprogramowania, na telefonach z Androidem ukryta jest mała gra. Aby ją uruchomić należy w ustawieniach znaleźć opcję “Informacje o telefonie”, w niej wybrać “Wersja android” i kliknąć w nią kilkakrotnie. Pojawi się rysunek, który należy nacisnąć i gra się uruchomi. Wraz z nowymi wersjami systemu, pojawia się nowa ukryta gra. Nie zapomnij jej sprawdzić!

4. Ukryta aplikacja

5. Czytnik tekstu

Chociaż opcja ta została wprowadzona dla osób niewidomych, przydaje się kiedy nie masz czasu na czytanie. Opcja ta nazywa się “TalkBack” i znajdziesz ją w Ułatwieniach dostępu. Kiedy zdecydujesz się ją uruchomić, skonfiguruj ją pod względem działania z innymi aplikacjami. Jeśli tego nie zrobisz, może stać się uciążliwa i inwazyjna oraz ograniczać działanie innych aplikacji.

Przejdź na następną stronę.

5. Czytnik tekstu

6. Czytnik ruchu

Ponownie programiści open source zaskoczyli użytkowników Androida. W swej pracy dążyli do integracji telefonu z osobami o ograniczonej zdolności ruchowej. Stosując łagodne ruchy twarzą można poruszać się po telefonie podobnie jak myszką po ekranie komputera. Wystarczy pobrać bez dodatkowych opłat i zainstalować EVA Facial Mouse, którą będziesz w stanie kontrolować telefon ruchami głowy. Dla większości osób jest to ciekawostka, lecz dla osób z ograniczoną mobilnością taka opcja jest zbawieniem.

6. Czytnik ruchu

7. Tajemnicze kody

Kiedy wpisujemy tajemnicze kody, zawsze czujemy się jak szpiedzy. Jeśli wpiszesz w Połączeniach telefonu następujący kod, bez cudzysłowów, „* # * # 4636 # * # *”, będziesz mieć dostęp do specjalnego menu z informacjami na temat naszych mobilnych opcji. Natomiast tym kodem „* # * # 7262626 # * # *” możesz otworzyć menu, w którym można przeprowadzić kilka testów dotyczących stanu naszego telefonu komórkowego. Podczas przesyłania tych kodów, możemy czuć się bezpieczni, żadna informacji nie zostaje przesłana do operatora. Nie każda z wersji systemu Android uruchamia podane kody.

Przejdź na następną stronę.

7. Tajemnicze kody

8. Zabezpieczenie telefonu

Ile razy zgubiłeś telefon bądź skradziono Ci go? Najgorsze jest to, że osoba która przejmie nasz telefon zdobędzie dostęp do wszystkich naszych danych. Aby uniknąć takiej sytuacji skonfiguruj odpowiednio swój telefon. W ustawieniach znajdź funkcję “Administratorzy urządzenia”. Dzięki niej, po zarejestrowaniu będziemy mieć dostęp do danych na urządzeniu. Wówczas można je usunąć, zmienić blokadę telefonu oraz określić jak telefon będzie się zachowywał. Wkrótce osoba, która nam go ukradła zrezygnuje z korzystania z naszego telefonu.

8. Zabezpieczenie telefonu

9. Podpięcie myszki

Jeśli z jakiś względów ekran nie działa prawidłowo, dzięki adapterowi możemy do telefonu podpiąć myszkę. Takie adaptery są małe i dość tanie. Po podpięciu myszki do telefonu, podobnie jak na ekranie komputera zobaczymy strzałkę, którą swobodnie można poruszać się po ekranie telefonu. Bez wątpienia ułatwi to poruszanie się po uszkodzonym telefonie.

Źródło: Pixabay

Podoba Ci się nasz artykuł? Polub nasz profil na Facebooku!

9. Podpięcie myszki
106
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

5 sposobów wydłużenia pracy baterii telefonów z Androidem
Wojtek Wiśniewski
Wojtek Wiśniewski 04.07.2017, 05:13
Nie znam się na jabuszkach tylko tyle co klawiter pokaże :S
Stanisław Łatanik
Stanisław Łatanik 03.07.2017, 05:13
XD co za debile. ,,Dziesiec niezwyklych funkcji androida" a na zdjeciu ajfon
Wojtek Wiśniewski
Wojtek Wiśniewski 03.07.2017, 05:13
Serio "niezwykłe funkcje androida" a Sraiphone na zdjęciu. No chyba że to GOOPHON z nakładką :\/
Michał Hładczuk
Michał Hładczuk 03.07.2017, 05:13
Nie bo na zdj jest 5,5s albo se a takich goophonow nie było
Wojtek Wiśniewski
Wojtek Wiśniewski 04.07.2017, 05:13
Nie znam się na jabuszkach tylko tyle co klawiter pokaże :S
Michał Hładczuk
Michał Hładczuk 03.07.2017, 05:13
Nie bo na zdj jest 5,5s albo se a takich goophonow nie było
Patryk Sętkowski
Patryk Sętkowski 03.07.2017, 05:13
Fajnie że android 6.0.1 ta gra jest gówniana nie da się w w nią grać
Wiktoria Kozak
Wiktoria Kozak 02.07.2017, 05:13
To samo miałam napisać xD
Jarek Ulman
Jarek Ulman 02.07.2017, 05:13
Andraid nie dziala na gownofonie. Na gownofonie jest iOS...
Janusz Molus
Janusz Molus 02.07.2017, 05:13
Kody na najnowszej wersji nie działają
Marylka Lilianka Krysiak
Marylka Lilianka Krysiak 01.07.2017, 05:13
strona nie działa odpowiednio jest tylko 1 punkt i nie da się przejść na następną stronę zapisaną na czerwono
Wojtex Sz
Wojtex Sz 01.07.2017, 05:13
Aha....andraid na gównofonie?
Wiktoria Kozak
Wiktoria Kozak 02.07.2017, 05:13
To samo miałam napisać xD
Jarek Ulman
Jarek Ulman 02.07.2017, 05:13
Andraid nie dziala na gownofonie. Na gownofonie jest iOS...