NiewiarygodneZwierzęta

Opublikowane 2017-06-16
3 Komentarz

8 zdjęć, które pokazują różnicę w sposobie widzenia ludzi i zwierząt

Jedno z powiedzeń mówi, że nie powinno się oceniać innych póki nie ujrzymy ich punktu widzenia. Nie zawsze łatwo jest widzieć świat z innej perspektywy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak widzą świat zwierzęta? Zmysł wzroku zwierząt znacznie różni się od sposobu postrzegania świata przez człowieka. Widzenie różni się także między poszczególnymi gatunkami. Ludzkie oko nie spisuje się dobrze pod wodą bądź przy dużych prędkościach. Jak wskazują liczne badania oczy zwierząt widzą znacznie więcej niż ludzkie oko. Oto 8 przykładów postrzegania świata przez zwierzęta.

1. Węże

1. Węże

Węże nie widzą kolorów, ale za to posiadają niezwykły zmysł postrzegania światła. W ich oczach znajdują się wysoko rozwinięte komórki, które są odpowiedzialne za różnicowanie czerni i bieli. Ponadto węże posiadają zmysł temperatury. Widzenie nie jest głównym atutem węża, gdyż podczas polowania posługuje się on węchem i słuchem. Wąż nie widzi obiektów, które się nie poruszają.
Przejdź na następną stronę.

1. Węże 1

2. Gołębie

W przeciwieństwie do węży, wzrok dla ptaków jest najważniejszy. Dobry wzrok pomaga ptakom bezpiecznie przemieszczać się w powietrzu. Dzięki niemu potrafią uniknąć zagrożenia i szybko odlecieć w bezpieczne miejsce. Oczy ptaka widzą niemal wszystko co dzieje się wokół nich, ponieważ ich oczy mają zasięg 340 stopni. Ptaki te mogą szybko zmienić kształt soczewek dzięki wykształceniu mięśnia rzęskowego, który pozwala im dostosować wzrok do odległości. Prócz zdolności szybkiego ogniskowania, oczy ptaków mają inną ważną zaletę, a mianowicie widzą światło ultrafioletowe. Widzenie tego rodzaju światła pomaga im zlokalizować zagrażające im drapieżniki oraz potencjalnego partnera. Poniżej znajduje się zdjęcie porównawcze obrazu widzianego przez człowieka i gołębia.

2. Gołębie

3. Psy

Często mówi się, że psy widzą tylko w czerni i bieli. Wzrok psa nie jest tak dobrze rozwinięty i nie rozróżnia tyle kolorów co ludzki. Można zauważyć, że psy potrafią rozpoznać kilka kolorów. Ludzki wzrok potrafi wyłapać kolory: zielony, czerwony i niebieski. Odpowiednie połączenie tych trzech kolorów pozwala nam widzieć niemal wszystkie barwy. W przypadku psa, wzrok pozwala mu na widzenie w kolorze niebieskim, pies nie widzi odcieni czerwieni i zieleni. Psy widzą takie kolory jak niebieski, brązowy i żółty. Natomiast, w przeciwieństwie do ludzi, psie oko ma znacznie większe pole widzenia oraz nie jest w stanie wychwycić szarości. Oko psa wolno reaguje na nagłe zmiany jasności światła.
Przejdź na następną stronę.

3. Psy

4. Ryby

Środowisko w którym żyją ryby znacznie różni się od otoczenia człowieka. Co za tym idzie, wzrok ryb musi znacznie różnić się od wzroku człowieka. Oko rybie w budowie przypomina oko człowieka. Także jest zbudowane z czopków i pręcików, które pozwalają im postrzegać różne kolory oraz odcienie szarości. Pomiędzy gatunkami ryb także istnieją różnice w postrzeganiu rzeczywistości. Niektóre ryby widzą światło ultrafioletowe, jeszcze inne, te które żyją w głębinach są bardzo wrażliwe na światło. Ryby widzą kolor czerwony, zielony i niebieski. W przeciwieństwie do człowieka, ich oczy mogą znacznie przybliżyć obraz. Znany z programów graficznych efekt rybiego oka, doskonale obrazuje to jak widzą ryby.

4. Ryby

5. Szczury

Świat w oczach szczura jest rozmyty. Ludzki mózg łączy obraz odbierany z obu oczu i tworzy z niego całość. Natomiast, oczy szczura pracują niezależnie. Każde z oczu może poruszać się w przeciwnych kierunkach, w pionie bądź poziomie. Co ciekawe jedno z oczu zawsze obserwuje przestrzeń nad zwierzęciem, w celu wypatrywania drapieżników. Oczy szczurów potrafią lepiej dostosowywać ostrość obrazu niż ludzkie oko. Szczury nie widzą jednak koloru czerwonego.
Przejdź na następną stronę.

5. Szczury

6. Muchy

Zastanawialiście się kiedyś, jak widzą muchy? Budowa oka muchy jest jak dzieło sztuki stworzone przez Matkę Naturę. Jej oczy zbudowane są z 4 tysięcy małych oczek zwanych ommatidiami (fasetki). Każde z oczek daje obraz z wąskiego pola widzenia. Obraz z każdego z tych oczek jest zbierany i przetwarzany w układzie nerwowym. W wyniku czego mucha widzi mozaikowo, ale za to szybciej. Dla porównania oko muchy w ciągu tworzy tworzy 200 obrazów otoczenia, podczas gdy ludzkie oko tworzy 20 obrazów. Jak wiemy z doświadczenia muchy nie widzą prześwitujących elementów, takich jak szyby. Poniżej znajduje się zdjęcie na którym przedstawiono sposób widzenia muchy i człowieka.

6. Muchy

7. Koty

Koty to najbliższe człowiekowi zwierzęta. Natomiast, ich zdolność widzenia zbliżona jest do sposobu widzenia psów. Kot widzi wyraźnie obiekty oddalone od niego do 6 metrów, podczas gdy człowiek wyraźnie widzi do 30-60 metrów. Kocie postrzeganie kolorów jest znacznie przytłumione, w porównaniu do postrzegania ich przez człowieka. Koty słabo widzą kolor zielony, a w ogóle nie widzą koloru czerwonego. W słabym oświetleniu koty widzą 6-8 razy lepiej. Pole widzenia kota wynosi około 200 stopni, podczas gdy człowieka 180 stopni. Poniżej znajduje się zdjęcie na którym porównano sposób widzenia człowieka i kota.
Przejdź na następną stronę.

7. Koty

8. Rekiny

Jeden z najniebezpieczniejszych drapieżników mórz: rekin. Oczy rekina znajdują się po zupełnie przeciwnych stronach głowy, więc zasięg pola widzenia rekina wynosi 360 stopni. Przez takie osadzenie oczu posiada on dwa tzw. martwe pola: tuż przed nosem i z tyłu głowy. Rekin widzi tylko 15 metrów w przód co ułatwia mu polowanie na swoją zdobycz. Szczególną cechą oka rekina jest błona odblaskowa, która pozwala im widzieć w słabym oświetleniu.

8. Rekiny

Światło docierające do siatkówki oka jest odbijane przez błonę i jeszcze raz zostaje ono skierowane na siatkówkę. Natomiast rekiny nie widzą kolorów, różnicują jedynie odcienie szarości. Podczas polowania na ofiarę posługują się zmysłem zapachu. Potrafią wyczuć krew z odległości wielu kilometrów, co czyni je najniebezpieczniejszymi stworzeniami na ziemi.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz profil na Facebooku.
Źródło: vorply.com / Linkedln

8. Rekiny 1
1
Co o tym sądzisz? Dołącz do rozmowy
7 zwrotów o wiele potężniejszych niż “Kocham Cię”...
Dominika Mucha
Dominika Mucha 22.06.2017, 05:13
No dokładnie tak widzę..
Bartek Fligier
Bartek Fligier 22.06.2017, 05:13
I to dla tego tak grasz w siatę?
Dominika Mucha
Dominika Mucha 22.06.2017, 05:13
No.. kurde wydało się:/