NiewiarygodneO co kaman

Opublikowane 2017-06-20
0 Komentarz

8 ciekawostek które koniecznie musisz poznać

Świat jest wspaniałym i ciekawym miejscem, które nieustannie nas fascynuje i pobudza naszą wyobraźnię. Ludzie od pokoleń chcą poznawać najdrobniejsze tajemnice świata, od prehistorycznych zwierząt niegdyś zamieszkujących naszą planetę, aż po tajemnice najdalszych zakątków globu. Ciągły głód wiedzy sprawia, że nieustannie się rozwijamy i odkrywamy coraz to ciekawsze zagadki. Dziś poznaj 8 fascynujących zagadek, które mogą cię zaciekawić lub wręcz zaskoczyć.

1. Miód nigdy się nie psuje

Żyjemy w czasach, gdy wszystkie produkty mają określony termin przydatności do spożycia czy użytku. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że wiele z produktów może być spokojnie używanych nawet po przekroczeniu terminu ważności, a mimo to wyrzucamy je, gdy data na etykiecie zostanie przekroczona. Jednym z takich produktów jest miód. Z biegiem czasu zmienia on kolor lub może zacząć krystalizować Nie traci jednak cennych właściwości ani smaku, dlatego z powodzeniem możesz stosować go nawet, jeśli przekroczył termin ważności.
Po więcej ciekawostek przejdź na następną stronę!

1. Miód nigdy się nie psuje 1

2. Pierwszymi poduszkami były kamienie

Gdy mówimy o poduszce, pierwszą rzeczą z jaką nam się kojarzy jest coś miękkiego, przytulnego i wygodnego. Pierwsze poduszki były jednak zupełnie inne niż te, które znamy dziś. Powstały w Mezopotamii, a wykonywane były z...kamieni. Ich funkcja również nieco różniła się od tej, którą znamy dziś. Poduszki w tamtych czasach służyły do ochrony oczu, uszu i nosa w czasie snu przed owadami. Leżąc na gołej ziemi ludzie byli narażeni na ukąszenia owadów, Kamienie skutecznie temu zapobiegały. Dopiero wiele lat później pojawiły się poduszki takie, jakimi znamy je dziś.

2. Pierwszymi poduszkami były kamienie

3. Żyrafy nie emitują żadnych dźwięków

Wszystkich, a w szczególności małe dzieci, interesuje jakie dźwięki emitują poszczególne zwierzęta. Z pewnością nie jeden raz słyszałeś szczekanie psa czy miauczenie kota. Głos ptaków również jest Ci dobrze znany, ale czy wiesz, jakie dźwięki emituje żyrafa? Otóż są to jedne z najcichszych zwierząt na świecie. Liczne badania wykazały, że nie emitują one żadnych dźwięków. Dziś wiemy jednak, że są zdolne je wydobywać, jednak są one bardzo ciche i rzadkie.
Po więcej ciekawostek przejdź na następną stronę!

3. Żyrafy nie emitują żadnych dźwięków

4. Pierwsze budziki

Czy wiesz jak wyglądał pierwszy budzik na świecie? Dokładnie tak jak Ty! Pierwszymi budzikami nie były skomplikowane i ogromnych rozmiarów maszyny, a ludzie. Nazywano ich “Knocker-up”. Ludzie ci odpowiedzialni byli za budzenie pracowników fabryk do pracy. Jeżeli ktoś zamówił u takiej osoby budzenie o konkretnej godzinie, przychodziła i pukała w okno, aż klient się obudził. Ludzie trudniący się tym zawodem zawsze mieli przy sobie długi, bambusowy kij, którym mogli dosięgnąć nawet wysokich okien.

4. Pierwsze budziki

5. Piwo w Rosji to nie alkohol

Czy wiesz, że jeszcze do niedawna piwo w Rosji nie było uważane za alkohol? W tym kraju, gdzie spożycie wódki jest jednym z najwyższych na świecie, nic, co zawierało mniej niż 10% alkoholu nie było traktowane jako napój alkoholowy. Dopiero w 2011 roku piwo, które dotychczas było uznawane za żywność i sprzedawane w kioskach i na stacjach benzynowych jak zwykły sok czy wodę mineralną, zostało sklasyfikowane jako alkohol. Wcześniej, często można było zauważyć ludzi pijących piwo na ulicy, w autobusie czy w parkach.
Po więcej ciekawostek przejdź na następną stronę!

5. Piwo w Rosji to nie alkohol

6. Największy organizm na świecie jest grzyb!

Czy wiesz jaki jest największy organizm na świecie? To nie ogromne zwierze ani olbrzymie drzewo, a grzyb. Gigantyczna opieńka żyje w National Forest Malheur w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych. Jej ogromne rozmiary nie dotyczą pojedynczego owocnika, a skrywają się pod ziemią. Istotą grzyba jest bowiem grzybnia, która stanowi szkielet i najważniejszy element organizmu. W tym przypadku ma ona wielkość 880 hektarów, czyli około 1200 boisk piłkarskich. Grzyb ten powstał z jednego zarodnika, niewidzialnego dla ludzkiego oka, który rozwija się prawdopodobnie od około 9 tysięcy lat. Z jednej grzybni, której głębokość sięga nawet 1 metra w głąb ziemi powstała niezliczona ilość owocników, ale jednocześnie zabił on prawie 900 hektarów lasu.

6. Największy organizm na świecie jest grzyb!

7. Największy ptak na świecie

Czasami podczas prac ziemnych wykonywanych przed budową, można dokonać spektakularnego odkrycia. Tak samo stało się w 1983 roku, gdy robotnicy przygotowujący teren do budowy lotniska Charleston w Południowej Karolinie odkryli czaszkę i kilka kości skrzydeł olbrzymiego ptaka. Jak określają naukowcy, okaz ten żył około 25 milionów lat temu. Rozpiętość skrzydeł ptaka musiała wynosić około 6 do 7 metrów, a więc ptak oficjalnie został uznany za największego ptaka żyjącego na Ziemi.

7. Największy ptak na świecie

8. Skarby Watykanu

Watykan to bez wątpienia stolica chrześcijaństwa. Jest również niezwykle...bogatym krajem. W Watykanie znajdują się zarówno bezcenne kolekcje książek (w tym rękopisy wielkich artystów i filozofów) i dzieł sztuki, jak i dobra finansowe, jak złoto i pieniądze, które spływają do kościoła. Wpływy kościoła pochodzą również z pielgrzymek, wizyt w muzeach i tego co Watykan sam produkuje, czyli znaczków i monet.
Podobał ci się artykuł? Odwiedź nas na Facebooku!

Żródła: Starstock/ Imgur

8. Skarby Watykanu
5
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy

9 ciekawostek o gumie do żucia Bubbaloo!